טקס יום הנכבה נערך באוניברסיטת תל אביב למרות הביקורת

זמן קצר לפני שהחל הטקס התקיים בוועדת החינוך של הכנסת דיון סוער סביב שאלת קיומו. ח"כ רגב: "המקום שלכם בעזה"; ח"כ זחאלקה: "את אנאלפבתית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טקס יום הנכבה השנוי במחלוקת מתקיים היום אחר הצהריים (שני) באוניברסיטת תל אביב בהשתתפות מאות פעילים פוליטיים. פעילי ימין הפגינו בכיכר אנטין בכניסה לאוניברסיטה, כשמולם עשרות שוטרים. אחד מהם אף הפיל את במת האירוע ונעצר.

דגל ישראל באורך מטרים רבים חצה לשניים את הכיכר: מצידו האחד – מאות סטודנטים, מרצים ואזרחים שהגיעו להשתתף בטקס לציון יום הנכבה שיזמו סטודנטים במוסד ומצידו האחר פעילי ימין שמחו על עצמם קיומו של האירוע. אוניברסיטת תל-אביב אפשרה את קיומה של העצרת בשטחה, למרות הלחצים הפוליטיים הכבדים שהופעלו עליה בדרישה לבטלה.

"התמונה שאנחנו רואים כאן היא הדמוקרטיה בהתגלמותה. אפשר לא להסכים עם מארגני הטקס הזה, אפשר לא להסכים עם אלו שהתכנסו כאן להפגין נגדם, אבל לפחות אנשים מתעוררים להביע את עמדתם, תהיה אשר תהיה", הסבירה סטודנטית שהגיעה לכיכר כדי לצפות בהתרחשויות. בדקות הראשונות לקיומו של האירוע, פרץ פעיל ימין את מעגל המאבטחים וקרע את הכרזות שסימנו את הבמה המאולתרת.

טקס יום הנכבה באוניברסיטת תל אביב, היוםצילום: אלון רון

בתוך מעגל המחסומים שנפרסמו במקום ניצבו פעילי השמאל שהאזינו למנחה הטקס סער סקלי, מסטרנט לתיאטרון באוניברסיטה, קורא את ה"יזכור האלטרנטיבי" שחיברו המארגנים: "התכנסנו כאן היום יהודים וערבים כדי לזכור את האסון הפלסטיני, את הנכבה. את ההרוגים, את המגורשים מכפריהם, את הנסים על נפשם שלא ניתן להם לשוב לבתיהם, שהפכו לפליטים בארצם ובמחנות הפליטים בניכר... זהו האסון שכונן את מצב המלחמה שבו אנו חיים. זהו האסון שנאסר עלינו להכיר בו ושעם השלכותיו לא התמודדנו עד היום... כבני אדם מוטלת עלינו החובה לזכור ולא לשכוח. כי הסיפורים של כולנו שונים, אך החיים והחירות של כולנו קדושים. יזכור עם ישראל, יזכור עם פלסטין, נזכור בני אדם".

ברקע האירוע נשמעו כל העת שירת המנון המדינה, לצד קריאות נאצה כגון: "הבאנו נכבה עליכם" ו"נכבה חרטא". אחד מפעילי הימין אף שרף את דגל הרשות הפלסטינית שצויר על קרטון. חרף העובדה שהאוניברסיטה אסרה על מארגני הטקס להשתמש באמצעי הגברה במקום, פעילי הימין שהתאספו סביבם השתמשו במיקרופונים וברמקולים וצעקו לעבר המשתתפים: "בוגדים", "רוצחים", ו"מחבלים". גם דקת הדומיה שביקשו מארגני הטקס לקיים הופרעה ללא הפסק על ידי צעקות, צופרים ושריקות בוז.

זמן קצר לפני שהחל הטקס, קיימה ועדת החינוך של הכנסת דיון סוער בעקבות ההחלטה לקיימו. ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) יצא ממנו כבר בתחילתו, לאחר שמחה על קיומו במקביל לישיבת נשיאות הכנסת בה הוא חבר. "המקום שלכם שם בעזה, לא שלנו", קראה לעברו ח"כ מירי רגב (ליכוד) בתגובה. לאחר שרגב קראה לבטל את הדיון, קרא לעברה ח"כ זחאלקה: "אנאלפבתית את. לא יודעת מה זה חופש אקדמי. איזה נומך זה. יש גבול לכל נומך. אנשים שלא יכולים להשתייך לבני תרבות מדברים כך על אוניברסיטה". רגב לא נותרה חייבת: "אתה שפגעת בעם ישראל נסעת להודו להגיד שאמצעי הלחימה שלנו לא טובים. יא בוגד".

נציג האוניברסיטה בדיון ודיקן הסטודנטים, פרופ' יואב אריאל, אמר: "שיקול הדעת שלנו מאוד פשוט. בהתאם לחוק, ובהתאם לתקנון האוניברסיטה שמתיר אירועים כאלה. כל עוד אין פגיעה בחוק, האוניברסיטה מתירה לסטודנטים לקיים אירועים כאלה".

טקס יום הנכבה באוניברסיטת תל אביבצילום: אלון רון

ח"כ דני דנון מהליכוד שאל את אנשי המוסד האקדמי: "אם אחיו של יגאל עמיר היה מגיע היום הייתם מתירים את זה? לטקס היום מגיע מחבל", טען. יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו שאל את אנשי האוניברסיטה אם היו מתירים לקיים יום זיכרון לנאצים. "כל מי שלא אומר את מה שאתם רוצים הוא מוטה, גזעני ומטורף", הטיחה רגב. "למה לא הייתם בצבא?", שאל ח"כ דנון.

הזדהות לגיטימית עם האחר או צדקנות מוגזמת? דברו על זה בפייסבוק

ח"כ אחמד טיבי אמר בדיון כי "כאשר אנשים מבקשים לסכם יום חשוב בנרטיב שלהם, הם מבקשים להעלות זכרונות. מדובר בקולקטיב שהתרסק. בתקופה ההיא, כמעט 500 כפרים היו ואינם. חלק מהתושבים של הכפרים האלה היה באירוע, אחרים יהיו מחר בצעדה שמארגנת ועדת המעקב. אני לא יכול לתבוע ממך, ח"כ מילר, לציין כל דבר שאתה רוצה. אתה יכול לעטוף עצמך בעשרה דגלי ישראל, אפילו עם גיטרה, ברחבי הכנסת. יש אנשים שחושבים ההפך". "אתם עם שסבל", הוסיף טיבי. "תנו קצת כבוד ואמפתיה לסבל שאתם גרמתם".

"בחוות החיות החזירים לקחו על עצמם את עול השלטון. התנהגות חזירית כמו שיש כאן עוד לא ראיתי". דנון השיב לו, "תראה לנו התנהגות חזירית בפרלמנט ברמאללה". אחר כך קרא טיבי למילר, "אני תובע להדיח אותך מראשות הוועדה. עד כמה אתם ממסחרים את השואה? אתה לא מתבייש? אנשים מציינים כאן סבל אישי. עברו מלוד לרמאללה. מי שלח אותם האוסטרלים?".

אתמול טלפן שר החינוך ויושב ראש המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), גדעון סער, לנשיא האוניברסיטה, פרופ' יוסף קלפטר, וביקש ממנו שהאוניברסיטה תשקול מחדש את ההחלטה לאפשר את קיום האירוע. בתגובה לדברים מסרה יועצת התקשורת של סער כי "שר החינוך בדעה כי ההחלטה שגויה ומקוממת". יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר מ"ישראל ביתנו", אמר אתמול כי "זו בושה וחרפה שאירוע מעין זה עתיד להתקיים בשטח ציבורי, הדבר מהווה פגיעה ישירה בסמלי המדינה ובריבונותה. על הנהלת האוניברסיטה לבטל את האירוע לאלתר ולהחזיר את השפיות למערכת".

כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, המוסד אמנם התיר את עריכת הטקס במוסד, אך התנה את קיומו בכך שהסטודנטים יישאו בהוצאות אבטחה במקום. המוסד נימק את המהלך ב"חוק הנכבה", שאושר לפני שנה בכנסת. החוק המסמיך את שר האוצר לגרוע תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי אם תישמע בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל או שלילת אופיה הדמוקרטי, וכן במקרים שבהם הגוף מציין את יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל. כמו כן הועתק מיקומו של הטקס על ידי יחידת הביטחון מתוך שערי הקמפוס אל רחבת הכניסה של האוניברסיטה, המצויה בשטחה, בנימוק ביטחוני.

מדובר ביוזמה ראשונה מסוגה, שקיבלה לאחרונה את אישור דיקן הסטודנטים במוסד. על פי התוכנית המקורית, הטקס היה אמור להיערך ביום שני הקרוב ברחבת בניין "נפתלי". אולם מחלקת הביטחון הודיעה כי "מאחר וקיים חשש להפרות סדר" האירוע יועבר לכיכר אנטין – כיכר הכניסה לאוניברסיטה המצוי בשטחה, וכתנאי לקיומו יאלצו היוזמים לתקצב שכירת שישה סדרנים לפחות מחברת האבטחה העובדת בקמפוס.

מאוניברסיטת תל-אביב נמסר כי "האוניברסיטה גאה בכך שבמשך שנים רבות היא מאפשרת לסטודנטים מכל קצוות הקשת הפוליטית לקיים אירועים בעלי תכנים פוליטיים, כל עוד הדבר עולה בקנה אחד עם חוקי המדינה, וכל עוד המארגנים מתחייבים שבאירועים אלה לא ישמיעו דברי הסתה לאלימות או לגזענות, ולא ישובש מהלך הלימודים התקין במוסד. לבקשת סטודנטים, האוניברסיטה אישרה קיום אירוע לציון יום הנכבה, כיוון שפעילות כזאת מתיישבת עם עקרון הדמוקרטיה ועם החוק הנוהג במדינת ישראל. האוניברסיטה פעלה בהתאם להוראות החוק, לפיהן לא ניתן למנוע הבעת דעה בהקשר זה. יחד עם זה, הטילה האוניברסיטה את הוצאות קיום ההפגנה על מארגניה, ובכך הקפידה על האיזון שנקבע בחוק. יש להדגיש, כי ההיתר שניתן לסטודנטים לקיים אירוע כזה או אחר אין בו משום מתן גיבוי או תמיכה כלשהם בעמדה של אותם סטודנטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ