החרמת ועדת חוק טל |

אלי ישי מתחרה בקנאים האשכנזים

הכרזתו של יו"ר ש"ס על החרמת הוועדה מהווה כניעה נוספת לתכתיב הליטאי ומוכיחה את המבוכה הגדולה של המנהיגות החרדית נוכח אתגרי השעה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"לומדי התורה אינם עומדים למשא ומתן על מכסות ועל זכותם הבסיסית להגות בלימוד התורה". שורת המחץ הזו לא יצאה מהקסבה הקנאית של מאה שערים, גם לא מהיכלי ישיבת הפאר הליטאית פוניבז', אלא מקולמוסו של יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, שלא רק נגרר אחרי יהדות התורה והודיע חגיגית על החרמת הוועדה להסדרת תחליף לחוק טל, אלא מבקש כעת להצטייר כאידיאולוג ללא חת, יותר חרדי מחרדי.

ישי הדגיש כי ההחלטה נפלה בהתייעצות עם הרב עובדיה יוסף. כך, בפעם המי יודע כמה, ש"ס נכנעה לתכתיב האשכנזי והוכיחה כי על אף כוחה הפוליטי הכפול, היא היתה ונותרה כפופה לצו הליטאי. בימים האחרונים שקל ישי הצעות של אנשי מפלגתו, בכנסת ומחוץ לכנסת, שהציעו את מועמדותם לשבת בוועדה אולם בצהריים הוא הודיע כי החליט שלא לשלוח איש. השתתפות של ש"ס בוועדה, מבלי שיהדות התורה משתתפת בה, היתה מזכה אותה במתקפות יומיומיות בעיתונות האשכנזית, דבר כבד מנשוא כשמדובר בש"ס.

נכון, אין להגזים בחשיבות החרם שהכריזו הסיעות החרדיות על ועדת פלסנר. לחרדים נוח יותר להיות מחוץ לוועדה, ולא לתת גושפנקא מראש לחוק שבסופו של דבר אמור לגייס את בניהם יקיריהם לצבא. זה לא אומר שהם פורשים כל כך מהר מהקואליציה ואין משמעות הדבר שהם לא יהיו מעורבים בדיוני הוועדה ובהצעות שיעלו על שולחנה. ישי עצמו עסוק בימים אלה בניסיון לכתוב את הנוסחה הגואלת.

אך המהירות שבה התיישרו כולם לימין, מוכיחה את המבוכה הגדולה של המנהיגות החרדית נוכח אתגרי השעה. העיתוי של פקיעת חוק טל בעוד חודשיים וחצי, גרוע במיוחד: המנהיג החרדי הליטאי יוסף שלום אלישיב, בן 102, שוכב במצב קשה בבית החולים שערי צדק. אם היה סיכוי פעוט ליוזמה חרדית פרגמטית לפתרון התסבוכת של תורתו אומנותו – והסיכוי לכך אכן פעוט – הוא הופך לאפסי לנוכח העובדה שהרב אלישיב מושבת.

באופן כמעט אירוני, ממלא מקומו הוא הרב אהרן לייב שטיינמן, שעדיין נושא צלקות מהחלטתו למנות נציג חרדי שיישב בוועדת טל בסוף שנות ה-90. בקרב המנהיגות הרוחנית, בקרב המנהיגות הפוליטית, אין מי שייקח אחריות על התסבוכת שנוגעת קודם כל לעשרות אלפי בחורים ואברכים, ולאחר מכן מטריד מאוד הרבה מאוד ישראלים לא חרדים. לחרדים נוח יותר להגיד שהם יושבים בחוץ, בין הטיפות, בלי לקחת אחריות, על כל המשתמע מכך.

על רקע הוואקום המנהיגותי, חוגי "העדה החרדית" האנטי-ציונית, שגפני וליצמן ואטיאס הם בעיניהם כופרים גמורים המשתתפים בפוליטיקה הישראלית, קובעים בנקל את סדר היום. דוברים מטעם העדה הכריזו בימים האחרונים על נכונותם להתגייס ל"מלחמת אחים" על עניין הגיוס לצבא. מיד אחריהם, ביום שישי האחרון, יצאו חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב מדגל התורה בראיון ב"יתד נאמן", בו סיפרו שהרב שטיינמן "הורה לנו מפורשות להתפטר ולפרוש מיידית באם ינסו למנוע את תלמודם של לומדי התורה". כעת, בא השר ישי, ומשלים את התמונה. גם הוא מחרים, יושב על הגדר, ואומר שלומדי התורה לא עומדים למשא ומתן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ