המאבק על כתבי קפקא: אחת מיורשות העיזבון מתה בטרם הוכרע המשפט

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

התפתחות במשפט העיזבון של הסופר מקס ברוד: רות ויזלר, אחת היורשות של כתבי היד של הסופר הצ'כי ושל חברו, פרנץ קפקא, מתה בטרם ניתן פסק הדין במשפט. ויזלר, בת 80 במותה, עמדה יחד עם אחותה, חווה הופה, במרכז המאבק המשפטי על העיזבון. השתיים מחזיקות בעיזבון שהועבר אליהן לאחר לאחר מותה של אמן, אסתר הופה, שהיתה מזכירתו של ברוד. "לדיונים המשפטיים בפרשה היתה תרומה מכרעת להידרדרות במצבה הבריאותי", אמר אתמול עורך דינה, הראל אשוואל.

למותה של ויזלר עשויות להיות השלכות על המשכו של המשפט ותוצאותיו. ויזלר, בניגוד לאחותה, היתה מתונה יותר ונכונה להגיע לפשרה. כעת לא ברור איזה קו ינקטו שתי בנותיה שככל הנראה ירשו את חלקה בעיזבון - האם יקבלו את עמדתה של חווה הופה או שידבקו בקו המתון יותר שייצגה אמן?

עו"ד דן נובהארי, המייצג את מנהלי העיזבון של הופה שמינה בית המשפט, שמוליק קסוטו ורמי הדר, אמר אתמול כי "מותה של ויזלר בטרם הסתיימו ההליכים בבית המשפט הינו אפיזודה טראגית נוספת בסיפור הקפקאי המתמשך". לדבריו, מנהלי העיזבון ניסו לקדם הסדר פשרה בתיק, כדי להביא לסיומה המהיר של ההתדיינות המשפטית, בין היתר מתוך הכרה בגילן המתקדם של האחיות. "למרבה הצער, המהלך לא צלח, אף כי ויזלר תמכה בו", הוסיף.

רות ויזלרצילום: דודו בכר
חווה הופהצילום: דודו בכר

עו"ד אשוואל הפנה אצבע מאשימה כלפי הספרייה הלאומית, שמנהלת מאבק לקבלת כתבי היד של ברוד, האפוטרופוס הכללי, שבחוות הדעת שהגיש תמך בספרייה, ומנהלי העיזבון של ברוד.

"אני מקווה שמותה יגרום לחלק מהמעורבים לעשות חשבון נפש, ולהבין שלמעשים יש השלכות מרחיקות לכת", אמר אשוואל. "האופן בו התנהלו ההליכים השפיע מאוד לרעה על מצבה. היתה שם התעמרות לשמה, חוסר רגש קיצוני, נעשה שימוש במניפולציות ובמצוקות האישיות שלה, במטרה להתיש אותה ואת אחותה, לפגוע בהן ולשבור את רוחן".

מנהלי עיזבונו של ברוד, עורך הדין אהוד סול ובא כוחו יוסי אשכנזי, דחו את הטענות. "חבל שבשעת צער בוחר עו"ד אשוואל להטיח האשמות בוטות ומכוערות, בניגוד לעובדות. מי שהיה מעורב בתיק יודע היטב את העובדות כהווייתן". בספרייה הלאומית מסרו כי דבריו של עורך דינה "אינם ראויים להתייחסות", וכמו כל המעורבים - הביעו צער על מותה של ויזלר.

בחודשים הקרובים צפוי להינתן פסק הדין בתיק. ואולם, גם בנקודה זו חלה התפתחות במשפט. השופטת, טליה קופלמן פרדו, מבית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב, פרשה לאחרונה מתפקידה. עם זאת, כמתחייב, היא צפויה לתת את פסק הדין בתיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ