חרף צו ביהמ"ש, חיל האוויר מחזיק כלבים בתנאים קשים

עמותת תנו לחיות לחיות ביקשה לנקוט נגד צה"ל הליכי ביזיון ביהמ"ש: "זה עוד מקרה קשה של התעללות ממוסדת. יש להטיל עונשי מאסר על האחראים"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

עמותת "תנו לחיות לחיות" טוענת כי בניגוד לסיכומים עמה ולהחלטות בית המשפט, חיל האוויר ממשיך להחזיק מאות כלבי שמירה בבסיסיו בתנאים בלתי סבירים. העמותה הגישה אתמול לבית משפט השלום בראשון לציון בקשה לנקיטה של הליכי ביזיון בית משפט נגד משרד הביטחון, שר הביטחון, צה"ל, הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר. בבקשת העמותה דורשים עורכי הדין יונתן שפיגל, יוסי וולפסון וגיא נוסן, להטיל על משרד הביטחון וצה"ל קנסות יומיים בסך 1,000 שקלים על כל כלב שמחזיק חיל האוויר בניגוד להוראות בית המשפט.

בעקבות המאבק של "תנו לחיות לחיות" נגד החזקת "כלבי הכבל", הוציא ביולי 2011 השופט יחזקאל קינר צו מניעה וקבע כי על חיל האוויר "להימנע מלהחזיק כלבים כשהם קשורים דרך קבע לאורך גדרות בסיסים, מבלי שיש להם מרחב מוצל ששטחו אינו פחות משלושה מטרים רבועים רצופים". הצו אמור היה להיכנס לתוקף בנובמבר 2011, אך בית המשפט נענה לשתי בקשות דחייה של החיל והעניק לו ארכה עד סוף פברואר. חיל האוויר התחייב לעמוד בהוראה עד למועד זה.

אנשי תנו לחיות לחיות טוענים כי על אף ההתחייבות, חיל האוויר ממשיך להפר את הצו. בתשובה לפניית העמותה הודה חיל האוויר לפני כחודש כי במחצית מבסיסיו אין עדיין ציליות לכלבי השמירה. החיל הוסיף כי ציליות נוספות יותקנו לאחר חופשת פסח, אך בעמותה טוענים כי הפרת הצו נמשכת. לדברי עו"ד אלה קורן מהפרקליטות הצבאית, "העיכוב נובע אך ורק מקצב הייצור והאספקה של הספק, וכאשר מגיע משלוח של ציליות, ההתקנה היא מיידית". היא ציינה כי חיל האוויר השקיע בייצור ובהתקנת הציליות כחצי מיליון שקלים.

כלב שמירה כבול בבסיס חיל האוויר בשדה דבצילום: תנו לחיות לחיות

"זה אחד מאותם מקרים קשים בהם אנו עדים להתעללות ממוסדת מצד המדינה בבעלי חיים, שנמשכת גם לאחר שבית המשפט מחייב את המדינה לחדול מכך", נמסר בהודעת תנו לחיות לחיות. "אנו מקווים שבית המשפט לא יעבור לסדר היום על התנהלות חיל האוויר, ויטיל על האחראים לפגיעה בכלבים עונשים משמעותיים, לרבות עונשי מאסר, שיהיה בהם כדי להביא את חיל האוויר לציית באופן מיידי לצו המניעה ולהבהיר כי יש להוקיע מכל וכל התעללות ממוסדת מצד המדינה בבעלי חיים".

מדובר צה"ל נמסר: "בצה"ל משקיעים משאבים רבים כדי להבטיח תנאי קיום לכלבים בבסיסי חיל האוויר, ופועלים להוציא לפועל את המענה המלא לכלבים, כפי שקבע בית המשפט. השלמת ההצללה מצויה בתהליכי מימוש, והיא עוכבה בשל אילוצים בלתי צפויים. לפי לוח הזמנים המעודכן, התקנת הציליות תסתיים בשבועות הקרובים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ