עיריית ת"א יוזמת כוח סיור שימומן מכספי התושבים

הכוח, שיוקם כדי להילחם באלימות הגוברת, יכלול כ-150 סיירים ויפעל בעיקר בדרום העיר. חבר מועצה: "הטלת מס חדש על הציבור היא שערורייה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב הודיעה אתמול כי בכוונתה להקים כוח סיור חדש, במטרה להגביר את הביטחון האישי של התושבים - שימומן באמצעות אגרה שתיגבה מתושבי העיר. בתשובה לשאלת "הארץ" מה יהיה גובה האגרה וממי בדיוק תיגבה, נתנה אתמול העירייה תגובה עמומה: "תיגבה אגרה בסכום נמוך לפי תעריפים שייקבעו על ידי משרד הפנים. אופן הגבייה טרם נקבע". העירייה הוסיפה כי אינה יודעת להעריך בשלב זה מה תהיה עלות הפעלתו של כוח הסיור. גורמים בעירייה העריכו כי להפעלת הכוח יידרשו עשרות מיליוני שקלים.

על פי הודעת העירייה, כוח הסיור יכלול כ-150 סיירים וכ-30 ניידות. הם יפעלו בכל שעות היממה, שבעה ימים בשבוע. כוח הסיור לא יעסוק בפעילות פיקוח שוטפת, אלא אך ורק במשימות למניעת אלימות ולשמירה על הסדר הציבורי. הוא יפעל בעיקר בשכונות הדרום, שם מתלוננים התושבים על ריבוי מעשי אלימות ועל פחד להסתובב ברחובות בשעות החשיכה. לדברי העירייה, הכוח יעבוד בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה, ובעתיד יש כוונה לאייש את הניידות גם בשוטרים, בדומה למודל השיטור העירוני הפועל בערים שונות ברחבי הארץ.

האם יש לגבות אגרה מהתושבים על כוח סיור עירוני? דברו על זה בפייסבוק

שיטור עירוני ברחובות. בתל אביב רוצים גם צילום: אילן אסייג

  העירייה לא הבהירה מה יהיו סמכויות כוח הסיור החדש. בתשובה לשאלת "הארץ" בעניין זה מסרה כי "הפקחים יבצעו משימות אבטחה ושמירה על הסדר הציבורי ובכלל זה הצבת מחסומי פתע לביקורת ופריסת מצלמות. הפעולות יבוצעו בשיתוף פעולה וסנכרון מלא עם משטרת ישראל במטרה להוות מכפיל כוח לשוטרים". העירייה הוסיפה כי היא "תפעל על מנת לתגבר בעתיד את הניידות גם בכוח שיטור. בנוסף, מדובר בכוח בעל נגישות גבוהה למוקדים רגישים, אשר יוכל לסייע במהירות בעת צרה עד להגעת תגבור ממשטרת ישראל".

  בעוד שעל פי הודעת העירייה, ראש העיר רון חולדאי הציג את התוכנית בפני הנהלת העירייה בשבוע שעבר, חברי הנהלה מעידים כי התוכנית כלל לא הוצגה להם. על אף שהנושא לא נכלל בסדר היום, בישיבה האחרונה עלה לדיון עניין עליית מפלס האלימות, בעיקר בדרום העיר, והצורך של העירייה לדאוג לביטחון האישי של התושבים. לדברי חברי הנהלה, חולדאי העיר בהערת אגב כי אם הממשלה והמשטרה אינן מסוגלות לפתור את הבעיה, לא תהיה לו ברירה אלא להקים כוח שמירה עירוני. אולם לדבריהם, הוא לא הציג תוכנית סדורה ולא התקיים דיון של ממש בסוגיה.

  כעת טעונה התוכנית את אישור מועצת העיר ומשרד הפנים. אתמול הסביר חולדאי כי "העיר תל אביב-יפו מהווה מרכז מטרופוליני אליו מגיעים מדי יום כמיליון איש. בנוסף, נמצא בה הריכוז הגבוה ביותר של הקהילה הזרה שאינה מטופלת כלל על ידי הממשלה". לדבריו, "לאור ההידרדרות בתחושת הביטחון האישי והסדר הציבורי, שאינה מקבלת מענה, לא נותרה בידינו ברירה אלא לקחת על עצמנו אחריות ולהקים כוח סיור עירוני מיוחד. תושבים רבים פונים אלי בתחושת פחד וחוסר אונים ואנו כעירייה מחפשים כל דרך בה נוכל לסייע להשבת הביטחון ולשמירה על איכות החיים".

  יש לציין כי בדצמבר 2009 מתח בג"ץ ביקורת על הפעלת הסיירות ברשויות המקומיות ועל גביית היטלי שמירה לצורך מימון פעילותן. בעקבות עתירה של עו"ד יוליה מלינובסקי נגד עיריית חולון, הורה למשרד הפנים הרכב השופטים - בראשות אליקים רובינשטיין - לבחון את הפעלת הסיירות ברשויות המקומיות ולהסדיר את גביית האגרה. אולם, לפני כחמישה חודשים אישרה הכנסת תיקון לפקודת העיריות שיזם משרד הפנים, המאפשר לרשויות מקומיות שלהן חוקי עזר בעניין זה להמשיך לגבות היטל בעד שירותי שמירה או אבטחה עד סוף 2013.

  עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת העיר תל אביב מסיעת לתת לחיות, מוחה על כוונת העירייה לגבות אגרה מהתושבים. "אני מתנגד באופן נחרץ לכל ניסיון מצד העירייה להכניס יד גסה לתוך כיסם של התושבים במטרה להוציא מהם כספים למימון פעולות שאני רואה שמחובתה לעשותן", אמר אתמול. "עיריית תל אביב-יפו היא העשירה ביותר במדינת ישראל. תקציבה השנתי עומד על כ-5 מיליארד שקלים. הטלת מס חדש על הציבור התל אביבי, שגם כך משלם ארנונה גבוהה ומוטלים עליו תשלומים נוספים, היא שערורייה".

  יו"ר ועד הפעולה של דרום תל אביב, שלמה מסלאוי, המשמש גם חבר מועצת העיר מטעם הליכוד, בירך על היוזמה, אך אמר כי היא בגדר "מעט מדי, מאוחר מדי". "הכוח לא יפתור את הבעיות. אני מקווה שזה יהווה הרתעה ואולי ייתן קצת תחושה של ביטחון שמזמן איבדו אותה בשכונות", אמר. לדבריו הצטרף חברו לסיעה ארנון גלעדי, המשנה לראש העירייה שאמר כי "מתבקשים צעדים מערכתיים למיגור הפשיעה בדרום העיר ובכלל זה פעילות אינטנסיבית נגד הפשיעה של מהגרי העבודה", אמר. "אני מצטער שרק כשהאלימות הגיעה ל'עיר הלבנה', המערכות הציבוריות הבינו שיש צורך לטפל בזה".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ