כחצי שנה לאחר שקניוק הוכר כחסר דת |

בית המשפט קבע: יהודי יכול להיחשב אזרח רק מכוח חוק השבות

עוזי אורנן ביקש להגדירו כאזרח ישראל מכוח מגוריו בה, אך משרד הפנים סירב וכך גם השופטים. אורנן: קבעו שישראל היא קהילה יהודית ולא מדינת אזרחים

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

כחצי שנה לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב הסכים להכיר בסופר יורם קניוק כחסר דת, בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום (שלישי) את בקשתו של עוזי אורנן להגדירו כאזרח ישראל מכוח ישיבה בארץ ולא מכוח חוק השבות. זאת, כיוון שאינו מגדיר עצמו כיהודי ואף אינו מוגדר כך בתעודת הזהות שלו. השופט דניאל פיש הסתמך בפסק הדין על חוק השבות וההלכה היהודית וקבע כי אין ספק שאורנן הוא בן לאם יהודיה ומכאן נגזרת יהדותו ואזרחותו.

"אמנם הגדרת המחוקק למונח 'יהודי' לא נוספה לחוק השבות אלא בשנת 1970...עם זאת, הפנייה למבחן ההלכתי המקובל ביהדות אינה בגדר חידוש וסקירת הפסיקה שקדמה לתיקון מלמדת כי כל עת שנדרש בית המשפט לעמוד על יהדותו של אדם, לא פסח על מבחן זה במניין שיקוליו", קבע השופט. הוא הפנה לשני פסקי דין משנות ה-60 טרם התיקון השני לחוק השבות משנת 1970 שקובע כי "יהודי הוא מי שנולד לאם יהודיה או שנתגיייר והוא איננו בן דת אחרת".

אורנן אמר היום ל"הארץ" כי הוא מאוכזב מאוד מפסק הדין, אך בכוונתו להמשיך להילחם ולערער לבית המשפט העליון. "שופט בית המשפט מפנה להלכה היהודית ומפסק הדין עולה שישראל היא קהילה יהודית ואיננה מדינת אזרחים", אמר.

תעודת הזהות של עוזי אורנןצילום: רפרודוקציה

עוזי אורנן סירב להירשם כיהודי ובתעודת הזהות שלו הוא מוגדר כעברי וחסר דת, עוד הרבה לפני מאבקו המתוקשר של הסופר יורם קניוק. אורנן אמנם השיג את מבוקשו עוד כשהוקמה מדינת ישראל, אך כיום הוא מבקש שיכירו בו כאזרח ישראל לא מתוקף יהדותו אלא מכוח לידתו בישראל, בקשה לה מסרב משרד הפנים.

ב-2008, ייסד חברו של אורנן מפלגה בשם "אור" שביקשה לפעול להפרדת הדת מהמדינה. לצורך ייסוד המפלגה התבקש אורנן , כאחד המייסדים, להמציא מסמכים שיוכיחו את אזרחותו הישראלית. כשפנה למשרד הפנים, קיבל תעודה המעידה על אזרחות ישראלית, אך בצידה נכתב כי אורנן הוא אזרח ישראלי מתוקף כוח השבות.

כשגילה זאת אורנן, הוא פנה למשרד הפנים וביקש לשנות את הכיתוב אך נתקל בסירוב שהסתמך על ההסבר ולפיו "מבדיקה שנערכה נמצא כי נולדת לאם יהודיה ולפיכך קיבלת מעמדך על פי חוק האזרחות מכוח שבות ולא מכוח ישיבה". בעקבות הסירוב פנה אורנן לבית המשפט.

מסכימים עם בקשת עוזי אורנן? חושבים שהיא מסוכנת? דברו על זה בפייסבוק

פרקליטות מחוז חיפה (אזרחי) השיבה בשם משרד הפנים כי "אורנן רשאי להחזיק בדעה כי החוקים האמורים הם בבחינת חקיקה גזענית, אך הוא אינו יכול לכפות את דעתו האישית על הרשות ולחייבה לפעול שלא בהתאם להוראות החקיקה". הפרקליטות דחתה את טענתו של אורנן כי הוא "בן דת אחרת" ועל כן מוחרג מהגדרת חוק השבות למונח היהודי.

"העובדה כי המבקש רשום במרשם האוכלוסין על פי הצהרתו שלו כחסר דת אינה משליכה לעניין יהדותו על פי המבחן ההלכתי שנקבע בחוק השבות", טענה המדינה. "קבלת פרשנותו של המבקש תביא לתוצאה מרחיקת לכת שאינה מתקבלת על הדעת לפיה בנים לאמהות יהודיות החיים בחו"ל והצהירו במרשם התושבים בחו"ל או בדרך אחרת כי הם חסרי דת, תישלל מהם הזכות לעלות לישראל", הוסיפו.

אורנן, בן 89, נולד וגדל בירושלים וכיום הוא תושב היישוב הקהילתי נופית. בתקופת המנדט הבריטי לחם באצ"ל ובשנת 1944 הוגלה לאריתריאה בעקבות הלשנה לשלטון הבריטי. כשחזר לארץ ב-1948, נרשם במפקד האוכלוסין הראשון והקפיד על כך שלא תירשם בסעיפי הדת והלאום המילה "יהודי". בסעיף הדת רשם שאין לו דת ובסעיף הלאום רשם שהוא עברי. באותם ימים משרד הפנים קיבל זאת מבלי לשאול הרבה שאלות. "ב-48 זה לא הייתה שום שאלה", הסביר אורנן. "האווירה הכללית הייתה שזאת ארץ חופשית ודמוקרטית. אמנם היה אז כוח גם אבל אף אחד לא ניסה לתקן את הלאום שלי ליהודי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ