אלי ישי: להכניס את כל מהגרי העבודה והפליטים לבית סוהר או מתקן שהייה

שר הפנים הגיב למעשי האלימות האחרונים המיוחסים לזרים בדרום ת"א, ואמר כי מי שמוגדר פליט יוכל להישאר בישראל, אך מדובר בבודדים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר הפנים, אלי ישי, התייחס הבוקר (רביעי) בגלי צה"ל לסוגיית מהגרי העבודה והפליטים, על רקע שורת הדיווחים בשבועות האחרונה על מעורבותם הגוברת במעשים פליליים. "הייתי מכניס את כולם ללא יוצא מהכלל לבית סוהר או מתקן שהייה - ומשם לתת מענק עזיבה ולהחזיר אותם למדינתם", אמר ישי. הוא הוסיף כי "כל מי שמוגדר פליט, ומדובר בבודדים, יוכל להישאר כאן. אי אפשר להפקיר את בטחון אזרחי ישראל".

בתגובה לדברי אמרו במוקד לסיוע עובדים זרים כי "מצער ששר בממשלת ישראל מנצל את המצב כדי לשחרר הצהרה גזענית על בסיס שבועי. מעשה פשע של יחידים אינו סיבה להכתים ציבור שלם ולכלוא אותו. להחיל ענישה קולקטיווית על בסיס דת או צבע עור. מדובר בנוהג שמתאים לזמנים אחרים בהיסטוריה".

דבריו של ישי מגיעים על רקע הדיווח מאתמול לפיו המשטרה עצרה ארבעה מבקשי מקלט מאריתריאה בחשד כי אנסו בת 19 ברחוב השרון סמוך לתחנת המרכזית בדרום תל אביב. הצעירה, תושבת דרום הארץ, העידה כי הגיעה לבלות באחד המועדונים באזור וכשסיימה את הבילוי יצאה מהמקום והחלה לעשות את דרכה לכיוון התחנה. לדבריה, הארבעה התנפלו עליה בדרך, קרעו את בגדיה ולבסוף אחד מהם גם אנס אותה.

אירוע דומה אירע על פי החשד ביום העצמאות כשנער ונערה התלוננו על ניסיון אונס, תקיפה ושוד, שעברו בידי מבקשי מקלט סמוך לרחוב לוינסקי בדרום תל אביב. השניים בילו בחגיגות יום העצמאות באזור וצעדו לכיוון התחנה המרכזית. לטענתם, הם נתקלו בקבוצת מבקשי מקלט ששהו במקום. שלושה מהם החלו לתקוף אותם, כאשר הנער ספג את עיקר המכות. הנערה ניסתה לסייע לו אולם אחד התוקפים אחז בה וניסה לקרוע את בגדיה. לטענתה, התוקף ניסה לאנוס אותה לעיניהם של חבריו, שהתבוננו במתרחש. לבסוף שדדו התוקפים את השניים.

אתמול פורסם בהארץ כי משרד החוץ קבע בחוות דעת רשמית כי אין מניעה מבחינת המשפט הבינלאומי לגרש את כל אזרחי דרום סודאן הנמצאים בישראל בחזרה לארצם. משרד החוץ המליץ "לבחון באופן פרטני" את מצבו של כל נתין דרום סודאני שיבקש מקלט בישראל, כדי לוודא שאין סכנה לחייו.

בדיון שהתקיים בתחילת החודש בוועדת הכנסת בנוגע לבעיית העובדים הזרים, אמר מפקד מרחב יפתח במשטרה, ניצב משנה דוד גז, כי מנתוני המשטרה עלה כי חלה עלייה משמעותית במעורבות זרים בפשיעה. עם זאת, המשטרה לא חשפה את נתוניה העדכניים בעניין.

במקביל, התרבו בשבועות האחרונים ניסיונות הפגיעה בעובדים זרים בדרום תל אביב. בסוף אפריל נזרקו שלושה בקבוקי תבערה בשלושה מוקדים, בתוך שעה לעבר בתי זרים בשכונת שפירא. התוקפים בחרו בקפידה את היעדים ולמרות בשכונה מתגוררת אוכלוסייה יהודית גדולה, בקבוקי התבערה כוונו רק אל דירות של זרים, כולם ממוצא אפריקאי. שבוע לאחר מכן התרחש אירוע דומה. בשני האירועים לא נגרם נזק לנפש. בנוסף, במרכז מסיל"ה, מרכז סיוע לאוכלוסיית הזרים התקבלה שיחת טלפון מגבר אלמוני שאיים כי המרכז יהיה הכתובת הבאה לבקבוק תבערה.

בשבוע שעבר ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, מכתב לראש הממשלה בעניינן של שכונות הדרום. הוא שב במכתב על טענה שהוא משמיע זה זמן רב, לפיה אין זה תפקידה של העירייה למצוא פתרונות לבעיית המסתננים. "לא ניתן להמתין עוד למימוש הבטחות של בניית גדר שתארכנה שנים בעוד מצוקתם של תושבינו היא כאן ועכשיו. עשרות אלפי מהגרי עבודה והמסתננים כבר חיים פה, אלפים מצטרפים אליהם מדי חודש, ואין בממשלה מי שלוקח אחריות על הטיפול בהם. אי אפשר להתעלם מצורכיהם כבני אדם ולצפות שלא יפנו לפשע. לעיריית תל אביב-יפו אין את הכלים לקבוע את המדיניות כלפי מהגרי עבודה ומסתננים במדינת ישראל. זהו תפקידה של הממשלה", כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ