יהודי ארה"ב לרשות השנייה: מנעו הדרת נשים ברדיו החרדי

תוך יממה התקבלו ברשות 2,000 תלונות שמוחות על הפחתת שעות השמעת נשים ברדיו "קול ברמה": "הפסיקו לתת לגיטימציה לשוליים קיצוניים"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

חברי מועצת הרשות השנייה קיבלו ביממה האחרונה מאות מיילים הקוראים ל"הפסקת השתקת הנשים". במיילים, שמספרם עולה על 2,000, מתבקשים חברי המועצה לדון מחדש המאפשרת לתחנת הרדיו "קול ברמה" להפחית את מספר שעות השידור השבועיות בהן מושמעות נשים משש לארבע. באחרונה החליטה מועצת הרשות כי התחנה תידרש רק לארבע שעות שבועיות בהן עולות נשים לשידור, זאת לאחר שבהסכם קודם נקבע כי התחנה תידרש לשדר שש שעות.

"אין כל רציונל להגביל את מספר שעות השידור בהן מותר לנשים לעלות לשידור בתחנה", נכתב במיילים, שרובם הגיעו מיהודים בארצות הברית. "תומכי ישראל מרחבי העולם דואגים לרווחת החברה הישראלית. אנו רוצים לראות בישראל מקום שהוא צודק, שוויוני ודמוקרטי. הפסיקו להעניק לגיטימציה לשוליים קיצוניים שמנסים לכפות אג'נדה אנטי נשית".

מאחורי שליחת המכתבים עומד ככל הנראה ארגון "הקרן החדשה לישראל" אשר הפיץ קריאה באתרו לשלוח את המיילים בלשון זו. בפנייה הוסבר כי תחנת הרדיו, שהוקמה בזיכיון ציבורי על מנת לתת מענה לציבור האורתודוקסי, מפרה מזה זמן רב את החוק הישראלי ומסרבת לאפשר לנשים לעלות לשידור. עוד הוסבר כי יוזמה זו נולדה כהמשך ותמיכה בעצומה שהפיצו עשרות ארגונים חברתיים ופמיניסטיים אשר קראו לרשות לשקול מחדש את החלטתה בנושא.

אולפן תחנת הרדיו "קול ברמה" בבני ברקצילום: אלון רון

גם שרת התרבות, לימור לבנת, הביעה את מורת רוחה מהחלטת מועצת הרשות, ומשרד המשפטים כי יבחן את חוקיות הנושא.

לפני כחודש 38 ארגונים פמיניסטיים ופלורליסטיים פנו לרשות השנייה בדרישה לבטל את האישור להגבלת השעות. עם חותמי הפנייה ליו"ר המועצה, ד"ר אילן אבישר, נמנים ויצ"ו, התנועה הרפורמית, הקשת המזרחית וקולך. "הרשות השנייה איננה יכולה להסתתר כאן מאחורי טענות של 'רגישות תרבותית', 'חופש דת' או 'רב-תרבותיות', בפגיעתה הבוטה בנשים", כתבו הארגונים, וציינו כי אם לא תבוטל ההחלטה יפנו לערכאות משפטיות.

לפני כן יו"ר מועצת הרשות השנייה אילן אבישר את הטענות ואמר כי "אין פה כניעה. צריך לקחת בחשבון שמה שעומד פה זה מצד אחד השיקולים של התחשבות בשיקולי רב תרבותיות. מצד שני יש פה מלחמת תרבות וגורמים שמנסים לנגח את החרדים מכל מיני סיבות, אם מכיוון הרפורמים, קבוצות פמיניסטיות וקבוצות אחרות".

יו"ר מועצת הרשות השנייה, ד"ר אילן אבישר, אמר בתגובה כי "הרשות רואה בחומרה את הטרדת חברי המועצה באמצעות טרור אינטרנטי ותבדוק את כל האפשרויות להגנה על החברים ולמיצוי הדין מול הגורמים שיזמו וביצעו את המתקפה".

תגובת קול ברמה: "מה גרם לכך שבין לילה, תרתי משמע, אלפי מיילים נשלחו לרשות השנייה בזמן כה קצר? אם התלונות היו נשלחות לאורך זמן, אזי רמת המהימנות של מקור המיילים הייתה עולה. לפיכך, אין בכוונתנו להתייחס לפעולה טכנולוגית בסיסית שכל חובב מחשבים יכול לייצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ