3 שעות לפני האירוע |

אוניברסיטת חיפה ביטלה אירוע לציון הנכבה, אף שקיבל את כל האישורים

האירוע שארגנו סטודנטים ערבים ויהודים כלל הצגת יחיד של שחקן ערבי. הנהלת המוסד: למרות הפרסומים, התברר שלא מדובר באירוע תרבותי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אוניברסיטת חיפה ביטלה ברגע האחרון פעילות ציבורית שארגנו סטודנטים במוסד לרגל יום הנכבה. שלוש שעות לפני מועד האירוע, שקיבל את אישורם של כל הגורמים הרלוונטים, הודיע נשיא האוניברסיטה, אהרון בן זאב, על ביטולו. האירוע לציון יום הנכבה אורגן על ידי סטודנטים יהודים וערבים ועל ידי מרצים במוסד ואמור היה להשתתף בו השחקן סלים דאו בהצגת יחיד על 1948 ועל תקופת הממשל הצבאי. לאחר ההודעה על הביטול התאספו מחוץ לאוניברסיטה סטודנטים ומרצים, והפגינו נגד ההחלטה.

"יש לי ביקורת רצינית על האוניברסיטה", אמר ד"ר אילן סבן מהפקולטה למשפטים. "אני חושב שהיא לא שמה לב לחשיבות ולדוגמא שהיא נותנת בתקופה הנוכחית של החברה הישראלית. מעציב אותי שאני מגלה אומץ בחלק מהמוסדות האקדמיים האחרים ואני לא מוצא אותה במוסד שלי. אין רוחק ראות ואין אמפתיה למיעוט, ואני מגלה לא מעט צביעות. אוניברסיטה שמצהירה על עצמה כבעלת אזרחות משותפת מתנהגת אחרת מאוד".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בהודעה לעיתונות של תא הסטודנטים של חד"ש נכתב כי "תחושתנו היא שאט אט אכן חוזרת תקופת הממשל הצבאי, ודווקא במקום הפחות צפוי מכולם - באקדמיה. אוניברסיטת חיפה מגלה באופן עקבי דפוס מבהיל של שמירה על 'שקט תעשייתי' בכל מחיר, כמובן כאשר המחיר מוגש תמיד לתשלום של בעלי השקפות מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. היא נבהלת מכל כותרת בעיתונות הצהובה, מרכינה ראש בפני כל איום מצד סטודנטים מהימין הקיצוני. אחד הדברים העצובים הוא שעושה זאת אוניברסיטה שמצהירה השכם והערב שהיא גאה בפלורליזם שלה, ושעקרון חופש הביטוי הוא מטרה מרכזית שלה. שיא הצביעות הוא שהאוניברסיטה חוגגת עתה את אירוע שנת הארבעים להקמתה תחת הכותרת של 'ישראליות משותפת'. איזו ישראליות זו, שהסטודנטים הערבים מתבקשים בה לעשות את עצמם שקופים ואילמים?".

עימותים בין פעילי ימין לשמאל בטקס הנכבה באוני' ת"א

לעומתם, יושב ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטה, יוסי שלום, טוען שהודות לביטול האירוע נמנעה מהומה גדולה. "האירוע יצר אש מכל הכיוונים, כי הם (המארגנים) פרסמו גם בפייסבוק וגם בפליירים שהם הזמינו אנשים מבחוץ, כמו סער מהאח הגדול שבאים לעורר פרובוקציות. פנינו להנהלת האוניברסיטה וביקשנו שיבדקו את כל הדברים. יש לנו אחריות גדולה על הסטודנטים וזה לא משנה אם זה יהודים או ערבים, אנחנו לא רוצים תסיסה בין הסטודנטים בקמפוס".

לדברי שלום, לא מדובר בסתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי ואין מקום להשוואה בין האירוע שתוכנן בחיפה לבין האירוע שהתקיים באוניברסיטת ת"א. "האירוע באוניברסיטת תל אביב התקיים מחוץ לקמפוס ואף הסתיים בעצורים ואלימות, ומדובר בדבר אחר לגמרי. פה ביקשו לקיים הצגה וזה בסדר גמור, אולם התברר על פי הפרסומים שלהם בערבית שמדובר באירוע אחר לגמרי. אין פגיעה בחופש הביטוי. לפני חופש הביטוי יש כללים אתיים שלא עוברים עליהם. אף אחד לא בא לסתום פיות. הקמפוס הזה מאוד רגיש ואנשים באים לפה ללמוד. בתחילת השבוע הוצגה באוניברסיטה תערוכת תמונות של אסירים והיא אושרה. אם יש משהו שיודעים שעלול להיגרר לאלימות, צריך למנוע אותו".

לדברי מוחמד חלאילה, יו"ר תא חדש באוניברסיט חיפה, "הנהלת האוניברסיטה שוב נכנעה ללחצים של האגודה ו"אם תרצו". אני חושב שזו הצהרה ברורה ובוטה שאין חופש ביטוי ואין חופש אקדמי באוניברסיטת חיפה". לדברי חלאילה, בוטלה השתתפותו של סער מהאח הגדול באירוע, שאמור היה להתחיל בשעה 16:00.

השחקן סלים דאו, שהיה אמור להציג היום באוניברסיטה את ההצגה "סר סלים" (בריא ושלם), אמר בתגובה לביטול האירוע: "ההתנהגות הזאת של אוניברסיטת חיפה מחליאה אותי. מצער אותי שבאוניברסיטת תל אביב אפשרו להקים אירוע כל כך יפה, שאפילו הדיקן השתתף בו וההצגה שלי הוצגה באולם הכי גדול בה, ופה בחיפה לא מרשים, זה לא ברור לי ותמוה בעיניי".

אירוע דומה אירע בדצמבר האחרון, אז הודיע דיקן הסטודנטים באוניברסיטה על ביטול אירוע לציון שלוש שנים למבצע עופרת יצוקה. גם אז טענה הנהלת האוניברסיטה כי הסיבה היא "פער מהותי בין הבקשה המקורית, לה ניתן אישור, לבין תכני האירוע כפי שהם באים לידי ביטוי בכרוז שחולק היום."

מהמוסד נמסר בתגובה: "אוניברסיטת חיפה הודיעה היום כי לא תאפשר לקיים אירוע לציון יום הנכבה שנועד להתקיים בשטח האוניברסיטה. למרות שהאירוע הוצג בתחילתו כ'אירוע תרבותי', התברר אתמול, בין השאר מפרסומים של הסטודנטים, כי מדובר באירוע בעל אופי אחר לחלוטין, שנועד לציין את יום הנכבה. בנסיבות אלה החליטה האוניברסיטה שלא לאפשר את קיומו של האירוע. אוניברסיטת חיפה הודיעה כי תמשיך לאפשר קיומם של אירועים ציבוריים שיאושרו על ידה ואשר יעמדו בתנאי האישור ובנהלי האוניברסיטה".

ביום שני התקיים באוניברסיטת תל אביב טקס לציון יום הנכבה, בהשתתפות מאות פעילים פוליטיים. למקות הגיעו פעילי ימין, במטרה למחות על האירוע, ולאורך כל אורכו נשמעו ברקע קריאות נאצה כלפי המשתתפים, בהן "בוגדים", "רוצחים" ו"מחבלים". אוניברסיטת תל-אביב אפשרה את קיום העצרת בשטחה, למרות לחצים פוליטיים כבדים שהופעלו עליה, אך התנה את קיומו בכך שהסטודנטים יישאו בהוצאות אבטחה במקום. בין השאר התקשר שר החינוך גדעון סער, לנשיא האוניברסיטה, פרופ' יוסף קלפטר, וביקש ממנו שהאוניברסיטה תשקול מחדש את ההחלטה לאפשר את קיום האירוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ