על אף הביקורת, פיילוט השיטור העירוני יורחב

ועדת הפנים אישרה צירוף 4 רשויות ל-13 בהן מופעל הפיילוט, למרות שטרם הגיעו נתונים על יעילותו; בחלק מהרשויות התוכנית לא הופעלה כי אין תקציב

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

ועדת הפנים של הכנסת אישרה את בקשת השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', לצרף לפיילוט השיטור העירוני ארבע רשויות מקומיות נוספות, מלבד 13 הרשויות בהן הוא כבר מתקיים. בפנייתו ליושב ראש ועדת הפנים, אמנון כהן, ב- 7 במאי, יומיים לאחר שנרצח גדי ויכמן בבאר שבע, כתב אהרונוביץ' כי "בשל האלימות הגוברת ברשויות המקומיות ברחבי המדינה, עלה הצורך להוסיף לפיילוט השיטור העירוני רשויות נוספות".

ארבע הרשויות אליהן תתווסף תוכנית השיטור העירוני הן באר-שבע, עפולה, רמלה ושפרעם. הפיילוט כבר פועל מאוגוסט 2011 באילת, ערד, דימונה, לוד, גבעתיים, בני ברק, רמת גן, אריאל, טירה, נתניה, כרמיאל, מגדל העמק ונצרת.

על פי תוכנית הפיילוט, הרשות המקומית תקים מערך שיטור עירוני, שיורכב מחציתו משוטרים ומחציתו מפקחי עירייה. במסגרת זו, יוסמכו פקחים עירוניים בסמכויות מורחבות ויוקם מערך אכיפה עירוני שיסייע למשטרת ישראל בפעולות למניעת אלימות. הפיילוט עוגן בחוק באמצעות הוראת שעה למשך שנתיים, עד 31 ביולי 2013. רק ב-13 הרשויות שנקבעו בו הוקנו לפקחים סמכויות מיוחדות למניעת מעשה אלימות, בהן הסמכות לדרוש מאדם להזדהות והסמכות לערוך חיפוש על גופו.

השיטור העירוני מסייע להפחתת האלימות ברחובות? דברו על זה בפייסבוק

שיטור עירוני ברחובותצילום: אלון רון

אולם מהדיון בוועדת הפנים עולה כי הפיילוט כלל לא החל בשלוש רשויות מתוך ה- 13, בהן טירה, וזאת בשל חוסר תקציב של הרשות. כמו כן, עולה כי הפקחים העירוניים כלל לא עברו את ההכשרה וההסמכה שאמורה להעניק להן סמכויות מורחבות, כך שבפועל הפקחים העירוניים אינם מורשים להסתובב לבדם, אלא בליווי שוטרים, ואין בידם סמכויות שיטור.

בדיון בוועדה אישרו הח"כים את הרחבת השיטור העירוני לעוד ארבע רשויות, עוד לפני שניתנה רשות הדיבור לנציגים השונים. נציגי המשרד לביטחון פנים ציינו שלדעתם העדיפות היא לתגבור המשטרה, אבל מאחר ואין להם תקנים, הם מבקשים לאשר את הפיילוט כפתרון לאלימות ברחובות.

הפיילוט ממומן על ידי המשרד לביטחון פנים והרשויות המקומיות, ולכן ניתנת לרשויות אפשרות לגבות אגרה מהתושבים עבור שירות זה. רשויות מקומיות כמו רעננה ומודיעין מפעילות אף הן שיטור עירוני, ללא קשר לפיילוט, וגובות על כך אגרה מהתושבים. בעשור האחרון, לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה, נהגו הרשויות המקומיות לגבות את האגרה, מבלי שהדבר היה מוסדר בחוק, ובחוסר אחידות בגובה האגרה בין הרשויות. ברעננה, למשל, גובים 30 שקלים לחודש מכל בית, ואילו במודיעין גובים 10 שקלים. בנס ציונה, לדוגמא, שיטת החישוב נעשית על פי גודל הבית, כך שהעירייה גובה 2 שקלים לשנה למטר רבוע.

באגודה לזכויות האזרח מתנגדים להרחבת הפיילוט לרשויות נוספות מאחר שטרם התקבלו דיווחים ונתונים על הצלחתו של הפיילוט ובחינת כדאיותו. בנוסף, על פי החוק, השר לביטחון פנים מחויב לדווח בכל חצי שנה אודות נתוני הפשיעה ברשויות המקומיות המשתתפות בפיילוט לעומת יתר הרשויות, ואודות מספר המקרים בהם עשו הפקחים המסייעים שימוש בסמכויותיהם, אולם נתונים אלה לא נמסרו. בוועדת הפנים ציינו כי הם קיבלו את הנתונים לפני כשבוע וחצי, אולם טרם התקיים בנושא דיון והנתונים עדיין לא הופצו.

לדברי עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח, המשמעות של ההרחבה היא למעשה הרחבה של הפרטת המשטרה. "העברת סמכויות לידי פקחים עירוניים משקפת השלמה עם אזלת היד של המשטרה בהתמודדות עם תופעת האלימות והתנערות של המדינה מחובותיה בתחום זה", אומרת סוצ'יו. "המשטרה היא הגורם הבלעדי המופקד על הטיפול בסדר הציבורי וביטחון הנפש והרכוש, ואין לאפשר מצב שהמשטרה 'מפריטה' את תפקידיה לידי גורמים חוץ משטרתיים. כמו כן, העברת סמכויות אכיפה פוגעניות ותפקידי ליבה משטרתיים לידי פקחים עירוניים משקפת הרחבה דרמטית של הסמכויות הניתנות לפקחים, תוך פגיעה בזכות לפרטיות, בחופש התנועה ובזכות לכבוד.

לדבריה, "אין עוררין על כך שנדרשת פעולה דחופה למיגור האלימות הפוקדת את החברה בישראל בשנים האחרונות ואולי ביתר שאת לאחרונה, אלא שיהיה זה בלתי ראוי ואף בלתי אחראי לעשות שימוש בפיילוט על מנת לענות על הבעיה, וזאת גם מבלי שנערכה כל הערכה של הצלחתו ובחינת כדאיותו. כמו כן, קיים חשש שאישור הצו יפתח חלון לריקון מתוכן של האופי הניסויי של החוק, ויביא להרחבתו בכל פעם שתגבר האלימות במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ