תעודות זהות יהיו תקפות לעשר שנים בלבד

ועדת החוקה אישרה כי בתום התקופה, יחדש כל אזרח את התעודה במשרד הפנים, למרות הטרחה הצפויה. במקביל, אושרו התקנות להנפקת תעודות ביומטריות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה היום (רביעי) שורה של תקנות מרשם האוכלוסין, העוסקות בתעודות זהות אלקטרוניות-ביומטריות, וכן בתעודות הקיימות. בין השאר נקבע כי תעודות הזהות יהיו תקפות מעתה לעשר שנים בלבד. עד כה תוקפן של תעודות הזהות לא הוגבל.

בתום עשר שנים יהיה על כל אזרח לחדש את התעודה. תוקפן של כל התעודות המצויות כיום בידי האזרחים, יפוג בעוד עשר שנים. ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, שהביע התנגדות עקרונית לקצוב את תוקפן של התעודות, טען כי מדובר בטרחה מיותרת לציבור. מקלב תבע ממשרד הפנים להפעיל ניידות שיגיעו לביתם של קשישים וינפיקו עבורם תעודות. "המצב בו אנחנו נאלץ קשישים בני 80 לעמוד בתור לחידוש התעודה, יכביד עליהם מאוד. הם לא יעשו זאת ובכך ימנעו מהם זכויות ושירותים המגיעים להם".

במקביל, אישרה הוועדה גם את התקנות המסדירות הנפקת תעודות זהות אלקטרוניות- ביומטריות, אישור שיאפשר למרשם האוכלוסין להתחיל בפיילוט להנפקתן של התעודות החכמות שיחל בקרוב, לתקופה ניסיונית של שנתיים. הגישה לקריאת הנתונים המוכמנים על גבי השבב האלקטרוני, תתאפשר על ידי הקשת סיסמא אישית שתינתן לכל אזרח בעת ההנפקה, ותהיה נתונה לשינוי על פי בקשתו.

עוד אושרה הוספת פרטים אישיים חדשים בגוף התעודה במקום בספח, בהם מספרי תעודות הזהות של בן/בת הזוג, הילדים ושם הסב. לבקשת הורה, יצוין בתעודה שם ילד/ה שנפטר תוך ציון יום פטירתו. אזרח חסר דת הרשום כנשוי על פי חוק ברית הזוגיות, ירשם מעתה בתעודה בסעיף המצב האישי כ"בן זוג בברית הזוגיות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ