צה"ל: לחזור לקרוא "יזכור" בטקסי זיכרון צבאיים

כיום קוראים בטקסי הזיכרון את "אל מלא רחמים" ותפילה לעילוי נשמות. בקרוב תובא בפני שר הביטחון ההחלטה לאשר את נוסח "יזכור עם ישראל"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מערכת הביטחון ממליצה לחזור ולקרוא "יזכור" בטקסי יום הזיכרון הנערכים בבתי העלמין. זאת, לאחר שהתפילה לא הושמעה השנה בטקסים. לפי נוהלי הטקס הקבועים כיום, יש לקרוא בטקסים רק את תפילת "אל מלא רחמים", והתפילה לנשמות חללי צה"ל וכוחות הביטחון.

על פי נתוני היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון, ב-52 הטקסים הרשמיים המנוהלים על ידי היחידה להנצחת החייל לא קוראים יותר "יזכור", כי אם את שתי התפילות האחרות. בהצעה שהועברה לרשויות המקומיות על ידי משרד הביטחון לסדר עריכת טקס יום הזיכרון, מוצעים "תכנים המתאימים לשילוב בטקס הזיכרון דוגמת: "תפילת 'יזכור'".

בעקבות חוסר האחידות בטקסי הזיכרון השונים, פנו כמה משפחות שכולות לראש אגף כוח האדם במטה הכללי, האלוף אורנה ברביבאי, וכן לרמטכ"ל, בני גנץ. בעקבות פנייתן הוחלט בימים האחרונים באגף כוח האדם בצה"ל ובאגף ההנצחה והמשפחות במשרד הביטחון, להמליץ על קריאת "יזכור" בטקסים בבתי העלמין.

לדברי ורד סקל, ששכלה את אחיה יואב בדרום לבנון, "לצערי אני מבקרת בבתי הקברות ברחובות במשך יותר מ-20 שנה, וכבר הרבה שנים - עוד לפני שהחל הדיון בעניין 'יזכור' - קראו שם בנוסח שאומר 'יזכור אלוהים'". סקל הוסיפה ואמרה כי "כמו שבמשך שנים אנשים לא שמו לב ולא התרעמו, אף אחד בכלל לא שם לב לכך שהשנה ה'יזכור' נעלם מהטקס. לאורך כל הטקס חיכיתי לשמוע את הטקסט, ובאף אחד מהנוסחים הוא לא הופיע: לא 'אלוהים', לא 'אלוקים', לא 'אלוהים ועם ישראל' ולא 'עם ישראל'. אני לא חושבת שההחלטה להוציא אותו מהטקס היתה תמימה לחלוטין".

הכנות ליום הזיכרון בקרית שאול, לפני כחודשצילום: ניר קידר

בחודש יוני האחרון פורסם ב"הארץ" כי לשכת הרמטכ"ל רואה את הנוסח "יזכור אלוהים" כנוסח הרשמי שצריך להיקרא בטקסים הצבאיים. בעקבות כך, התעורר דיון ציבורי נוקב על אודות הנוסח הרשמי בשורות הצבא, בין אם "יזכור עם ישראל" או "יזכור אלוהים".

גנץ הורה על הקמת ועדה בראשות האלוף במיל' ישי בר לקביעת הנוסח הרשמי, וזו קבעה בחודש אוגוסט האחרון כי הנוסח המקורי - "יזכור עם ישראל", הוא שצריך להיאמר בטקסים הרשמיים.

ההמלצה תועלה בקרוב בפני המועצה הציבורית להנצחת החייל, ולאחר מכן תובא לאישור שר הביטחון, אהוד ברק.

גורמים במערכת הביטחון אישרו את הפרטים, וציינו כי "משרד הביטחון וצה"ל ימליצו לכלול את תפילת 'יזכור' בין מרכיבי טקסי הזיכרון לחללי מערכות ישראל. צה"ל ומשרד הביטחון ערים לבקשות הציבור, לפניות של משפחות שכולות רבות ולקשב הרב שעורר העיסוק בתוכני תפילת 'יזכור' בשנה האחרונה".

במשך שנים הקפיד עמיקם גורביץ', שהנחה את טקסי הדלקת המשואות בהר הרצל בערב יום העצמאות, על הנוסח "יזכור עם ישראל". ואולם, לאחר החלפתו של גורביץ', עברו הקריינים לנוסח "יזכור אלוהים". תהליך דומה התרחש גם ברבים מהטקסים ביום הזיכרון, לא פעם בדרבונם של רבנים צבאיים ומשפחות שכולות דתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ