הורים שילדיהם אושפזו בביה"ח מאיר: על המורות במוסד נאסר לדבר ערבית

מתלונת ההורים עלה כי מנהלת המרכז החינוכי במוסד נזפה במורות לעיניהם. מש' החינוך: אין הנחיה כזו בחוזר מנכ"ל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנהלת המרכז החינוכי הפועל במחלקת הילדים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא אסרה על המורות והסטודנטיות הערביות העובדות במקום לדבר ביניהן בערבית, בניגוד לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך. כך נודע ל"הארץ" בעקבות תלונה שהגישו להנהלת בית החולים שלוש משפחות ערביות שילדיהן אושפזו במקום.

מדי בוקר מגיעים לכיתות הלימוד שבמרכז החינוכי ילדים ובני נוער בני 3-17, שמצבם הרפואי מאפשר להם להשתתף בשיעורי ההעשרה ולהשלים את הפערים שצברו בשל היעדרותם מהגנים ומבתי הספר. במקום מועסקות ארבע מורות, מהן שלוש המלמדות את הילדים היהודים ואחת המלמדת את הערבים. ההורים, המתגוררים ביישובי המשולש, סיפרו כי מדי פעם מגיעות למרכז מורה או סטודנטית ערבייה נוספת המסייעת למורה הקבועה. לדבריהם, בימים האחרונים פנתה אחת הסטודנטיות למורה בערבית וביקשה שתסביר לה על אופי הפעילות בנוגע לכמה מהתלמידים. להפתעת השתיים, מנהלת המקום הורתה לשתיהן להפסיק לדבר בערבית. "לפי הנחיות המשרד, פה לא מדברים ערבית בין אנשי הצוות", אמרה להן בעוד הילדים והוריהם נוכחים במקום ומקשיבים לדברים.

ההורים פנו במכתב להנהלת בית החולים וביקשו הסברים להוראה. הם הדגישו כי דברי המנהלת העיבו על התחושה הטובה של ילדיהם במרכז החינוכי, המספק להם פעילויות רבות. "כהורים הרגשנו נחיתות וניכור במקום שאמור להיות מקום אידיאלי לדו-קיום", כתבו, "הבעיות הרפואיות מאחדות את שני העמים, הזקוקים לחיזוק זה מזה כדי לעבור את החוויה בשלום. לכן ציפינו לשמוע מורות יהודיות שמדברות ערבית ושלא ימנעו מהמורות הערבית לדבר בשפה שלהן, כדי לשרת את הילדים מהמגזר הערבי, להקל עליהם ולהנעים את השהייה שלהם בבית החולים".

העתק ממכתבם של ההורים הגיע למרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים ולמטה למאבק בגזענות. המרכז פנה להנהלת בית החולים באמצעות עו"ד סאמח עיראקי, והדגיש כי לשפה הערבית יש מעמד רשמי וכי התנהגות מנהלת המרכז החינוכי והנחיות המשרד גזעניות ומנוגדות לחוק. המרכז גם דרש שהגורם שגיבש את ההנחיות יינזף או ייענש.

מבית החולים מאיר נמסר בתגובה כי כיתת הלימוד שבמחלקת הילדים מופעלת על ידי משרד החינוך, ועל כן המוסד אינו מקבל החלטות בנוגע לכוח האדם במקום או לתכנים המועברים בו. "ברגע שהועלו הטענות פנתה הנהלת בית החולים למשרד החינוך וביקשה ממנו לטפל בהן", צוין, "ההנהלה אף שאלה את המפקחת האחראית במשרד אם יש צורך בסיוע מבית החולים ונענתה בשלילה".

לשאלת "הארץ" אם קיימת הנחיה האוסרת על דיבור בערבית במרכז החינוכי נמסר ממשרד החינוך כי ההנחיה לא קיימת בחוזר המנכ"ל וכי הטענות שהועלו אינן נכונות. "כל תלמיד דובר השפה הערבית מקבל את הטיפול והסיוע הדרוש ממורות ערביות, בהתאם לצרכיו", אמרו במשרד.

עלייה בגזענות במוסדות ציבור

דו"ח "המטה למאבק בגזענות" לשנת 2011, שפורסם לפני כחודשיים, הצביע על מגמת עלייה בגילויי הגזענות מצד מוסדות ציבור, בתי עסק וארגונים פרטיים וציבוריים. הדו"ח העלה כי ב-2011 נרשמו 155 גילויי גזענות מצד גופים ממסדיים. "לאור האווירה הגזענית השולטת לאחרונה בחברה הישראלית, אנו ביחידה המשפטית של מרכז מוסאווא מקדישים מאמצים רבים לעקוב אחר התופעה במוסדות הממשלתיים והציבוריים", אמר עו"ד עיראקי, "נמשיך להיאבק בגזענות מבחינה משפטית וציבורית".

מקרה דומה לזה שהתרחש בבית החולים מאיר אירע לפני כשנה בבית הספר לסיעוד בבית החולים ברזילי באשקלון. במוסד נתלתה הודעה שאסרה על הסטודנטים לדבר בשפה שאינה עברית במתחם בית הספר ובשעות הלימודים, כולל בין השיעורים ובמסדרונות. משרד הבריאות ובסיומה הופיעה חותמת של הנהלת בית הספר.

בקרב הסטודנטים במוסד יש דוברי רוסית וערבית רבים, שהתרעמו נוכח פרסום ההודעה. מהנהלת בית הספר נמסר אז כי "בבית הספר לסיעוד לומדים כ-250 סטודנטים, שבעקבות תלונות של מאושפזים לא ידברו ליד מיטות החולים בשפות שהמטופלים אינם מבינים". בעקבות פנייה למשרד הבריאות חלה תפנית בעמדת ההנהלה, והמודעה הוסרה בהוראת המשרד.

לפני כשנה וחצי התרחש מקרה נוסף בבית הספר העל-יסודי עירוני ז' ביפו, לאחר שהמנהל דוד בן זוהר אסר על התלמידים לדבר ערבית בכיתות. השיעורים בבית הספר מתנהלים בעברית, אך כמחצית מתלמידי המוסד הם ערבים. התלמידים סיפרו אז כי המורים אינם מאפשרים להם לדבר ביניהם בערבית ואף נוזפים בהם כשהם עושים זאת. לטענתם, תלמידים אחרים שדיברו ביניהם ברוסית לא ננזפו. במשרד החינוך אמרו בתגובה למקרה כי "אין הנחיה של המשרד האוסרת על תלמידים לדבר בשפות שונות בשיעורים".

לפני כשנתיים שיגרה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת מכתב אזהרה לרשת מוצרי החשמל ביג אלקטריק, בחשד לכאורה שהנהלת הרשת אוסרת על עובדיה לדבר בשטח החנויות בשפות שאינן עברית, כגון ערבית ורוסית. הנציבה הארצית לשוויון הזדמנויות בעבודה כתבה למנכ"ל הרשת כי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על אפליה בין עובדים שונים, בין היתר על רקע לאומיותם וארץ מוצאם. לדבריה, מתלונות שהגיעו אליה עלה כי נאסר על עובדים ועובדות ברשת לשוחח בערבית וברוסית במקום העבודה. עוד התברר כי ההנחיה נאכפה רק ביחס לעובדים הערבים המועסקים בביג אלקטריק, שאחד מהם אף פוטר משום שדיבר בערבית עם עובד אחד.

רשת ביג אלקטריק טענה אז בתגובה כי אינה מפלה בין עובדיה. מנכ"ל הרשת הדגיש כי נקבע נוהל שלפיו עובדים לא ידברו בשפות זרות בחנויות של הרשת. "זאת מכיוון שעובדים, יהודים כערבים, התלוננו כי המצב שבו חבריהם למחלקה משוחחים ביניהם ברוסית או בערבית מבלי שהם יבינו את הנאמר גורם להם מבוכה ואי נעימות", מסר המנכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ