לנהל את המדינה מהמסעדה בכפר סבא

מנהל פורום מאג'די מסביר למה בכירי ישראל פותחים את לבם במסעדה מזרחית וגם למה שר החינוך סירב להגיע (כי לא היו במקום חברי מרכז הליכוד)

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דב עילם מנהל את "פורום מאג'די" בכפר סבא, שעלה לכותרות בעקבות הופעתו המתוקשרת של יובל דיסקין והופעתו המאובטחת של יאיר לפיד.

איך הפכת "לשבת תרבות" החדשה?

"אנחנו בשישי, לא בשבת. פורום כמו שלנו למיטב ידיעתי לא קיים בארץ, יש פרלמנט של העמק, יש פרלמנט ביבנה שמתכנסים ואוכלים - אצלנו הישיבה בסגנון פרונטלי והכל בהתנדבות. אני בעברי הרחוק ארגנתי ערבי ראיונות עם המנחים הפופולריים ביותר שהיו - דן בן אמוץ, אורי אבנרי, שמואל שי ואחרים, ובהחלט מצאתי לנכון לתרום לכפר סבא את הדברים שיש לי בהם ידע ויכולת. אין ספק שאנשים נפתחים אצלנו, כי אנשים באים למקום עם אווירה טובה".

איך הוקם הפורום?

"מי שיזם והקים את הפורום בשנת 2003 היה ישראל מילוא, לשעבר ראש עיריית כפ"ס. אני הצטרפתי אליו כעבור שנה-שנתיים לניהול הפורום. בשנתיים האחרונות ישראל מילוא לא בקו הבריאות ואינו יוצא מביתו, אז אני מנהל את הפורום יחד עמו".

דב עילם. לדבריו, "הפורום הוקם כדי לארח מועמדים לראשות עיריית כפר סבא"צילום: תומר אפלבאום

מה היה הרעיון?

"הפורום הוקם בשלב ראשון כי רצינו לארח מדי שבוע שבועיים מישהו אחר מהמועמדים לראשות עיריית כפר סבא. כעבור זמן מה נגמרו לנו כמובן המועמדים לראשות העיר ואז עברנו למישור הארצי. לנגד עינינו עמד העניין הזה של ימין ושמאל, חילוניים ודתיים, ערבים ויהודים. תמיד היו בפורום הזה אנשים מכל קצוות הקשת, זה חוט השני שהוליך אותנו בשימור הפורום - כי בהקמה לא ידענו למה זה יגיע, חשבנו בסך הכל להקים במה לעניינים מוניציפליים, אבל אט אט זה התפתח ועד היום הופיעו אצלנו יותר מ-200 מראשי המדינה מכל התחומים".

איך אתם משכנעים את האנשים לבוא אליכם?

"לא קל. יש לא מעט אנשים שניסינו וכל המאמצים עלו בתוהו ולא הסכימו. ציפי לבני, מופז, את ליברמן הזמנו איזה 15 פעם הוא מעולם אפילו לא הגיב למייל ששלחנו לו. הזמנו יום אחד את גדעון סער אז הוא חוזר אלי ואומר ‘תגיד לי כמה חברי מרכז ליכוד יש בפורום מאג'די' - אמרתי לו ‘אני מוותר על בואך ותהיה בריא'. אגב, זה היה לפני שהוא היה שר. בתקופה שהוא שר הזמנו אותו כמה פעמים והוא לא הגיב בכלל. בהתחלה הזמנו אנשים קרובים לנו, ממרצ, ובשלב מסוים אפילו קראו לנו שלום עכשיו ואז התחלנו להביא גם אורחים ממפלגות אחרות. בכלל, יש נכונות להגיע, בעיקר ממחנה השמאל. הרבה יותר קשה להזמין אנשים מהימין".

למה?

"לא יודע, השמאל יותר פתוח לדבר, יותר פתוח להגיע. בימין תיכף עושים חשבון איך זה יקדם אותם במפלגה שלהם. ליברמן, אין לו תומכים בפורום מאג'די אז כנראה הוא אומר ‘מה יש לו לבזבז את הזמן עלינו?' אנחנו מקפידים על העדפה מתקנת לאנשי ליכוד. בתור מי שמזמין את האורחים, 70-80 אחוז מזמני הולך על אנשי ימין. חוץ מזה, הימין נמצא בשלטון אז כמה שפחות לדבר מבחינתו... אבל יש שרים מהליכוד - דן מרידור, יוסי פלד, מיקי איתן, שהם ‘השמאל של הימין' מה שנקרא, והם הגיעו ושיתפו פעולה והיו מאוד חביבים".

איך אנשים התוודעו בהתחלה לפורום, מי נכלל בו?

"בהתחלה היה גרעין קטן, משהו כמו 20-30 איש, בעיקר פעילי ציבור מתחומים שונים של עשייה בכפר סבא, בעלי מקצועות חופשיים, הגרעין המייסד מה שנקרא. בעצם פרסמנו את עצמנו באמצעות המקומונים - דאגנו להביא את מה שקורה בפורום לידיעת התושבים באזור.

הפכנו לגורם ציבורי מרכזי בעיר - ניהלנו מאבק נגד עקירת חורשה שנקראת יער אוסישקין או נגד הארנונה שרצו לשנות את החישוב וזה לא היה לרוחנו. כמו כן פעמיים בשנה אנחנו מתרימים למען מזון לעניים. רק השבוע היתה קבוצה די גדולה מהפורום, הלכנו והפגנו בנושא הדרת נשים שהיתה בכנס תנועות הנוער בכפ"ס. וכמובן, אנחנו מנסים להשפיע גם במישור הארצי וגם זכינו לכיסוי בעיתונות הארצית. אם כי, לא כמו בנושא דיסקין או יאיר לפיד בשישי האחרון. אז הגיעו אנשים שלו וקצת הפריעו למנחה, ד"ר יפעת ביטון".

דבריו של דיסקין בפורום מאג'די (באדיבות יוסי ניישלוס)

אז למה לא שמרת עליה יותר?

"חוץ מלהגן עליה בגופי עשיתי הכל, אבל היו אנשים שרצו לשמוע אותו וכל מי שדיבר שהיה לפניו לא עניין אותם, מה שאף פעם לא קורה אצלנו בפורום. היו אצלנו ויכוחים סוערים וטעונים מאוד אבל תמיד זה התנהל בצורה תרבותית ומכובדת, תמיד הקפדנו גם ליצור מצב שלא יבוא מישהו וידקלם לנו. כולנו כבר שועלים פוליטיים, וזה המקרה הראשון שמנחה או מישהו היה צריך להפסיק. זה היה מביך בשבילנו - אנחנו יושבים 250 איש".

לחצו לקריאת מאמר התגובה של ד"ר יפעת ביטון: מה שלפיד לא רצה לשמוע

ה-250 זה בעקבות דיסקין?

"באופן קבוע נפגשים 50-60 איש, גם אצל דיסקין היו 50. אבל השילוב של דברי דיסקין, סיקור התקשורת הארצית ויאיר לפיד - שהוא לא כל כך מעניין אותי מבחינה פוליטית אבל אין ספק שהוא דמות פיקנטית - הביא לנו כמות קהל שאנחנו לא ערוכים אליה. למען האמת אנחנו גם לא רוצים שיגיעו בכמויות כאלה, אנחנו רוצים לקיים דיון מסודר. אנחנו לא רוצים למנוע מאף אחד לבוא, אבל מצד שני המצב אנחנו מצרים על המצב שנוצר עם יאיר לפיד. אבל אם בפרלמנט האנגלי מותר אז גם בפרלמנט של השרון מותר".

מה צפוי לפורום מאג'די בעתיד?

"הייתי שמח שהפורום יסייע ולו במקצת להגיע להסדר עם הפלסטינים. קיבלתי בחילה מההצטרפות של מופז לממשלה אבל נדמה לי, נדמה לי, שנתניהו מבקש בכל זאת להגיע לאיזה התקדמות בעניין הזה. אם מי שיחזיר שטחים יהיה נתניהו או גפני, אני אתמוך בו. שגפני יביא שלום או שליברמן יביא שלום - בבקשה. אני אתמוך בו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ