ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הוועדה הציבורית לבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל הישראלי שמינתה שרת התרבות והספורט לימור לבנת לא כוללת אף נציג ערבי למרות שיותר מ-30% ממועדוני הכדורגל בישראל פעילים בחברה הערבית.

במרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים פנו אתמול (חמישי) בתלונה ללבנת ודרשו למנות נציגים ערבים בוועדה. בפניה ללבנת שהעתק ממנה הועבר למשרד מבקר המדינה נמסר כי עיון ברשימת חברי הוועדה שפורסמה בתקשורת, מראה כי המינוי לא כלל אף חבר ערבי אשר יכול לייצג את החברה הערבית, ולהביא לשולחן הוועדה את ההתייחסות לנושאים שתדון בהם הוועדה מנקודת המבט של החברה הערבית, והמועדונים הפועלים בקרבה.

על פי הנתונים שהוצגו בפניה נמסר כי החברה הערבית מהווה כ-20% מכלל אוכלוסיית המדינה, ובקרבה קיימים פעילים ואוהדים שהכדורגל מהווה חלק ניכר מההתעסקות היומיומית שלהם. ענף הספורט היחידי שניתן להגדירו כענף מפותח בחברה הערבית בישראל הינו ענף הכדורגל. פי הנתונים של התאחדות הכדורגל בישראל,91 מועדוני ספורט מהחברה הערבית רשומים בהתאחדות לעונת 2011-2010, שמהווים כ-32% מכלל הקבוצות במדינה.

שחקני מועודון הכדורגל בני סכנין. בהתאחדות לכדורגל רשומים 91 מועדונים מהחברה הערבית צילום: אילן אסייג

"לא חסרים אנשי מקצוע, שחקני ומאמני עבר גדולים, בקרב הציבור הערבי שמכירים את עולם הכדורגל הישראלי, וגם את הכדורגל בחברה הערבית, ויכולים להעניק פרספקטיבה מיוחדת בנושא זה, ולהביא לשולחן הוועדה את ההתייחסות לנושאים שתדון בהם מנקודת המבט של החברה הערבית והמועדונים הפועלים בקרבה. העדר ייצוג של ערבים בוועדה ציבורית, הוא בלתי סביר בעליל, כיוון שוועדה ציבורית אמורה לשקף ככל הניתן את הרכב האוכלוסייה בישראל, אזי צריך שיהיו לכל הפחות שני נציגים של החברה הערבית בוועדה כזו. מהלך כזה של השרה לבנת פוגע בזכות אלמנטארית של חברה שלמה". אמרו במוסאווא.

הוועדה שהוקמה ב-10 במאי בראשותו של ירון זליכה תבדוק נושאים כגון השקיפות התקציבית–ניהולית במוסדות ההתאחדות ומועדוני הכדורגל בישראל, מנגנוני הבקרה על רכישת קבוצות וזכויות בקבוצות על ידי בעלים פרטיים.

מלשכת השרה נמסר בתגובה כי "הוועדה הציבורית לבחינת המבנה הניהולי של ענף הכדורגל בישראל מורכבת ממומחים ממגוון תחומים רלוונטיים. בראש הועדה עומד פרופ' ירון זליכה ולצדו פועלים משפטנים, כלכלנים, רואי חשבון בעלי רקע בביקורת, אנשי ניהול ומאמני כדורגל מנוסים המכירים לעומק את ענף הכדורגל. עבודתם של חברי הוועדה נועדה לבחון היבטים מבניים, תקנוניים, תקציביים וניהוליים בענף הכדורגל ובהתאחדות לכדורגל. בוועדה אין נציגות למגזרים, ולכן השרה לא מצאה מקום למנות דווקא נציג של המגזר הערבי. אנו משוכנעים כי הועדה תמצא לנכון לזמן אליה גם את נציגי הקבוצות מהמגזר הערבי בישראל, ותעשה עבודה נאמנה שתשפיע לטובה על ענף הכדורגל כולו לרבות קבוצות הכדורגל מהמגזר הערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ