היערכות מוגברת לקראת יום ירושלים

שבעה חברי כנסת מהימין צפויים לבקר בהר הבית. מצעד הדגלים המסורתי יעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי באישורה של המשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים30

יום יצוין מחר (ראשון) בבירה, 45 שנה לאחר איחודה של העיר במלחמת ששת הימים. קבוצת חברי כנסת מהימין צפויים לעלות בבוקר להר הבית כדי לציין שם את יום ירושלים. בין הח"כים: זאב אלקין (ליכוד), אריה אלדד (האיחוד הלאומי) ומיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי). גם חברי הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי) אישרו את בואם, אולם לפי שעה לא ברור, אם אכן יקחו חלק בכך.

עליית הח"כים להר היום נעשית ביוזמה של אנשי "הקרן למורשת הר הבית". "מבחינתנו זהו תיקון עוול היסטורי", אמר ל"הארץ" יהודה גליק, מראשי הקרן. "הצנחנים שכבשו את הר הבית עלו להר, ואז חזרו לכותל. אנחנו עולים היום כדי להישאר".

בהמשך צפוי לצאת מגבעת התחמושת מצעד דגלים של קבוצת פעילים אחרת למען הר הבית הנקראת "נאמני הר הבית". "אנחנו קוראים לזה 'צעדה לחירות הר קודשינו ולשלמות ירושלים וארץ אבותינו', אומר גרשון סלומון, מיוזמי המצעד מחר. "הדגש הוא כמובן על הר הבית במסגרת המאבק שלנו לשינוי הסטאטוס קוו לשליטה יהודית על הר הבית". סלומון צופה כי כמה מאות בני אדם ישתתפו בצעדה.

בניגוד לתהלוכת הדגלים המרכזית שצפויה להתקיים מאוחר יותר, מצעד "נאמני הר הבית" לא קיבל את אישור המשטרה לעבור דרך שער שכם. עם זאת, התוואי שהותר להם לא שלל לגמרי את מזרח העיר, והצועדים יורשו לעבור דרך שייח ג'ראח. משם הם ישובו לדרך חיים בר-לב ויכנסו בשערי העיר העתיקה דרך שער יפו. "ההבדל בינינו לבין מצעד הדגלים הוא שהם גומרים בכותל המערבי ועל זה אנחנו מצרים", ממשיך סלומון. "אנחנו היינו רוצים להגיע עד הר הבית ממש". עם זאת על פי התוואי שהותר ל"נאמני הר הבית", הצעדה תסתיים ברחבה הסמוכה לשער יפו, שם יקיימו הצועדים עצרת לציון יום ירושלים.

מתפללים מוסלמים מחוץ להר הבית בירושליםצילום: שירן גרנות

אירוע אחר שמושך תשומת הלב גדולה הוא "ריקודגלים", שבו צועדים עשרות אלפי בני נוער, רובם ככולם מהציונות הדתית, עם דגלים לתוך העיר העתיקה. בשנה שעברה ניצלו מאות משתתפים בצעדה את האירוע לקריאות גזעניות נגד התושבים הפלסטינים, ונעצרו 24 צעירים, יהודים וערבים. לנוכח זאת, ביקשו במשטרת ירושלים להסיט את המסלול, אך לאחר משא ומתן עם המארגנים מסלול שעובר דרך שער שכם והרובע המוסלמי. המארגנים, מצדם, התחייבו לפעול כדי למנוע הישנות המראות משנה שעברה. נגד המצעד מתארגנת הפגנה של פעילי שמאל.

בערב יתקיים בגבעת התחמושת הטקס הרשמי לציון יום ירושלים, בהשתתפות ראש הממשלה, . הממשלה כולה תקיים ישיבה חגיגית בגבעת התחמושת ובה צפויות להתקבל החלטות הנוגעות לעיר. בין היתר, תאושר תוכנית לשיקום ופיתוח אתר גבעת התחמושת, שבאחרונה נקלע למשבר ואף עמד בפני סגירה. מלבד זאת, תאשר הממשלה תוכנית להקמת מוזיאון להנצחת מורשת אלברט איינשטיין, שיעשה שימוש בארכיונו האישי הנמצא ברשות האוניברסיטה העברית.

תוכנית נוספת שתאושר מיועדת לפיתוח התיירות והמרחב הציבורי בירושלים, והיא כוללת פיתוח תשתיות בהר הזיתים ובעיר העתיקה בשווי 350 מיליון שקלים. נתניהו ישתתף גם מאוחר יותר באירוע מסורתי לרגל יום ירושלים בישיבת מרכז הרב.

בתוך כך, בעיריית ירושלים הביעו בימים האחרונים סיפוק רב מנתוני השנתון של מכון ירושלים לחקר ישראל, ב"הארץ", והצביעו על בלימת מגמת ההתחרדות של העיר. הנתונים הצביעו על עלייה קלה במספר התלמידים החילונים בבתי הספר היסודיים בעיר, לאחר ירידה ב-15 השנים האחרונות. "תושבי העיר חשים בשינויים ובמגמות החדשות בעיר", אמר ראש העיר , "התיירות שוברת שיאים, ואירועי תרבות וספורט בינלאומיים מושכים אלפי מבקרים מישראל ומהעולם. ירושלים מוכיחה עצמה כבירת תרבות, היא מושכת צעירים ונעשית רלוונטית ומחוברת ליותר ויותר קהלים בארץ ובעולם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ