נתניהו מאיים: בקלות נגיע ל-600 אלף זרים; ישי עונה למפכ"ל: די להתייפיפות

אחרי שיוחנן דנינו קרא לאפשר למסתננים לעבוד כדי שלא יתדרדרו לפשע, ראש הממשלה ושר הפנים מזהירים שההגירה מאיימת על "החלום הציוני"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר הפנים, אלי ישי, הגיב הבוקר (ראשון) לדברים שאמר מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו ביום שישי בלילה ולפיהם יש לאפשר למסתננים ולמבקשי המקלט לעבוד כדי להילחם בפשיעה. "מה פתאום עלינו לייצר להם מקומות עבודה? נמאס מההתייפיפות של אנשים ובהם פוליטיקאים", אמר ישי לגלי צה"ל.

לדברי ישי, "מקומות עבודה ישרישו אותם פה, תהיה להם ילודה וההצעה הזאת רק תגרום לכך שיבואו לפה עוד מאות אלפים. שר הפנים חזר על עמדתו אותה הביע בשבוע שעבר כי "עלינו לכלוא את כולם או לגרש את כולם עם מענק עזיבה. ברגע שהם יכנסו לכלא - לא ירצו לבוא לפה יותר".

כשנשאל על הסכנה למסתננים ומבקשי המקלט בארצות מוצאם בשל המלחמות המתנהלות בהן השיב כי "אני לא אחראי למה שקורה באריתריאה וסודאן, אלא האו"ם. מי שלא יעזוב מרצון יגורש או למדינתו או למדינה שלישית תמורת תשלום - אני רוצה שכולם יסתובבו ברחוב ללא פחדים וחששות...בקרב המסתננים יש ילודה של מאות אלפים, והחלום הציוני נגנז", אמר.

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו התייחס לתופעת המסתננים בפתח ישיבת הממשלה הבוקר. "תופעת המסתננים הבלתי חוקיים מאפריקה חמורה ביותר ומאיימת על מרכיבי החברה בישראל, על הביטחון הלאומי והזהות הלאומית. הבעיה החלה לפני 7 שנים, ועם כינון הממשלה הנוכחית לפני שלוש שנים החלטנו לטפל בבעיה באופן מידי על כל היבטיה... אם לא נעצור את הבעיה, 60 אלף המסתננים עלולים להפוך ל- 600 אלף, ולהביא לביטולה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

לדברי נתניהו, "הדבר הראשון שנדרשנו היה להקים מחסום פיזי. אני שמח שהקמנו את הגדר שבנייתה תושלם עד אוקטובר, למעט קטע מצוקי והררי ליד העיר אילת, שגם אותו נגדר. הדבר השני הוא להוציא פיזית את המסתננים ויש לנקוט ביד תקיפה ולהחמיר מאוד בענישה. אנו עדים למצוקה, אנו מטפלים בה, נפתור את הבעיה על ידי פעולות ולא על ידי זעקות".

דנינו: אם אין עבודה - עוברים לפשע

בסיור שערך ביום שישי בלילה במוקדי בילוי בתל אביב יצא דנינו נגד מדיניות הממשלה, שאוסרת העסקה של עובדים זרים, וקורא לרשויות להעניק אשרות עבודה למסתננים ומבקשי מקלט. "יש פה עשרות אלפים קיימים, שאם אתה לא מייצר להם מקומות עבודה - הדבר הזה מיד גורם להם לעבור לפשע", אמר דנינו והוסיף כי "אלה שנמצאים כאן, כל עוד הם נמצאים כאן, צריך לוודא שאנחנו לא עוצרים את ההעסקה שלהם במקומות שבאמת ניתן להעסיק אותם".

דנינו בסיור במוקדי הבילוי בתל אביב ביום שישי

דבריו של דנינו עומדים בניגוד לדברים שאמר ביום רביעי האחרון מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ולפיהם "נאכוף את החוק מול המעסיקים. זו בעיה ביטחונית ואסטרטגית".

בפברואר 2011 אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו יודעים שמכשול פיזי זה לא מספיק, ושאנחנו צריכים לפעול גם נגד המעסיקים בהטלת קנסות הרבה יותר כבדים, בענישה. אנחנו צריכים לעשות את הצעדים הדרושים כדי לחוקק חוקים נגד המעסיקים - זה אומר מתקני השהייה, גם מתקני השהייה וולונטריים".

מפכ"ל המשטרה סבור כי כל מסתנן שייצא מדי יום לעבודה, לא יצטרך למצוא את פרנסתו בפשיעה. הנחתו היא כי מי שיעבוד יוכל לשלם עבור המחיה שלו, ולא ייאלץ לגנוב. דנינו טען בסיור ביום רביעי כי מתן אישורי עבודה למסתננים ומבקשי מקלט יוריד באחוזים רבים את מקרי הפשיעה.

דנינו סבור שיש להוציא אישורי עבודה לזרים שמגיעים לישראל, כבר מחודש אוגוסט, מתוך הבנה שעבירות של גניבות ואלימות נעשות מצד זרים שמנסים לדאוג לקיום היום-יומי שלהם.

ברשות האוכלוסין וההגירה זעמו על דבריו של דנינו. "הצעתו של מפכ"ל המשטרה היא בבחינת הזמנה פתוחה למאות אלפי מסתננים להגיע לישראל", נמסר בהודעת הרשות. שלא לייחוס אמרו כי דנינו מנסה לעשות הכל כדי להפחית את עבודת המשטרה, שאחראית על הסדר הציבורי ועל שמירת החוק, מבלי להתחשב בתוצאות שמהלך כזה יביא לכל מדינת ישראל.

במוקד הסיוע לעובדים זרים בירכו על דבריו של דנינו: "דברי דנינו הם דברי טעם ושכל ישר. יש לזכור שהפליטים מאריתריאה ומצפון סודן הם פליטים שלפי החלטת האו"ם זכאים להגנה קבוצתית זמנית בשל המצב במדינותיהם, ולכן אסור לגרשם. כל עוד נמשך מצב זה, הרי שלמנוע מהם להתפרנס ולגרום להם לרעוב כאן בינתיים לא יביא תועלת לאיש".

מארגון "קו לעובד" נמסר בתגובה לדבריו של דנינו כי "לא רק שאחוזי הפשיעה של מבקשי המקלט נמוכים בהשוואה לשיעורי הפשיעה בקרב כלל האוכלוסיה, אלא שאנו עדים לפשיעה המופנית כלפיי מבקשי מקלט ופליטים. אם לא יאפשרו למבקשי המקלט לעבוד ולהשתכר כדי לקיים את עצמם ואת בני משפחותיהם, נבואת הזעם עלולה להתגשם והם עלולים לפנות לפשע".

בארגון קו לעובד תומכים בעמדתו של דנינו, שלפיה העסקת הזרים תבטיח את ביטחון תושבי השכונות. "על מנת לאפשר את קיומם בכבוד של פליטים שנסו על נפשם ממדינותיהם, יש לדאוג לאפשר להם עבודה הוגנת בשכר הוגן ובתנאים הוגנים, שתבטיח את בטחונם האישי, ובעקיפין את ביטחון תושבי שכונות תל אביב. חוסר טיפול והפקרת אוכלוסיית הפליטים היא דחיפתם לפשע וכן הפקרת תושבי דרום תל אביב, הסובלים מהמצב הנוכחי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ