מדוע החלה עמותת הימין לדאוג לבריאות ילדים בדואים?

"רגבים" דורשת מהרשויות לפנות בתי ספר ביישוב בדואי השוכן ליד רמת חובב וטוענת: "התלמידים בסכנה". ועד ההורים: "מתנגדים, זו תנועה קיצונית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבוע שעבר התקבל במשרדי החינוך והבריאות וברשות להסדרת התיישבות הבדווים (במשרד הבינוי והשיכון) מכתב שכותרתו: "הימצאות בתי ספר באזור סיכון ברמת חובב", המבקש לפנות את המבנים. מדובר בבתי הספר ביישוב הבדואי ואדי אל נעים, ששוכן בסמוך לאתר הפסולת הרעילה שמדרום לבאר שבע. באופן מפתיע, מי שחתומים על המכתב הם אנשי "עמותת רגבים", תנועת ימין שעוקבת אחר השתלטות ובנייה בלתי-חוקית לכאורה של ערבים ובדואים על אדמות המדינה.

בוואדי אל נעים לומדים קרוב ל-2,000 תלמידים בבתי הספר השונים. ועד ההורים המקומי מסרב להעביר את התלמידים למקום לימודים אחר, למרות הסיכון התברואתי. "מרשתי מבקשת להעלות במסגרת פניה זו בעיה ספציפית הנוגעת לילדי התושבים ולמיקום בתי הספר בהם הם לומדים", כתבה עמותת רגבים. "העובדה היא שבתי הספר, בהם לומדים מאות ילדים, מצויים אף הם בתוך האזור המוגדר כבעל סיכון בריאותי רב".

במכתב מציינים חברי העמותה כי "נעשו לא מעט מחקרים בנושא ההשפעה השלילית והסיכון הכרוך במגורים בסמיכות לאתר רמת חובב. מחקרים אלו הוכיחו חד משמעית כי מדובר בסיכון שקט לכאורה, אך בעל רמת איום גבוהה".

בית ספר ביישוב ואדי אל נעיםצילום: אלי הרשקוביץ

האם מניעי העמותה טהורים? בואו לדבר על זה בפייסבוק

"במקרה חירום (דליפת חומרים מסוכנים או אירוע דומה), חס וחלילה, אין כל תוכנית ישימה לפינוי מהיר של בתי הספר מהאזור הנגוע. הימצאותם של אלפי ילדים בתוך בתי הספר במקום זה בזמן אירוע דליפה לא שונה מהימצאות בתוך אוטובוס בלב יער בוער", נכתב.

"בשעות בהן התלמידים נמצאים בבתי הספר הבעיה חמורה לאין ערוך מהשעות שהם בבתיהם. בבית כל הורה דואג לילדיו, ובעת חירום מוטלת על כתפי ההורים האחריות לילדיהם בלבד, ואילו בבתי הספר ישנם אלפי ילדים שחלקם הגדול בגיל הרך. בשעת חירום לא יהיה ניתן לפנותם במהירות ממקום הסכנה". חברי העמותה דרשו במכתב להעתיק את המבנים למקום אחר.

יו"ר ועד ההורים של היישוב, מוסא אבו בנייה, הביע זעם על דרישת העמותה. "אנחנו מתנגדים להעתקת בתי ספר או העברתם מחוץ ליישוב. הטענה שרמת חובב מסכנת את חיי הילדים היא טענה חסרת טעם. זאת תנועה קיצונית, זה לא התפקיד שלה לדאוג לבריאות הילדים הבדווים".

מתנועת רגבים נמסר בתגובה: "תנועת רגבים רואה באזרחי ישראל הבדואים שווים, הן בזכויות והן בחובות. רגבים דואגת לבריאותם של הבדואים ועומדת על כך שיישובם ייעשה באופן נכון ובצורה חוקית. במקרה דנן הבריאות והחוק אף מתחברים יחד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ