נתניהו: לא מאמין שחלוקת העיר תביא לשלום |

יום ירושלים: אלפים השתתפו בצעדת הדגלים, עימותים נקודתיים בעיר

הצועדים, רובם בני נוער מהציונות הדתית, עברו דרך שער שכם והרובע המוסלמי. 10 מהם נעצרו בגין קריאות גזעניות, 5 פלסטינים נעצרו לאחר שזרקו חפצים

ראש הממשלה בנימין נתניהו נעל אמש (ראשון) את אירועי יום ירושלים בישיבת מרכז הרב בעיר. "אמשיך לבנות את ירושלים, אמשיך לעמוד איתן מול אומות העולם", הצהיר נתניהו שהתקבל במקום בהתלהבות רבה. "אמשיך להגיד להם שירושלים תישאר בירתה המאוחדת של מדינת ישראל, בירתו המאוחדת של עם ישראל. לעולם לא אאבד את מצפוני. לעולם לא אתפשר על ביטחוננו ומצפוננו. לעולם לא אשכח את ירושלים".

קודם לכן נערכה צעדת הדגלים המסורתית על רקע עימותים בין מאות פלסטינים וכוחות משטרה סמוך לשער שכם בעיר העתיקה. חרף הבטחות מארגני הצעדה, גם השנה נשמעו קריאות גזעניות כמו "מוחמד מת" ו"ייבנה המקדש, יישרף המסגד".

עשרות אלפי בני נוער, רובם בני הציונות הדתית, השתתפו באירוע "ריקודגלים", במהלכו צעדו עם דגלים מגן הסוס שבמרכז העיר לכיוון שער שכם והרובע המוסלמי. הם סיימו את המצעד בכותל המערבי, בזמן שכוחות משטרה גדולים אבטחו את האירוע. בשער שכם המתינו לצועדים גם מפגיני שמאל שמחו נגד קיום המצעד בשכונות הערביות.

עימותים נקודתיים התפתחו בין הצדדים באזור שער שכם, אולם המשטרה הצליחה להפריד בין הצדדים ולמנוע התדרדרות של האירועים. 15 בני אדם נעצרו במהלך היום: עשרה מהצועדים שעל פי החשד קראו קריאות גזעניות, וחמישה פלסטינים שעל פי החשד זרקו לעברם חפצים. בסרטון המובא כאן נראים הצועדים כשהם נכנסים לתוך העיר העתיקה דרך שער שכם, תוך שהם משתמשים במקלות הדגלים כדי להכות על החנויות של הפלסטינים. בחלקו השני נשמעות קריאות "מוחמד מת" מפי הנערים.

לפני שהצעדה החלה, מרבית העסקים ברחוב הגיא, הרחוב הראשי של הרובע המוסלמי, סגרו את שעריהם לקראת הגעתם של הצועדים. ברחוב הנביאים קיימו עשרות פלסטינים הפגנה ללא אישור המשטרה. המפגינים התעמתו עם שוטרים שהגיעו למקום, ושני בני אדם נעצרו. בסה"כ, עצרה המשטרה עד כה 6 בני אדם, בהם שני יהודים.

בשנה שעברה ניצלו מאות משתתפים בצעדה את האירוע לקריאות גזעניות נגד התושבים הפלסטינים. 24 צעירים, יהודים וערבים נעצרו במהלך הצעדה. לנוכח זאת, ביקשו במשטרת ירושלים להסיט את המסלול, אך לאחר משא ומתן עם המארגנים אושר מסלול שעובר דרך שער שכם והרובע המוסלמי. המארגנים, מצדם, התחייבו לפעול כדי למנוע הישנות המראות משנה שעברה.

בתוך כך, בטקס הממלכתי לציון אירועי יום ירושלים בגבעת התחמושת אמר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו כי העיר "לא תחולק עוד". אני יודע שיש כאלה שאומרים שאם רק נחלק את ירושלים יהיה שלום, אני לא מאמין בזה" אמר וציין עוד כי "ישראל ללא ירושלים היא כמו גוף ללא לב, הלב שלנו לא יחולק עוד". הנשיא שמעון פרס אמר באירוע כי ירושלים היא "סמל שאיפתנו לשלום. שלום בתוכה ושלום ממנה. ירושלים מצפה לשלום. עלינו לעשות הכל כדי לממשו. הדברים האלה אינם מיוחסים רק לירושלים של מעלה, הם גם מכוונים לירושלים של מטה ומחייבים אותנו להתמודד עם מורכבותה ועם שלל אמונותיה, עדותיה ומגוון אוכלוסייתה: יהודים, מוסלמים ונוצרים".

כוחות גדולים של משטרה ומג"ב התפרסו משעות הבוקר המוקדמות לרגל ציון יום ירושלים. כוחות גדולים התמקמו באזורי התפר בעיר העתיקה ולאורך התוואי של מצעד הדגלים שיתחיל בשעה 16:00. כמו כן, כוחות גדולים מאבטחים את אזור הכותל אליו נהרו המוני אנשים משעות הבוקר. גם במרכזי קניות ובמוקדים הומי אדם מורגשת נוכחות גבוהה של כוחות משטרה. בבוקר עלו חברי הכנסת אורי אריאל ומיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) להר הבית. אתמול דווח כי חמישה חברי כנסת צפויים להגיע למקום לרגל יום ירושלים, אולם אריה אלדד, זאב אלקין ועתניאל שנלר ביטלו ברגע האחרון את ביקורם.

לחברי הכנסת התלוותה קבוצה של כ-20 פעילי ימין, בהם הרב יעקב אריאל. במהלך הסיור ארבעה או חמישה מהמסיירים, בהם ח"כ בן ארי, השתטחו על הקרקע וביקשו להתפלל. כוח משטרה שהיה במקום התרה בהם שהדבר אסור. הסיור המשיך כרגיל, ולאחר כ-20 דקות, שניים מהפעילים עוכבו לחקירה.

בעקבות זאת, מנחה הסיור יהודה עציון, מראשי המחתרת היהודית לשעבר התיישב על הקרקע וסירב לזוז. השוטרים הרימו אותו בכוח ועצרו אותו. גם חבר הכנסת מיכאל בן ארי התעמת עם השוטרים וניסה למנוע את המעצרים. בן ארי אמר בתגובה לאירוע כי "זכותנו להתפלל בהר הבית. המשטרה עושה את העבודה לוואקף. אנחנו מפחידים את עצמנו סתם". כמו כן, 3 פעילי מרצ עוכבו לחקירה כיוון שתלו ליד שער יפו שלט הקורא "לשחרר את ירושלים מהכיבוש, מהכפייה, מהאפליה, מההדרה ומהגזענות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות