השרים אישרו: תיאסר רכיבת אופניים עם אוזניות

הצעת חוק המקשיחה את כללי הנסיעה באופניים, תחייב רוכבים בענידת מחזירי אור. המשטרה תידרש להכשיר מסלולי רכיבה נוספים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק המקשיחה את כללי הנסיעה באופניים בישראל. בין היתר, ההצעה קובעת כי רוכבי אופניים לא יורשו לרכב כשלאוזניהם צמודות אוזניות המחוברות למכשיר להשמעת רדיו או מוסיקה. להצעה מובטח רוב בהצבעה בכנסת בקריאה הטרומית שתתקיים, ככל הנראה, ביום רביעי הקרוב.

החוק צפוי לחייב את הרוכבים גם בענידת מחזירי אור. במקביל, המשטרה תידרש להכשיר מסלולי נסיעה מיוחדים על כבישים קיימים ולהודיע על כך באמצעות כלי התקשורת. בנוסף, בדרכים שלא ניתן לחסום לחלוטין לכניסת כלי רכב מלבד אופניים, יוצבו ניידות משטרה, שיבטיחו את שלום הרוכבים, כך שכל כלי רכב הנכנס לאזור המאובטח יקבל התראה על הימצאותם של רוכבי אופניים באזור. בדיקה זו גם תבטיח שנהגים במצב של שכרות או עייפות לא ייכנסו לאזור המאובטח.

"בשנים האחרונות קיימת מגמה ברוכה של עידוד הרכיבה על אופניים, אך למרבה הצער, ניסיון השנים האחרונות מלמד שהסיכון לחיי אדם ברכיבה על אופניים בדרך בין עירונית גובר על היתרונות שברכיבה על אופניים באותן דרכים ואנו עדים לעליה במספר התאונות בהן נפגעים רוכבי האופניים", הסבירו יוזמי החוק, חברי הכנסת זאב ביילסקי (קדימה) ויריב לוין (ליכוד). החוק שיזמו מציע להרחיב את מסלולי הנסיעה באופניים ביישובים השונים. כך, הם מציעים לחסום כבישים בשעות הבוקר המוקדמות, בהן התנועה דלילה, לטובת רוכבי האופניים.

טיילת תל אביב, אתמול. יוזמי הצעת החוק אמרו כי הכוונה למנוע מרוכבי אופניים להשתמש באוזניות אינה מבוססת על חקיקה במדינות אחרותצילום: מוטי מילרוד

במקביל, כאמור, החוק מציע לעגן כללים נוקשים שיחולו על רוכבי האופניים כך שיגבירו את נראותם על הכבישים ואת התנהלותם תוך כדי רכיבה. לבד מאיסור השימוש באזניות, החוק יאסור על כלי רכב ממונעים לנסוע בצמידות לרוכבי האופניים ויחייב אותם לשמור על מרחק של 1.5 מטר לפחות.

יותם אביזוהר, מנכ"ל עמותת "ישראל בשביל אופניים", הביע שביעות רצון מהצעת החוק. "בארצות הברית, קנדה, ספרד, בלגיה, אוסטרליה ובמדינות רבות נוספות קיימים חוקים שמטרתם הגברת בטיחות הרוכבים, בין השאר על ידי חיוב הנהגים בשמירת מרחק מינימלי מרוכבי האופניים", אמר, "אנחנו מקווים שגם כנסת ישראל תאמץ הצעת חוק מסוג כזה".

ב-2010 אישרה הכנסת את הצעת החוק של ח"כ שלי יחימוביץ', שהתירה לרוכבי האופניים בעיר לרכוב ללא קסדה. הצעת החוק ביטלה את החוק שחייב חבישת קסדה, שנכנס לתוקף ב-2007. החוק הישן מנע עד ביטולו מהחלת מיזם האופניים העירוניות בתל אביב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ