אלפים מתחתנים בישראל מתחת לגיל החוקי, אך תיק אחד בלבד נפתח במשטרה

מחר ידון בכנסת חוק העלאת גיל המינימום לנישואים. דו"ח של רשות האוכלוסין מראה כי למרות ריבוי המקרים ב-12 השנים האחרונות, הנושא לא נאכף

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ב-12 השנים האחרונות נישאו בישראל 4,033 בני אדם מתחת לגיל 17 שהוא גיל המינימום לנישואים, כך עולה מדו"ח רשמי של רשות האוכלוסין וההגירה. מתוכם, 2,828 מהמתחתנים היו ממזרח ירושלים, 467 מבאר שבע, 93 מרהט, 80 מרמלה, 62 מנתניה ו-37 מתל אביב. הדו"ח יוגש מחר ליו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, לקראת הדיון שיתקיים בנושא העלאת גיל המינימום לנישואים ל-18.

במארס השנה אושרה הצעת החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה, ומחר היא תדון בוועדה במסגרת הכנתה לקריאה הראשונה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ברשות האוכלוסין ציינו כי הנתונים שבידם אינם מלאים, כיוון שלא כל הנישאים מתחת לגיל המותר מגיעים ללשכות הרשות כדי להירשם כנשואים. אלה שכן עושים זאת, נרשמים לרוב רק לאחר הגיעם לגיל הבגירות או לאחר לידה של ילד.

בניגוד לנתונים הרשמיים הבעייתיים, מדיווחי המשטרה עולה כי האכיפה לגבי חוק גיל הנישואין לא קיימת ועל כן עולה ספק לגבי ניסיונות אכיפה בעתיד, במידה וישונה החוק. לפני כחודשיים, הטילו בכנסת ספק ביכולת המשטרה לאכוף את החוק. בקבוצות חסידיות היתה תמימות דעים: "שום חוק לא יובא בחשבון בגיל השידוכים, אם ההורים או הרבנים יחשבו ש-17 הוא גיל מתאים לילדיהם להתחתן".

חתונה של חסידי תולדות אהרון, שגיל הכלה בה פחות מ-18, במאה שערים בירושליםצילום: גיל כהן-מגן

לקראת הדיון שיתקיים מחר, פנה יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם, למשרד המשפטים, רשות האוכלוסין והמשטרה, במטרה לבדוק את סוגיית האכיפה על חוק גיל הנישואים. מתשובת אגף החקירות לוועדה עולה כי "מבדיקה במערכות המחשוב של משטרת ישראל נמצאו מקרים בודדים בלבד בנושא".

בהמשך פורט כי תיק אחד בלבד נפתח בגין עבירה זו, במחוז ש"י (יהודה ושומרון) של המשטרה, בשנת 2011. בנוסף, צוין בתשובה לוועדה כי נכון לתחילת חודש מאי, בשנת 2012 לא נפתחו תיקים. המשטרה הוסיפה כי לא התקבלו פניות או תלונות על הפרות מטעם רשות האוכלוסין או מטעם בתי הדין השרעיים, בתי הדין הרבניים והרבנות, אשר מופקדים על הסדרת הנישואין בישראל.

נוהל מעודכן מאוקטובר 2011 של רשות האוכלוסין, שחידד את הטיפול בנישואי בוסר (נישואי קטינים מתחת לגיל 17), ביקש לשפר את שיתוף הפעולה בין המשטרה לבין רשות האוכלוסין לגבי חשד לביצוע עבירה על חוק גיל הנישואין. על פי נתוני רשות האוכלוסין, מאז תיקון נוהל זה, הועברו למשטרה כ- 90 מקרים לטיפול. יחד עם זאת, הרשות מציינת כי כל שינוי במרשם רשות האוכלוסין נעשה על בסיס תעודה, נישואים או גירושין, אותה מנפיקים בתי הדין הרבניים או בתי המשפט לענייני משפחה, ועל כן הרשות אינה הגוף הראשון שיודע על דבר עבירה.

גיל הנישואים המינימלי הנוכחי נקבע לפני 62 שנה, ומאז לא שונה בשל התנגדות חברי כנסת חרדים וערבים. יוזמי המהלך מציינים כי העלאת גיל הנישואין תפתור שורה של סיטואציות אבסורדיות, ובראשן המצב שבו נערה הנכנסת להריון לאחר שנישאה, איננה רשאית כיום לתת בעצמה הסכמה לטיפולים רפואיים שונים וזקוקה להסכמת הוריה. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2008 נישאו בישראל 1,455 קטינות בנוות 17 ועוד 636 נערות בנות 16 או פחות מכך. מספר הקטינים עד גיל 17 שנישאו ב-2008 עמד על 69 בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ