יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה לעניין העובדים הזרים התכנסה היום (שני) לישיבה טעונה בעקבות שורת מעשי הפשיעה בהם היו מעורבים מסתננים בדרום תל אביב. הדיון נפתח בעימות בין חברי הכנסת דני דנון מהליכוד ליו"ר הוועדה, ניצן הורוביץ ממרצ.

"כולם מסתננים", טען דנון. "צריך לגרש את כולם. האשמה במצב הקיים היא על הארגונים שמגישים עתירות". הורוביץ אמר בתגובה: "אתם קשקשנים ששולפים מהמותן. אני לא בממשלה, אתה כן. לך תפנה לשר הפנים שלך ששנים לא עשה דבר ועכשיו משחרר הצהרות כמו אחרון הקשקשנים. תפנה לשר הביטחון פנים ולראש הממשלה שלך. צריך שתהיה כאן מדיניות אחראית ולא שליפות מהמותן".

מפקד מחוז תל אביב, ניצב אהרון אקסול, אמר בדיון כי "אנחנו מזהים עליה בפשיעה בקרב המסתננים בחודשים האחרונים. העלייה היא בעשרות אחוזים בעבירות אלימות ובעבירות המין. אני מניח שזה לא מפתיע אף אחד כאן", אמר. "המתח הגואה בין תושבי דרום תל אביב למסתננים מהווה סכנה לא פשוטה. התופעה רק בראשיתה. אם לא ייעשה מעשה העסק עלול להחמיר", הוסיף ניצב אקסול.

הפגנה נגד המסתננים בדרום תל אביבצילום: הדר כהן

"אנחנו לא באים בהיבטים פוליטים, אלא בהיבט המעורבות בפשיעה. אנחנו סבורים שהאנשים האלה מבצעים פשיעת הישרדות, אנחנו אומרים שבשלב הזה העסקה של המסתננים בצורה כזאת או אחרת תקל על המצב עצמו", אמר מפקד המחוז.

אופיר אקוניס ביקש שחברי הכנסת ייתמכו בחוק שיזם, שיטיל עונש של חמש שנות מאסר על מעסיקי ומובילי מסתננים. לדבריו, "נווה שאנן תחת כיבוש, שכונת שפירא תחת כיבוש, שכונת התקווה תחת כיבוש, ערד תחת כיבוש, אילת תחת כיבוש. אף אחד כאן בחדר איננו גזען. אני בעד קליטת פליטים, אני לא בעד קליטת מסתננים או מהגרי עבודה".

דב חנין מחד"ש, אמר בדיון כי "יש בדרום תל אביב מדורה אמיתית. אסור לשפוך שמן למדורה הזאת. משרד החוץ אומר שאסור לגרש. משרד הפנים אומר שלאנשים האלה אסור לעבוד. המסקנה: כשאנשים נמצאים ואין להם רשות לעבוד, הם יהפכו לקליינטים של המשטרה. אני מציע להפסיק את הדלת המסתובבת: להפסיק לקלוט עובדים זרים בישראל באמצעות יבואני כח אדם. את אותם מקומות שמיועדים לעובדים זרים יש לאפשר לאלה שנמצאים כאן ואי אפשר לגרש אותם. צריך להפסיק לרכז אותם באזורים מוחלשים אלא לפזר אותם בכל הארץ".

דנון הציג הצעת חוק שיזם שעל פיה, יוצבו יעדים לגירוש מסתננים מישראל. בשנה הראשונה יגורשו 30 אלף, בשנה השנייה 50 אלף מסתננים וכן הלאה. "תסלחו לי על הבוטות. נמאס לי מההתייפייפות שלכם פה. אותם ארגונים שעותרים נגד הגירוש באים היום ואומרים שמשרד החוץ לא מאפשר את הגרוש. הממשלה הצליחה בשניים מתוך השלושה: הקמת המכשול ובניית מתקן השהייה. עד היום לא הצלחנו בגירוש המסתננים. שלא ידברו על זכויות המסכנים בדרום תל אביב. 200 אלף מסתננים גדלים פה, מולידים ילדים. בניגוד לדברי המפכ"ל, אסור לתת להם לעבוד אפילו יום אחד. מי שעובד בישראל ומרוויח כסף מתקשר הביתה ואומר: 'אני מרוויח 1,500 דולר בחודש' כשהשכר בארץ המוצא הוא 30 דולר לחודש. תחשבו באיזה תמריץ מדובר". לדבריו, עד שלא יתבצע מהלך אמיתי של גירוש, של הוצאת המסתננים מישראל זה לא יעזור

מזל אשכנזי, תושבת דרום תל אביב, אמרה בדיון: "אתם שוכחים דבר אחד: כל מסתנן גוזל עבודה מהעשירון התחתון. אני מעדיפה מסתנן רעב מבן משפחה רעב. הם לא לוקחים עבודה מההיי-טק, לא מרואי החשבון. אם חד הורית שעובדת ומקבלת קצבת אבטחה - מה עדיף, שהיא תגנוב או שהמסתנן יגנוב?". לדבריה, נוכחות ילדי הפליטים בבתי הספר בדרום תל אביב דרדרה באופן משמעותי את הישגיהם של ילדי השכונה בלימודים. לדבריה, "25 אחוז מתושבי השכונה זכאי בגרות. הילדים שלנו לא מטומטמים ולא פחות חכמים. כשהילדים מגיעים לחטיבת ביניים הם לא יודעים כלום. הרמה שונה בצפון תל אביב ודרום תל אביב. הם נושרים,אין להם בגרויות".

אתמול התייחסו גם ראש הממשלה ושר הפנים לסוגיית העובדים הזרים. נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "תופעת המסתננים הבלתי חוקיים מאפריקה חמורה ביותר ומאיימת על מרכיבי החברה בישראל, על הביטחון הלאומי והזהות הלאומית. הבעיה החלה לפני 7 שנים, ועם כינון הממשלה הנוכחית לפני שלוש שנים החלטנו לטפל בבעיה באופן מידי על כל היבטיה... אם לא נעצור את הבעיה, 60 אלף המסתננים עלולים להפוך ל- 600 אלף, ולהביא לביטולה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

שר הפנים ישי, הגיב אתמול לדבריו של מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו. המפכ"ל יצא נגד מדיניות הממשלה, שאוסרת העסקה של עובדים זרים. "יש פה עשרות אלפים קיימים, שאם אתה לא מייצר להם מקומות עבודה - הדבר הזה מיד גורם להם לעבור לפשע", אמר דנינו והוסיף כי "אלה שנמצאים כאן, כל עוד הם נמצאים כאן, צריך לוודא שאנחנו לא עוצרים את ההעסקה שלהם במקומות שבאמת ניתן להעסיק אותם".

ישי אמר בתגובה כי "נמאס מההתייפייפות של אנשים ובהם פוליטיקאים. מקומות עבודה ישרישו אותם פה, תהיה להם ילודה וההצעה הזאת רק תגרום לכך שיבואו לפה עוד מאות אלפים. עלינו לכלוא את כולם או לגרש את כולם עם מענק עזיבה. ברגע שהם יכנסו לכלא - לא ירצו לבוא לפה יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ