תביעה ייצוגית נגד הרכבת הקלה על הקנסות

התובעים טוענים כי מבין 14 אלף הקנסות שחולקו להערכתם עד היום, מרביתם היו לא מוצדקות. דורשים 45 מיליון שקלים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

התנועה הירושלמית "התעוררות" הגישה היום (שני) לבית המשפט המחוזי בבירה תביעה ייצוגית נגד חברת סיטיפס, מפעילת הרכבת הקלה, בהיקף של כ-45 מיליון שקלים, זאת בגין מדיניות הקנסות של החברה, שלדבריהם "אינה סבירה ואינה מידתית". אנשי "התעוררות" מבקשים מבית המשפט לחייב את סיטיפס להחזיר לכל אחד מ-14 אלף הנוסעים שקיבלו קנס מאז ה-1.1.2012- ראשית החלת מדיניות הקנסות - ועד היום תשלום של 180 שקלים, גובה הקנס, בתוספת 3,000 שקלים בגין עוגמת נפש.

לנתון של 14 אלף הנקנסים הגיעו התובעים על סמך נתוני החברה עצמה. ב-8 במאי היה דיון בוועדה לפניות הציבור של הכנסת לגבי הקנסות של החברה, ושם נציג של סיטי פס אמר כי עד כה חולקו 13 אלף קנסות. לדבריו, מסר הקנסות הוא כמאה ליום. לפי נתונים אלה מגישי התביעה חישבו כי לפחות עוד אלף קנסות חולקו מאז התאריך.

לדברי עו"ד יוסי חביליו, המייצג את התביעה בתיק, מבדיקה שערך התברר לו כי רובן המוחלט של הקנסות ניתנו ללא הצדקה. "הרוב המכריע של הדו"חות זה דו"חות לא מוצדקים", אמר. "זה לא אנשים שניסו לרמות. התביעה משקפת תלונות מוצדקות של אלפי אנשים, שלגביהם הרכבת הקלה היא אפשרות הנסיעה הציבורית היחידה ושקיבלו דו"חות וקנסות ללא סיבה מוצדקת ועל לא עוול בכפם, כמו למשל במקרים של רכישת כרטיס חופשי חודשי, תקלה במכשירי חברת סיטי פס ועוד".

כזכור, על כל נוסע שעולה לנסיעה ברכבת הקלה לבצע פעולת תיקוף לכרטיס הנסיעה - העברת הכרטיס תחת גלאי במכשיר המותקן בתוך הקרונות. אלא שחלק גדול מהנוסעים אינו מודע לכך. כפי שפורסם בעבר ב"הארץ", מתלונות רבות של נוסעים עולה כי פקחי הרכבת הקלה רואים בכך עילה למתן קנס, גם אם באמצעות העברה פשוטה של הכרטיס הקונפליקט היה נפתר. "התנהלות המשיבה (חברת סיטיפס, ע"ר) ו/או המפקחים מטעמה, ביישום התקנות אינה סבירה באופן קיצוני ו/או מידתי", נאמר בתביעה.

בתביעה הייצוגית שותפים שבעה תובעים, כולם קיבלו קנסות מפקחי הרכבת הקלה, שלדבריהם ניתנו להם באופן לא מוצדק. אחת מהם היא יעל הלוי, 24, תושבת הר אדר, שבחודש פברואר האחרון עלתה על הרכבת וקיבלה קנס למרות שהחזיקה בכרטיס חופשי-חודשי. "לא ידעתי שאני צריכה לתקף את הכרטיס בתחילת הנסיעה כי זה היה נראה לי חסר טעם, שילמתי מראש על כל הנסיעות", סיפרה ל"הארץ". "אחרי איזה חצי שעה של נסיעה הגיע פקח, ביקש לראות את הכרטיס שלי ובתמימות לגמרי הבאתי לו. לא חשבתי שיש בעיה עם זה בכלל. הוא ביקש תעודה מזהה, לא אמר לי למה, פתאום אני קולטת שהוא כותב לי דו"ח. הייתי בכלל בטלפון כשכל זה קרה. ניתקתי מהר את השיחה, שאלתי למה הוא כותב דו"ח, אבל הוא לא ענה. ניסיתי לומר שזה לא צודק, שזה רכוש שלי, שהכרטיס הוא שלי שאני שילמתי עליו, אבל קיבלתי רק תשובות מאוד קרות של 'אין לי מה לענות לך', 'את צריכה לקבל דו"ח'. אנשים בקרון התחילו להתגודד מסביב. היתה סערה כי אף אחד לא הבין למה אני מקבלת דו"ח. זה היה ממש מגוחך כי עמדנו צמוד למכונת תיקוף". לאחר שהפקח מסר לידיה את הקנס הוא הורה לה לרדת מן הקרון. "חיכיתי עוד חצי שעה בקור מקפיא", היא נזכרת. "אני נוסעת הרבה על הרכבת ואין כמעט פעם אחת שאתה רואה לפחות בן אדם או שניים מקבלים דו"ח, וזה תמיד באגרסיביות".

בעקבות הדברים היא פנתה לתנועת "התעוררות", שהחלה לרכז מקרים דומים. לדברי חברת מועצת העיר מטעם התנועה, מירב כהן, "מדיניות חלוקת הקנסות והתנהגות פקחי החברה היא לא סבירה בעליל, ולא פעם מציבה נוסעים במצב של חוסר אונים. בלית ברירה ולאור האטימות שמגלה חברת סיטיפס נאלצנו לפנות לדרכים משפטיות. הרבה שנים תושבי ירושלים ציפו לרכבת ולא לשירות הזה פיללנו."

מחברת סיטיפס נמסר בתגובה כי "הן המדיניות המחייבת מתן קנס למי שלא תיקף כרטיסו והן גובה הקנס נקבעו ע"י רשויות המדינה. התשלום ברכבת הקלה מתבצע רק לאחר שהנוסע מתקף את כרטיסו בתוך הקרון. הנחיה זו כתובה גם בקרונות וגם בתחנות הרכבת הקלה. אדם שלא תיקף את כרטיסו נוסע ברכבת הקלה ללא תשלום."

הערב התקיימה הפגנה בנושא הרכבת הקלה מול ביתו של ניר ברקת בשכונת בית הכרם. כמה עשרות מפגינים מקבוצת "רכבת תקלה" באו למקום עם שלטים. המפגינים מבקשים להחזיר את תנועת האוטובוסים במקומות בהם עוברת הרכבת. המפגינים הודיעו כי בכוונתם להמשיך בהפגנות אלה מדי יום שני עד שדרישותיהם ייענו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ