בעקבות הביקורת |

אוניברסיטת חיפה מוסיפה ערבית ללוגו

נשיא המוסד, פרופ' אהרון בן זאב, הודיע לחברי הסגל כי הם חופשיים להשתמש בלוגו עם או בלי ערבית, לפי בחירתם. לדבריו, הערבית "הושמטה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' אהרון בן זאב, שלח היום (שלישי) לסגל גרסה נוספת, הכוללת כיתוב בערבית, לסמליל (לוגו) החדש שהוכן למוסד לרגל חגיגות ה-40. חגיגות ה-40 נערכות תחת הכותרת "ישראליות משותפת".

הפרסום אתמול ב"הארץ" נגע לשני סמלילים של אוניברסיטת חיפה: הסמליל החדש, שהופיע ללא כיתוב בערבית, והסמליל הישן, שהחל להופיע באחרונה יותר ויותר בגרסה שאינה כוללת גם היא כיתוב בערבית. באשר לשני הסמלילים, הבהיר בן זאב במכתב ששלח לסגל האקדמי והמנהלי של האוניברסיטה כי ישנו חופש בחירה בין שתי הגרסאות - עם ערבית או בלעדיה.

"ברצוני להעמיד על דיוקו את נושא הלוגו של האוניברסיטה", כתב בן זאב. "הלוגו היה ונשאר הלוגו שלנו בשפה העברית שהוצג לראשונה בשנת 1966 ומורכב מהאותיות "א" ו-"ח". בישיבת ההנהלה מינואר 2009 הוחלט לאפשר ליחידות האוניברסיטה להוסיף ללוגו זה כתוביות באנגלית ובערבית. מאז, החלטה זו לא שונתה כלל ועיקר.

"לקראת מושב חבר הנאמנים הקרוב, פרסמנו לוגו חדש נוסף שמשלב את חגיגות שנת ה-40 לאוניברסיטה. מכיוון שכל החומר לחבר הנאמנים הוא בעברית ובאנגלית, כך היה גם לוגו זה, אך בהודעה שצורפה ללוגו נאמר שהוא יצטרף לקו העיצובי הקיים של האוניברסיטה ולא יחליפו.

"תוך כדי מעבר ללוגו של שנות ה-40 השמיטו מספר יחידות את הלוגו הכללי עם הכתובית בערבית שבו השתמשו. מכיוון שלא הייתה כל כוונה לשנות את מדיניות האוניברסיטה בהקשר ללוגו, הנהלת האוניברסיטה החליטה לאפשר ליחידות שתחפוצנה בכך הוספת כיתוב בערבית ללוגו של שנת ה-40".

בן זאב הטעים בסוף דבריו כי אוניברסיטת חיפה היא היחידה שמאפשרת בסמליל שלה כיתוב ערבי. לדבריו, "הלוגו של שאר האוניברסיטאות, ואפילו משרדי הממשלה, הוא בכיתוב בעברית בלבד, והאוניברסיטה נקטה בצעד ייחודי כאשר אפשרה בזמנו, וכך גם מאפשרת כיום, להוסיף את הכיתוב בערבית".

"אנחנו מותקפים שלא בצדק"

דיקן הפקולטה למדעי הרוח, פרופ' ראובן שניר, אמר שמעתה והלאה תשתמש הפקולטה בכל תכתובותיה הרשמיות בגרסת הסמליל הכוללת את הכיתוב הערבי וכי בכוונתו לבקש מעמיתיו שילכו בעקבותיו. לדברי שניר, "חבל שדבר מובן מאליו מבחינתנו לא תוקן כבר לפני שלושה חודשים, מיד לאחר שהפנינו את תשומת לב ההנהלה להשמטת הכיתוב בערבית".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי הנהלת אוניברסיטת חיפה הפיצה בשבועות האחרונים סמליל חדש לאוניברסיטה לרגל 40 שנה להיווסדה. עם הפצת הסמליל, שכותרתו "ישראליות משותפת", הבחינו מרצים רבים כי הלוגו נכתב בעברית ובאנגלית והשפה הערבית, שהינה שפה רשמית בישראל, נעדרת ממנו. בבדיקה שערכו גילו כי בנוסף, זה זמן רב שהאוניברסיטה הסירה את הכיתוב בערבית מהסמליל הרשמי של האוניברסיטה ובמסמכים הרשמיים של ההנהלה מופיעה גרסה שלא כוללת את השפה הערבית, על אף שזו קיימת שנים רבות.

בתגובה ל"הארץ" מסר דובר האוניברסיטה, אילן יבלברג, כי "בניגוד לנטען, אוניברסיטת חיפה, כמו גם שאר האוניברסיטאות בארץ, משתמשת בפרסומים הרשמיים בלוגו בעברית בלבד. זו המדיניות זה שנים ולא חל בה באחרונה שום שינוי".

הסרת הכיתוב בערבית ותגובת האוניברסיטה עוררה ביקורת רחבה במסדרונות המוסד. חברי סגל רבים פנו אתמול לבן זאב וביקשו הבהרות על הפרסום. בתשובה לכך, שלח יבלברג הודעת הבהרה לחברי הסגל בו טען כי "הטענה שאוניברסיטת חיפה הסירה את הכיתוב הערבי מן הלוגו שלה היא טענה שקרית שאין לה שום קשר למציאות, שכן הלוגו הרשמי של אוניברסיטת חיפה, כמו גם שאר האוניברסיטאות בישראל, היה מאז ומתמיד ועודנו לוגו בעברית בלבד.

"יחד עם זאת, אוניברסיטת חיפה מאפשרת במקרים שונים לצרף ללוגו גם כיתוב באנגלית או בערבית. מצב זה נכון גם כיום ואין שום שינוי בעניין זה. אוניברסיטת חיפה תמיד פעלה לקידום דו-קיום בין יהודים לערבים, תוך כבוד הדדי וקבלת השונה והמאחד. אוניברסיטת חיפה תמשיך לפעול לחיזוק הדו-קיום כפי שגם עשתה עד היום".

בין חברי הסגל נערכו אתמול חילופי דוא"ל ובהם טענות קשות נגד תגובת האוניברסיטה. חברי סגל צירפו העתקים של פרסומים רשמיים רבים המעידים על כך שהאוניברסיטה השתמשה בלוגו שכן כלל כיתוב בערבית, ומגמה זו השתנתה לפתע. כמו כן התארגנה עצומה הדורשת את התנצלותו של דובר האוניברסיטה.

פרופ' בן זאב אמר ל"הארץ" כי הוא עומד על כך שלא היה כל שינוי במדיניות האוניברסיטה וכי לא התקבלה כל החלטה להסיר את הכיתוב בערבית מהלוגו. "אנחנו מותקפים שלא בצדק. נעשו אלי פניות, עוד בטרם הפרסום, וחשבתי שראוי להוסיף את הכיתוב בערבית". יחד עם זאת, בן זאב לא התחייב כי הפרסומים הרשמיים של ההנהלה יכללו אך ורק את הלוגו שכולל את הכיתוב בערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ