ישי: צריך לגרש את הזרים בהסכמה או שלא בהסכמה

יניר יגנה ואילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה ואילן ליאור

שר הפנים אלי ישי ביקר אתמול במתקן תשאול מהגרי עבודה של רשות ההגירה במועצת עומר. ישי התייחס לדבריו של מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו, שקרא לאפשר למבקשי מקלט לעבוד, ואמר כי "זה מסר נורא, עוד מיליון איש יבואו לכאן. מדינה שלא רוצה מסתננים, לא נותנת להם עבודה".

ישי הוסיף ואמר כי "יש פתרון אחד כדי לשמור על הזהות היהודית של המדינה והיא הדרך הקשה. צריך גדר, בתי כליאה וגירוש בהסכמה או שלא בהסכמה. צריך לשים אותם בבתי סוהר ולגרש אותם בהסכמה". לדבריו, "אם זה תלוי בי, בעוד פחות משנה לא יהיה פה מסתנן אחד. כמו בכל מדינה מתוקנת שלא נותנים למסתננים לעבוד. הפשיעה תלך ותגבר אם לא נעשה מעשה". כשנשאל אם לא מתרחש מצוד אחר המסתננים, ענה כי "יש מצוד שלהם אחר אזרחי ישראל".

ראש מועצת עומר פיני בדש אמר בביקור כי "צריך להפסיק עם כל יפי הנפש והרחמנים, מי שמרחם על אכזרים, בסוף לא ירחמו עליו. יש לנו מספיק בעיות ואין לנו את הלוקסוס הזה לטפל בבעיה הזאת. זאת השמדה עצמית למדינת ישראל, אם יתנו להם עבודה, יבואו לכאן עוד מיליוני מסתננים. הם יישארו כקוץ בתוך הווריד".

בתחילת השבוע מתח מפכ"ל המשטרה דנינו ביקורת על מדיניות הממשלה, שאוסרת העסקה של עובדים זרים. בסיור שערך ביום שישי בלילה במוקדי בילוי בתל אביב קרא לרשויות להעניק אשרות עבודה למסתננים ומבקשי מקלט. "יש פה עשרות אלפים קיימים, שאם אתה לא מייצר להם מקומות עבודה - הדבר הזה מיד גורם להם לעבור לפשע", אמר והוסיף כי "אלה שנמצאים כאן, כל עוד הם נמצאים כאן, צריך לוודא שאנחנו לא עוצרים את ההעסקה שלהם במקומות שבאמת ניתן להעסיק אותם".

מאוחר יותר אתמול הפגינו עשרות פעילי ימין ותושבי דרום תל אביב בשכונת התקווה נגד ארגוני הסיוע לזרים, וקראו לגרש מישראל את המסתננים. את ההפגנה ארגנו חבר הכנסת מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ופעילי הימין איתמר בן גביר וברוך מרזל, המנהל את משמר השכונות בדרום תל אביב. המארגנים הסבירו כי ארגוני הסיוע לזרים מעודדים את ההסתננות לישראל, במקום לפעול למיגור התופעה.

המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "אפריקה לא כאן", "שובו סודאנים לסודאן", "זכויות אדם - לא על חשבון האזרח הקטן" ו"להפסיק לדבר, להתחיל לגרש". לאחר מכן עלו המשתתפים לבמה מאולתרת וסיפרו על אלימות הזרים בשכונות הדרום. "הפתרון הוא אנחנו פה והם לא פה", אמר אחד התושבים, "יש להקים מפלגה חדשה שתחרוט על דגלה גירוש זרים. זו לא גזענות".

כרמלה רוזנר, המתגוררת בשכונת התקווה 27 שנים, הניפה שלט שעליו נכתב "אונסים ילדות וזקנות, רוצחים, גונבים, דוקרים, פורצים. מפחדים לצאת מהבית. שכונת התקווה הפכה להארלם". רוזנר אמרה כי לדעתה הדרך היחידה לעורר את הרשויות היא לפגוע בזרים גופנית. "אני לא רוצה שזה יקרה, אבל אין ברירה. אני לא חושבת שאלימות היא התשובה, אבל לא מסתכלים עלינו. פעם הייתי בעדם, אפילו נתתי להם בגדים, אבל עכשיו זה התגבר".

הערב בשבע צפויות להתקיים בערים שבהן יש ריכוזים של זרים הפגנות נגד מדיניות הממשלה, בקריאה לגרש את המסתננים. האירוע המרכזי ייערך בשכונת התקווה.

תגובות