הרשויות המקומיות יטפלו בפינוי פסולת בניין למיחזור

הכנסת תאשר בקרוב תיקון לחוק הניקיון שאמור לצמצם את היקף המפגע הסביבתי השכיח והחמור ביותר בישראל

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

הכנסת צפויה להשלים בשבועות הקרובים את החקיקה שגובשה למניעת השלכת פסולת בניין בשטחים פתוחים, המוגדרת כיום כמפגע הסביבתי השכיח והחמור ביותר בישראל. על פי התיקון המוצע לחוק, הרשויות המקומיות ייקחו על עצמן לראשונה את האחריות על איסוף ופינוי פסולת הבניין לאתרים מוסדרים, ובכך תצטמצם במידה ניכרת תופעת השלכת הפסולת.

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה לפני כשלושה חודשים בקריאה ראשונה תיקון לחוק הניקיון הקובע את אחריות טיפול הרשויות בפסולת בניין. היא אמורה לאשר את התיקון באופן סופי בשבועות הקרובים. התיקון לחוק קובע כי הרשות המקומית תפנה את כל פסולת הבניין הנוצרת בתחומה. לאחר שיצרני פסולת (קבלן שיפוצים או חברת בנייה) יודיעו על כוונתם לבצע עבודות בנייה, תקבע הרשות את התנאים לאיסוף הפסולת ותהיה אחראית על הפינוי. בתמורה היא תגבה מיצרן הפסולת תשלום בעבור שירותי הפינוי שאותם יבצעו קבלנים מטעמה.

התיקון לחוק נועד להבטיח שפינוי הפסולת יעבור הליך בקרה שתבטיח שהאשפה תגיע לאתר מוסדר, שבו תמוחזר. לפי עמותת "אדם טבע ודין", שהיתה שותפה בהכנת התיקון לחוק, כיום מגיעים לאתרים מוסדרים רק מחצית מארבעת מיליוני טונות הפסולת הנוצרים בשנה. חלק גדול מהפסולת מושלך בשטחים פתוחים או מוברח לאתרים פיראטיים מעבר לקו הירוק. זאת, כדי לחסוך בעלויות הנסיעה והתשלום בכניסה לאתר מוסדר. "משאיות עם פסולת בניין חוצות את המעברים ליהודה ושומרון בניגוד לצו של ראש המינהל האזרחי האוסר על כך", נכתב במסמך של העמותה שהושלם באחרונה.

התיקון לחוק גובש בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה ועם מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15 שבו שותפות הערים הגדולות. "אנחנו מאמצים הסדר זה ושותפים בפעילות להפוך אותו למוסדר בחוק", נמסר אתמול ממרכז השלטון המקומי. עו"ד לינור שגיא, המנהלת פרויקט סביבתי בפורום ה-15, ציינה אתמול כי לרשויות המקומיות יש עדיין שתי הסתייגויות מהתיקון המוצע לחוק. "אנחנו טוענים שיש לאפשר לנו יותר גמישות בקביעת גובה האגרה שנגבה, תוך פיקוח ובקרה מתאימים", אמרה שגיא, "בנוסף על כך, אין לקבוע בחוק שיש אחריות פלילית על רשות מקומית שלא עמדה ביעדי החוק ויש להסתפק באחריות מינהלית".

אתר למיחזור פסולת בניין בפ"ת. ימנעו פינוי לאתרים פיראטיים צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ