מפגינים תקפו זרים בדרום תל אביב

כאלף בני אדם הפגינו נגד המסתננים בשכונת התקווה, ניפצו שמשות חנויות ותקפו עוברי אורח. חוו"ד של וינשטיין: ניתן לגרש אזרחי דרום סודאן

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

כאלף בני אדם הפגינו הערב (רביעי) בשכונת התקווה בדרום תל אביב בקריאה לגרש מיד מישראל את המסתננים האפריקאים. חלק מהמפגינים תקפו עוברי אורח, בהם מסתננים מאפריקה, הבעירו פחי אשפה וניפצו זגוגיות של מכוניות.

לאחר ההפגנה התקבצו מאות בני אדם ברחוב האצ"ל, הרחוב הראשי של השכונה. כמה בני אדם ניפצו שמשת חנות מזון לקהילה זרה, שברו חלונות של מספרה ובזזו את תכולתה. אחרים עצרו מוניות שרות בקו 16 שעברו במקום, בדקו אם יושבים בהם זרים ודפקו על חלונותיהן. המתפרעים צעקו "העם רוצה את הסודאנים לגרש" וכן קריאות גנאי שונות. שני חזיזים הושלכו לעבר סוסי משטרה שהיו במקום. בסך הכול נעצרו 17 בני אדם במהלך ההפגנה, חלקם שעה שהכו אזרחים סודאנים. מפגין אחד נפצע כתוצאה מנפץ שהושלך במקום.

המפגינים קראו קריאות בגנות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואילו אחדים מהם החזיקו בשלטי תמיכה בשר הפנים, אלי ישי. בהפגנה השתתפו גם חברי הכנסת מירי רגב, דני דנון, יריב לוין (ליכוד) ורונית תירוש (קדימה). במקביל לאירוע בתל אביב התקיימו הפגנות דומות גם באילת, אשדוד, בני ברק ומוקדים נוספים, נגד מה שהגדירו כ"אזלת היד של הממשלה לטיפול בבעיית המסתננים".

5 מתוך 5 |
הפגנה נגד המסתננים בדרום תל אביב
1 מתוך 5 |
הפגנה נגד המסתננים מאפריקה בדרום ת"א
2 מתוך 5 |
עצורים הערב בהפגנה בדרום תל אביב

מוקדם יותר הערב פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, תומך בגירוש אזרחי דרום סודאן למדינתם, לאחר שיימצא בבדיקה פרטנית שאינם זכאים למקלט. הפרקליטות תפנה בקרוב לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה להסיר צו ארעי המונע הרחקה במשמורת של אזרחי דרום סודאן.

ממשרד המשפטים נמסר הערב כי ההחלטה התקבלה על בסיס עמדה מקצועית של משרד החוץ, שגובשה בימים האחרונים, לפיה ניתן לגרש אזרחי דרום סודאן למדינתם לאחר שיימצא בבדיקה פרטנית שאינם זכאים למקלט. המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם קבע באחרונה כי בשל המצב הקשה במדינה, חזרת אזרחי דרום סודאן לארצם צריכה להיעשות באופן וולונטרי בלבד.

בהפגנה בתל אביב הניפו המפגינים שלטים שעליהם נכתב, בין השאר: "מסתננים צאו לנו מהבית", "נתניהו מקים בית לאומי לאריתראים", "שגרת חיינו – הזנחה, פשע, אונס, אלימות", "דרום תל אביב מחנה פליטים – בקרוב אצלכם" ו"הפכנו למיעוט נרדף בשכונותנו". מעל לבמת הנואמים בשוק התקווה התנוסס שלט גדול עם תמונת ראש הממשלה כשברקע דגל אריתריאה, כשמעליו מופיע לב.

"הסודאנים הם סרטן בגוף שלנו" אמרה ח"כ רגב, "נעשה הכול כדי להחזיר אותם בחזרה למקומותיהם, ולא נאפשר לאנשים לבוא ולחפש עבודה בישראל. קודם כל נדאג לעניי ארצנו". לדבריה, "כל השמאלנים שהגישו בג"ץ בושה להם – הם אסרו את הגירוש". רגב זכתה לתשואות המשתתפים, שקראו מפעם לפעם "ביבי הביתה".

ח"כ דני דנון, ראש השדולה לטיפול בבעיית המסתננים, אמר כי "יש פה אנשים מתוסכלים שרואים שהבית שלהם הפך למחנה פליטים. הפתרון היחידי לבעיה הוא לדבר על גירוש. צריך לגרש את המסתננים ממדינת ישראל. לא צריך לפחד לומר את המלה הזו – גירוש עכשיו". אחד ממארגני ההפגנה, קרא על במה פעם אחר פעם: "אנחנו מפחדים", ומאוחר יותר אמר: "ביבי, אתה תשלם בקלפי".

מלכה, תושבת שכונת התקווה, סיפרה למשתתפים כי בערב שבת תפסו אותה שלושה סודאנים בגן התקווה וניסו לחטוף את תיקה. "הם יכלו להרוג אותי", אמרה. תושב אחר פנה אל נתניהו והזהיר: "אני לוקח את החוק לידיים. ביבי, אף אחד לא יזהיר אותך יותר".

בהכנת הידיעה השתתפו: חיים לוינסון, אילן ליאור, תומר זרחין, טלילה נשר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ