מתגבש הסכם עם רבני צהר: יערכו חופות בכל הארץ

לפי ההסכם המסתמן, רבני הארגון הדתי-לאומי לא יוגבלו לאזור פעילותם בלבד. בנוסף, תבוטל הסמכות הבלתי-מוגבלת המוקנית לרבנים חרדים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

רפורמה בתחום עריכת החופות. לאחר שהכנסת , הסכם חדש צפוי לבטל אפליה נוספת, שממנה סובלים רבנים שאינם חרדים, בהם רבני הארגון הדתי-לאומי "צהר". לפי ההסכם החדש, שטיוטה שלו הגיעה ל"הארץ", לא יוגבלו רבני צהר לאזור פעילותם בלבד, ויוכלו לערוך חופות באופן חופשי בכל רחבי הארץ, כפי שעושים הרבנים החרדים. ל"הארץ" נודע כי הרב הראשי לישראל יונה מצגר תומך בהסכם, שטעון עוד את אישור מועצת הרבנות הראשית. הצבעה בעניין עשויה להתקיים כבר היום.

ההסכמות הושגו בזמן שבבג"ץ תלויה ועומדת עתירה נגד הרבנות שהגישו סטודנטים ממכללת "שערי משפט". דיקאן המכללה ובא-כוחם של העותרים, עו"ד הד"ר אביעד הכהן, סיפר כי הסטודנטים "ביקשו להינשא באמצעות רבנים ציוניים-דתיים, ששירתו בצה"ל ומעורים בחברה הישראלית, אך הרבנות כפתה עליהם להינשא באמצעות רבנים אחרים".

במצב הקיים כיום, הרבנות הראשית מגבילה מאוד את הסמכות לערוך חופות גם כשהרב בעל הכשרה מתאימה ועמד במבחני ההסמכה מטעם הרבנות הראשית. כך, רב שכונה או רב יישוב רשאי לערוך חופה רק בתוך תחומי האזור הגיאוגרפי הרלוונטי, וראש ישיבה רשאי לערוך חופות רק של תלמידיו. איסור דומה לא מוטל, עם זאת, על הרבנים החרדים. כך, למשל, אדמו"ר יכול לערוך חופות בכל מקום ושל כל אחד, גם אם קהל חסידיו מצומצם, וכך גם ראש כולל, ובלבד שהאברכים הלומדים בו הם בהגדרת "תורתם אומנותם", הבלעדית כמעט לחלוטין לחרדים.

חתונה בתל אביב בניהול רבני צהר, לפני כחצי שנהצילום: ניר קידר

כך קרה, למשל, שהרב רפי פוירשטיין, מראשי ארגון צהר, מוגבל מאוד בעריכת חופות משום שהתפקיד הרשמי שבו הוא נושא הוא מקומי - רב קהילה דתית-לאומית בשכונה בירושלים, ורב במוסדות חינוך שונים.

הקריטריונים החדשים הם תוצאה של הסכם בין הרב הראשי מצגר, הרב הד"ר רצון ערוסי, חבר מועצת הרבנות המכהן כרבה של קרית אונו, והרב דוד סתיו, שעומד בראש ארגון צהר. ועדה פנימית ברבנות, שבראשה עמד הרב ערוסי, בחנה בחודשים האחרונים את שינוי הקריטריונים, הן על רקע העתירה לבג"ץ והן בעקבות העימות החריף שפרץ בנובמבר האחרון בין צהר ובין המשרד לשירותי דת, לאחר שזה ניסה לצמצם את מיזם הנישואין של הארגון. בצהר דרשו בזמנו לאשר להם לרשום זוגות לנישואין על ידי הארגון, ובמקביל לתת היתר לרבנים המוסמכים לערוך חופות באופן חופשי. לשתי הדרישות התנגדו מרבית הרבנים החרדים, ובכלל זה מרבית הרבנים במועצת הרבנות הראשית שמכהנים כרבני ערים.

הקריטריונים החדשים מוחקים חלק מאפליה זו. כך בוטל הסעיף המקנה סמכות לא-מוגבלת לראש כולל שאברכיו מוגדרים "תורתם אומנותם", ואילו לרשימת בעלי הזכות לערוך חופות נוספו ראש ישיבת הסדר, ראש מכינה קדם-צבאית, ראש אולפנה וראש ישיבה תיכונית. כל אלה, בדומה לראש כולל, יידרשו להציג הסמכה רשמית מטעם הרבנות, תיעוד על ותק מינימלי של מספר שנים בתפקידיהם, וכן המלצות של רבנים אחרים.

ברקע הדברים עומדת עתירתם של תלמידי "שערי משפט" בשיתוף הקליניקות המשפטיות במכללה, שהעלו דרישות רדיקליות הרבה יותר - כאשר דרשו כי הרבנות הראשית תאפשר לכל מי שעבר את המבחנים מטעמה כרב, ולכל מי שעומד בראש קהילה אורתודוקסית מוכרת, לערוך חופה בישראל.

בשבועות האחרונים הבהירו משפטנים בפרקליטות המדינה, כי לא יוכלו להגן על חלק מהקריטריונים שאימצה הרבנות הראשית לפני שנים, המעניקים זכויות יתר לרבנים חרדים. בעקבות זאת הואצו מאוד המגעים בין ארגון רבני צהר (על אף שהוא לא חתום על העתירה) ובין הרב מצגר, שביקש להימנע מהתערבות קשה יותר של בג"ץ ברבנות.

דיון בעתירה אמור היה להתקיים אתמול, אבל הוסכם בין הצדדים כי הדיון הבא יהיה ביולי. ברבנות מקווים, כי שינוי הקריטריונים ייתר את המשך הדיון בעתירה.

"הרבנות הראשית רכשה לעצמה מונופול על רשימת מסדרי הקידושין, בלי שבכלל הוסמכה לכך בחוק", ציין עו"ד הכהן. "מדיניותה סותרת עקרונות יסוד בסיסיים, דמוקרטיים והלכתיים כאחד - כאשר לפי ההלכה כל אדם ש'בקי בטיב קידושין' רשאי להשיא בני זוג, ואינו צריך לקבל אישור לשם כך מהרבנות".

לדבריו, "יש לברך על כל התקדמות בסוגיה. עם זאת, לנוכח הקריטריונים החדשים, נמתין לראות אם יחול שינוי של ממש בשטח, ולפיו נשקול את המשך צעדינו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ