דיין שלח נער אריתראי לפנימייה סגורה: הם אונסים, חשש שיתדרדר

בית דין למשמורת קבע נער בן 16 ישהה בפנימייה סגורה למרות שדודו שוהה באופן חוקי בישראל, חי ברווחה ומסוגל לתמוך באחיינו

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

דיין בבית דין למשמורת הורה להעביר קטין, מבקש מקלט מאריתריאה, לפנימייה סגורה, בין השאר, על רקע מקרי האונס שאירעו באחרונה בתל אביב, שבהם חשודים צעירים מאפריקה. ההחלטה התקבלה למרות שדודו של הנער שוהה באופן חוקי בישראל, מתגורר בדירה מרווחת, עובד ויכול לשמש לו כמשמורן. בהחלטתו כתב הדיין כי "אך לאחרונה פורסם כי נעצרו שלושה אזרחי אריתריאה החשודים בביצוע מעשה אונס אכזרי באזרחית ישראלית. לא מן הנמנע כי הקטינים שבאו ללא ליווי הורה הידרדרו בשל כך לחיי פשע".

הקטין, ט' בן ה-16, נכנס לבדו לישראל בינואר 2010 ומאז שוהה במתקן מת"ן, מתקן כליאה לקטינים בחדרה. באחרונה הגיש, באמצעות עו"ד רותי הוסטובסקי, בקשה להשתחרר ממעצר כדי לשהות עם דודו הגר בישראל ומחזיק באשרת שהייה חוקית.

קטינים שנכנסים לבדם לישראל מועברים, כמו כל מסתנן, לבית הכלא סהרונים בנגב. לאחר תהליך זיהוי, שכולל בדיקות רפואיות, הם מועברים למתקן מת"ן, המיועד לקטינים. השאיפה של אנשי הצוות במקום היא לשחרר את הקטינים לפנימיות של משרד הרווחה ומשרד החינוך, אולם במקרים רבים הקטינים נאלצים להישאר תקופות ארוכות במתקן בשל מחסור במקום בפנימיות. חלופה נוספת היא שחרור הקטין לידי משמורן, אדם המסוגל לדאוג לקטין, לטפל בו ולפקח על תנאי שחרורו, בהם השתלבות במסגרת חינוכית מחייבת.

פליטים בגן לוינסקי בתל אביב, בחודש שעברצילום: דניאל צ'צ'יק

כדי לבחון את בקשתו של ט', התבקשה עובדת סוציאלית של המתקן להעביר תסקיר הבוחן את אפשרות העברתו למשמורת אצל דודו. מהתסקיר עולה כי הדוד מתגורר בדירה מאובזרת ונקייה, עובד ומרוויח שכר מספיק שיאפשר לו לתמוך באחיינו. מנגד, נכתב כי נערים רבים עוזבים את המשמורנים, יוצאים לעבוד ומוצאים את עצמם ברחוב, ללא פרנסה וללא מסגרת חינוכית, שבה הם חייבים להשתתף, כחלק מתנאי שחרורם.

הדיין אלעד אזר קבע בהחלטתו כי אין משמעות לעובדה שמדובר במשמורן שיכול לספק תנאי דיור וכלכלה נאותים, אם הנער לא יהיה בפיקוחו והכוונתו ולא יהנה מתנאים אלו. הוא דחה את בקשתו והורה להעבירו לפנימייה של משרד הרווחה.

עו"ד סמדר בן נתן, שמשרדה מייצג את ט', האשימה את הדיין בגזענות. "הסתמכות בית הדין על חשדות נגד נער אחר, המשתייך לאותה קבוצה אתנית, היא התייחסות גזענית, המלמדת שהדיין אינו ראוי לשמש בתפקידו. הקטין לא עשה דבר, מעבר לחציית הגבול באופן לא חוקי".

ממשרד המשפטים נמסר: "ההחלטה שלא לשחרר את הקטין למשמורן, אלא לפנימייה, נומקה בפירוט בהחלטת הדיין, והיא מבוססת על שיקולים מקצועיים ועל חוות דעת של עובדת סוציאלית, ולא על ההערה לגבי המציאות בישראל, שהוסיף הדיין בשולי החלטתו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ