לבית המשפט השלום בתל אביב הובאו היום (חמישי) להארכת מעצר 12 מפגינים שנעצרו אמש על ידי המשטרה במהלך ההפגנה האלימה נגד הזרים בדרום תל אביב. חמישה שוחררו למעצר בית של ארבעה ימים, שישה שוחררו בערבות, ואילו עצור אחד סירב להשתחרר ומעצרו הוארך עד מחר. חלק מהעצורים נתפסו בשעה שהכו עוברי אורח זרים וניפצו זכוכיות של בתי עסק.

ארבעה קטינים שנעצרו אף הם לאחר ההפגנה, הובאו להארכת מעצרם בבית משפט לנוער. קטין אחד שוחרר למעצר בית עד מחר, שניים שוחררו בערבות וקטין נוסף נשלח למעצר בית של חמישה ימים.

במקביל הובאו להארכת מעצר שמונה מבין 11 חברי הכנופיה החשודים בתקיפת אפריקאים בדרום העיר. מעצרם של שבעה קטינים החברים בכנופיה הוארך בחמישה ימים, בעוד מעצרו של הבגיר הוארך בשישה ימים. על פי החשד, הכנופיה המורכבת מתושבי שכונות בדרום תל אביב, חברה במטרה לתקוף אפריקאים, בעיקר אזרחים מסודאן ומאריתריאה. תשעת החברים הנוספים בה קטינים, יובאו לבית המשפט לנוער.

ח"כ מירי רגב שהשתתפה אתמול בהפגנה נגד הפליטים בתל אביב אמרה ל"הארץ" כי "אני מגנה כל אלימות מכל צד שהוא, אבל אני מבינה את הזעם והכאב של התושבים, של המשפחות שגרות שם. הם אומרים לנו 'תעזרו לנו. משפילים אותנו, תראו איך אנחנו חיים, אנחנו פוחדים לצאת מהבית. מסתובבות קבוצות של סודנים עם שתיה ברחובות'". רגב השתתפה בהפגנה, ובשלב מאוחר יותר התקשרו אליה כמה מהמשתתפים כדי שתסייע בשחרורם ממעצר. "אם הם הפגינו והיו אלימים צריך לעצור אותם", אמרה.

5 מתוך 5 |
הפגנה נגד המסתננים בדרום תל אביב
1 מתוך 5 |
הפגנה נגד המסתננים מאפריקה בדרום ת"א
2 מתוך 5 |
עצורים הערב בהפגנה בדרום תל אביב

  לדבריה, צריך להפריד בין אוכלוסיית הפליטים הזקוקה לסיוע, לבין אוכלוסיית המסתננים בהם צריך לנהוג ביד קשה לאלתר. "הפתרון היחידי הוא להביא לדרום תל אביב כמויות אוטובוסים, להעלות את כל המסתננים ולהסיע אותם לעיר אוהלים שתוקם ליד הגדר. צריך לתת להם להחליט אם הם חוזרים ברגל למקום שממנו באו, או לחכות עד שאנחנו נאתר מדינה שלישית שתקלוט אותם. לא יכול להיות שכל פעם ארגוני זכויות אדם, השמאלנים האלה, מגישים בג"צים ומונעים אותם להחזיר אותם לארצותיהם. במקביל צריך לעבור עסק עסק בתל אביב ולגזור שלוש שנות מאסר על פי החוק על כל מי שהעסיק סודאנים. צריך לפעול כמו בארצות הברית ולתגבר את הגבול בגדודים של חיילים ומשטרה כי אי אפשר להלשים את בניית הגדר מהר כל כך. רק כך, הסודנים יעבירו מסר אחורה לבני משפחותיהם שלא כדאי להם להגיע לישראל והזרם הבלתי פוסק של מסתננים ייעצר".

  רגב הוסיפה כי "אנשים לא מבינים את המשמעות של 60 אלף מוסלמים שמתחתנים כאן ומולידים ילדים. אי אפשר להיות יפי נפש. עניי עירי קודמים, אחר כך הפליטים. למסתננים ניתן אוכל ושתיה ונשלח אותם הביתה".

  במהלך ההתפרעות תקפו מפגינים את ג'סטינו, מבקש מקלט בן 28 מחוף השנהב שנקלע למקום ומכוניתו הושחתה. היום מסתגר ג'סטינו בביתו שבקריית אונו עם זוגתו הישראלית לנה, שנמצאת בחודש התשיעי להריונה. "אנחנו נמנעים מלהסתובב בתל אביב בימים אלו כי זה הפך מסוכן. אנחנו עושים שיקולים אם לצאת או מאיפה ללכת", אומרת לנה, כשג'סטינו העדיף שלא לדבר.

  היא סיפרה כי "הכרנו במועדון לפני שנתיים, ואז זה לא היה מפחיד כל כך, אז לא היתה בעיה ללכת יד ביד ברחוב. היום זה גורר הערות של 'מה את צריכה זרים, יש יהודים' ואני ממש חוששת שירביצו לי. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הייתי במכונית איתו - כל הזעם על יהודייה שהולכת עם חוף שנהבי היה גובה מחיר".

  בני הזוג כלל לא ידעו על קיומה של ההפגנה אמש, ולנה מבהירה כי לו ידעו, ג'סטינו לא היה יוצא. "אני הייתי בבית והוא יצא לסידורים שונים ואמר שיביא לי אוכל", היא מספרת, "ראיתי שהזמן חולף והוא לא חוזר והתחלתי לדאוג. הוא חזר מאוחר וסיפר שעשרות אנשים התנפלו על המכונית, ניפצו את החלונות וצעקו לו 'תחזור לסודאן'. הוא ניסה להסביר שהוא בכלל מחוף השנהב, אבל איש לא ממש הקשיב, הוא היה נסער מאוד ורק כשראיתי את הרכב והנזק, הבנתי עד כמה חמור היה האירוע". לדבריה, "ג'סטינו היה בעיקר בשוק ולשמחתי לא נפגע פיזית, אך האירועים האלה קשים מאוד לנו ולעוד חברים מעורבים שלנו. הם ממש נמנעים מלצאת יחדיו. אנחנו חיינו כרגיל עד עכשיו, אבל אולי מעתה צריך לחשוב פעמיים על כל צעד שהיה שגרתי עד כה".

  ח"כ דני דנון, שהשתתף גם הוא בהפגנה אמר ל"הארץ" כי "אני מגנה את האלימות. האלימות היא לא פתרון ואי אפשר להצדיק אותה בכל מקרה". לדבריו, "הממשלה הזניחה את התושבים והם מתוסכלים וצריך לתת לזה מענה. זאת פצצת זמן מתקתקת גם מכיוון המסתננים וגם מכיוון גורמי שוליים". דנון, שלא נכח במקום בזמן התלהטות היצרים, שיחזר את חלקו באירוע. "אני הגעתי יחסית מוקדם. הקהל היה די עצבני. גם מולי. דיברתי כמה דקות. המסר העיקרי היה גירוש. אמרתי שאסור להתייפיף וצריך לפעול בצורה אקטיבית בנושא. היו הרבה צעקות של 'למה אתם לא עושים את זה?'. אנשים ניגשו אלי אחרי שירדתי מהבמה והרגשתי שזה בדם לבם. כשיצאתי הגיעו למקום חברי כנסת נוספים".

  דנון סבור שהפתרון המיידי להרגעת הרוחות והפסקת האלימות מחייב את פינוי האפריקאים מדרום תל אביב. "צריך להרחיק מיד את המסתננים. הדיירים הרי לא ייצאו משם. צריך להאיץ הקמה מתקני שהייה זמניים ולהוציא אותם מריכוזי האוכלוסין".

  בהפגנה אמש בשכונת התקווה השתתפו כאלף בני אדם. לאחר ההפגנה התקבצו מאות בני אדם ברחוב האצ"ל, הרחוב הראשי של השכונה. כמה בני אדם ניפצו שמשת חנות מזון לקהילה זרה, שברו חלונות של מספרה ובזזו את תכולתה. אחרים עצרו מוניות שרות בקו 16 שעברו במקום, בדקו אם יושבים בהם זרים ודפקו על חלונותיהן. המתפרעים צעקו "העם רוצה את הסודאנים לגרש" וכן קריאות גנאי שונות. שני חזיזים הושלכו לעבר סוסי משטרה שהיו במקום.חלק מהמפגינים תקפו עוברי אורח, בהם אפריקאים, הבעירו פחי אשפה וניפצו זגוגיות של מכוניות.

  המפגינים קראו קריאות בגנות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואילו אחדים מהם החזיקו בשלטי תמיכה בשר הפנים, אלי ישי. בהפגנה השתתפו גם חברי הכנסת מירי רגב, דני דנון, יריב לוין (ליכוד) ורונית תירוש (קדימה). במקביל לאירוע בתל אביב התקיימו הפגנות דומות גם באילת, אשדוד, בני ברק ומוקדים נוספים, נגד מה שהגדירו כ"אזלת היד של הממשלה לטיפול בבעיית המסתננים". השר ישי וחברת הכנסת רגב הביעו היום הבנה לאירועים בתל אביב אף כי הבהירו כי הם מתנגדים לאלימות.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ