שר הפנים אלי ישי הצהיר הערב (חמישי) כי יטיל קנסות על ראשי ערים שיעסיקו מהגרים אפריקאים. ישי הודיע כי בכוונתו להפיץ בשבוע הבא מכתב בו ידרוש מכל ראשי הערים להפסיק בתוך 30 יום את העסקת כל המהגרים האפריקאים, אחרת הם ייקנסו. 

ישי אמר לערוץ 2 כי "רשות שתעסיק מסתננים - נפעל נגד אותו ראש רשות במסגרת החיוב האישי, כך שנתחיל גם לאכוף את זה על מנת שלא יעסיקו מסתננים. יעסיקו במקום זה ישראלים, מסתננים מקומם באותן מדינת שמשם הם באו".

ישי הוסיף עם זאת כי הוא מגנה את התנהלותם של חברי כנסת ביממה האחרונה. "המאבק היה מנוהל הרבה יותר טוב ללא ההתלהמות המיותרת של פוליטיקאים ביממה האחרונה". בסביבת ישי הסבירו כי עד כה נוהל זה ננקט רק כלפי ראשי רשויות שנמצאו אשמים בהוצאה כספית שלא כדין כגון מעילה.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "אינה מעסיקה מסתננים בלתי חוקיים ואף
פנתה לחברות הקבלניות העובדות עמה בדרישה לפעול על פי חוק ולא להעסיק
מסתננים". גם ראש העיר, רון חולדאי, הגיב לדברים בחריפות בעמוד הפייסבוק שלו. "כשהממשלה מחליטה שלא נותנים להם עבודה,הופכים אותם לפושע בפוטנציה מהרגע הראשון. אם לא נותנים להם לעבוד,הממשלה צריכה לקחת אותם למקום אחר, לתת להם ביגוד ולתת להם מזון. אבל שר הפנים עסוק בלגרש ילדים ש-12 שנים חיים פה. תחליטו, או שתבודדו אותם מהאוכלוסיה, או שתיתנו להם רישיון לעבוד. אז אומרים, אם ניתן להם רישיון
לעבוד, אז יבואו עוד. כל הזמן מדברים ומדברים, אבל לא עושים. זאת הבעיה במדינת ישראל". בבנוסף, הוא גינה את האירועים האלימים בהפגנה אתמול.

שר הפנים ישי במתקן התשאול בעומרצילום: אלון רון

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה לדברי ישי כי "הרשויות המקומיות אינן מעסיקות עובדים שלא באמצעות מכרזים או שלא לפי הוראות הדין. אנו מופתעים מאמירת שר הפנים וקוראים לו להעלות בישיבת הממשלה הקרובה את הנושא לפתחה של הממשלה. לא ייתכן שהממשלה יוצרת בעיה חברתית והרשויות משלמות את החשבון במקומה".

מנגד, למעלה מ-1,100 איש חתמו הערב על מכתב ששיגר אתמול מזכ״ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד חברי הכנסת רגב, דנון ובן ארי בגין הסתה לגזענות.

״ברור לנו כי בקשתנו הינה חריגה ולא שגרתית, אך מצב הדברים חריג, בלתי שגרתי ומסוכן. ללא פעולה אקטיבית ונחרצת של רשויות אכיפת החוק, לרבות נקיטת הליכים כנגד חבר כנסת הניצבים בראש גל ההסתה, הנאומים ודברי הבלע יתורגמו לפגיעה ממשית בחיי אדם״, כתב אופנהיימר. במקביל הגישו היום כמה אזרחים תלונות למשטרה נגד חברי הכנסת שנאמו בעצרת בתל אביב. אחד מהם, איתן בר-אדם, התלונן במרחב דן בתל אביב נגד ח"כ מירי רגב, בגין הסתה לגזענות. לדבריו, במסגרת תלונתו הוא הציג ציטוט מדבריה של רגב והשווה בינו לבין נאום שנשא אדולף היטלר בינואר 1939, בו קרא להפסיק את הסתננותו של עם זר לעמדות המפתח בחברה הגרמנית, ולהעדיף את בני העם הגרמני לתפקידים אלו. ח״כ רגב אמרה בתגובה: ״תנועת שלום עכשיו לא תשפיע עלי. אמרתי דברים ברורים. הממשלה חייבת לשנות את היחס כלפי המסתננים ולגרש אותם״.

רה"מ: אין מקום להתבטאויות ולמעשים שראינו אתמול

הערב התקיימו בתל אביב ובירושלים הפגנות תגובה של פעילי שמאל להפגנה האלימה אתמול בדרום תל אביב. בתל אביב הפגינו כמה עשרות פעילים, יחד עם מהגרים אפריקאים ומול בית ראש הממשלה בירושלים הפגינו כ-150 בני אדם. המפגינים נשאו שלטים ובהם נכתב "די להסתה", "כי גרים הייתם בארץ מצרים", "גזענות היא הסרטן האמיתי בגוף החברה הישראלית" ו-"מסתננת תקרא לסבתא שלך". מחר ב-11:00 מתוכננת הפגנה נוספת מול בית ראש הממשלה, פרי יוזמת פורום "תג מאיר", שקורא גם הוא לפעול נגד גזענות.

מוקדם יותר היום נזף ראש הממשלה בנימין נתניהו בחברי הכנסת שהשתתפו אתמול בהפגנה בדרום העיר. "אני רוצה להבהיר שאין שום מקום לא להתבטאויות ולא למעשים שראינו אמש", אמר ראש הממשלה שהדגיש כי "אני אומר את הדברים גם לאנשי הציבור וגם לתושבי דרום תל אביב שאת כאבם אני מבין".

במהלך טקס הבאת ביכורים של ילדי בקעת הירדן שהתקיים בלשכת ראש הממשלה בקריה בתל אביב הוסיף נתניהו כי "בעיית המסתננים חייבת להיפתר ואנחנו נפתור אותה. נשלים את בניית הגדר תוך חודשים ספורים ובקרוב נתחיל בהחזרת מסתננים לארצות מוצאם".

נתניהו דיבר על רקע האלימות הקשה במהלך ההפגנה נגד הזרים בדרום תל אביב אתמול, שבה הותקפו מהגרים אפריקאים, עיתונאים ושוטרים. בהפגנה השתתפו כאלף בני אדם, ולאחר ההפגנה התקבצו מאות בני אדם ברחוב האצ"ל, הרחוב הראשי של השכונה. כמה בני אדם ניפצו שמשת חנות מזון לקהילה זרה, שברו חלונות של מספרה ובזזו את תכולתה. אחרים עצרו מוניות שרות בקו 16 שעברו במקום, בדקו אם יושבים בהם זרים ודפקו על חלונותיהן. המתפרעים צעקו "העם רוצה את הסודאנים לגרש" וכן קריאות גנאי שונות. שני חזיזים הושלכו לעבר סוסי משטרה שהיו במקום. חלק מהמפגינים תקפו עוברי אורח, בהם אפריקאים, הבעירו פחי אשפה וניפצו זגוגיות של מכוניות.

בהפגנה נעצרו 17 בני אדם, 12 מהם נשלחו למעצר בית בן ארבעה ימים, אחד מהם סירב להשתחרר ומעצרו הוארך עד מחר. חלק מהעצורים נתפסו בשעה שהיכו עוברי אורח זרים וניפצו זכוכיות של בתי עסק.

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס לנושא ואמר כי "שנאת זרים עומדת בניגוד ליסודות היהדות. אני מודע היטב לקשיים בהם נתקלים תושבי השכונות בדרום תל אביב ולמציאות הקשה עמה הם נאלצים כי על המדינה החובה לטפל בדחיפות בסוגיית המסתננים תוך שמירה והקפדה על כבודם וזכויותיהם .כבני אדם.להתמודד, אולם גילויי האלימות אינם הפתרון לבעיה".

יאיר לפיד התייחס לנושא אחר הצהריים בעמוד הפייסבוק שלו. "אני תומך במעצר וגירוש מסתננים, בהשלמת הגדר ובמניעת כניסה שלהם לישראל ואני חושב שארגוני זכויות האדם צריכים לחשוב קודם כל על זכויותיהם של תושבי השכונות, כי עניי עירנו קודמים", אמר לפיד שהוסיף כי "כשאני רואה פוגרום במדינת ישראל, המונהג בידי מסיתים קולניים כמו חברי הכנסת דנון, רגב ובן ארי, אני תוהה מאיפה יש לאנשים האלה את החוצפה לקרוא לעצמם 'יהודים'? רגב,דנון ובן ארי, יחד עם החבורה שהכתה מסתננים ברחובות תל אביב, אינם מבינים מהו מוסר יהודי, מהו הזכרון הקולקטיבי של היהודי, או מה פירושו של קיום יהודי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ