ישראל דחתה 3692 בקשות מקלט, ואישרה אחת

דו"ח זכויות האדם העולמי של ארה"ב ל-2011 מותח ביקורת חריפה על היחס למהגרים; הפליטים מסודאן ואריתריאה לא זוכים להליך קבלת מקלט מדיני

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

שרת החוץ האמריקאית הציגה הלילה את הדו"ח השנתי של משרדה על מצב זכויות האדם לשנת 2011, שכולל ביקורת ישירה למצב המהגרים האפריקאים, שהסעיר את הרוחות בארץ בימים האחרונים.

בין היתר נכתב בדו"ח כי מבקשי המקלט מסודאן ואריתראה, שהם כ-85% מסך מבקשי המקלט המדיני בישראל, "לא קיבלו גישה להליך קבלת המקלט המדיני, אלא מסמכים שעיכבו את גירושם, שיש לחדש אותם מדי כמה חודשים". מבין 4603 בקשות, נאמר בדו"ח, ממשלת ישראל דחתה 3692 - ואישרה אחת בלבד. נכון לסוף שנת 2011 טרם התקבלה החלטה בעניינן של 6412 בקשות נוספות.

בעיה נוספת שהועלתה בדו"ח היתה היחס של הצמרת הפוליטית בישראל. "בכירי הממשלה לעתים קרובות התייחסו למבקשי המקלט כ"מסתננים", והזכירו אותם בהקשר של מעורבותם בעליית הפשיעה, מחלות או טרור". הדו"ח מצטט מהראיון ששר הפנים אלי ישי העניק לגלי צה"ל ובו אמר שהוא מתכוון להבטיח ש"כל המסתננים, עד האחרון שבהם, יחזרו למדינותיהם". אתמול איים ישי לקנוס ראשי רשויות שיעסיקו מהגרי עבודה מאפריקה

ממשלת ישראל, נכתב בדו"ח, "אמנם הפסיקה את הנוהג של החזרה מיידית של מבקשי המקלט מאפריקה שהגיעו למדינה דרך מצרים - אך המשיכה לדחות את הגדרת מעמדם של פליטים רבים, וזה השפיע על יכולתם למצוא עבודה או לקבל שירותים סוציאליים בסיסיים, כולל טיפולי בריאות. הפרת זכויות העובדים של עובדים זרים היא תופעה נפוצה - והיו גם דיווחים על סחר בבני אדם למטרות עבודה. הממשלה נקטה בצעדים להעניש בכירים שהיו אחראים להפרות, בלי קשר לדרגה שלהם".

בדו"ח האמריקאי צויין כי ממשלת ישראל משתפת פעולה עם נציגות האו"ם בעניין הפליטים ועם ארגונים הומניטריים בטיפול בנושא ההגנה על חלק מהפליטים - אך מדגיש גם כי בסוף שנת 2011, 175 מבקשי מקלט מדיני עדיין שהו במעצר בהמתנה להחלטה בעניין מעמדם ועתידם. בשיטת הטיפול הנוכחית בפליטים, נאמר בדו"ח, קיימות בעיות - ובמסגרת הכללים החדשים שפורסמו בינואר אשתקד, הפליטים נדרשים להגיש בקשה לאישור מעמדם תוך שנה מיום כניסתם לארץ - מה שמאפשר למשרד הפנים, במקרה שלא עמדו בתנאי, לדחות את בקשותיהם בלי אפשרות לערער - ו"אזרחי מדינה עוינת" מנועים מלקבל מקלט מדיני.

הפגנה נגד המסתננים בדרום תל אביבצילום: מוטי מילרוד

  הליגה נגד השמצה הביעה "דאגה רצינית" מהמתיחות הגוברת בישראל סביב סוגיית הפליטים מאפריקה, "הדיווחים על האלימות נגד המהגרים וההתבטאויות המתלהמות של חלק מהפוליטיקאים. ראש הארגון אברהם פוקסמן קרא לכל הצדדים "לעבוד להרגעת הרוחות" וברך על הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו שגינה את ההתבטאויות והאלימות נגד הפליטים. "אנו מכירים במורכבות הסוגיה ומזדהים עם הישראלים שמרגישים שבטחונם האישי נפגע מהאלימות והפרות החוק בידי חלק מהמהגרים - אך גם מוטרדים מההתבטאויות של חלק מהפוליטיקאים הישראלים, שחלקן גובלות בגזענות. האמירות האלה אינן עוזרות, ורק מגבירות את המתיחות".

  אתמול התקיימו בתל אביב ובירושלים הפגנות תגובה של פעילי שמאל להפגנה האלימה אתמול בדרום תל אביב. בתל אביב הפגינו כמה עשרות פעילים, יחד עם מהגרים אפריקאים ומול בית ראש הממשלה בירושלים הפגינו כ-150 בני אדם. המפגינים נשאו שלטים ובהם נכתב "די להסתה", "כי גרים הייתם בארץ מצרים", "גזענות היא הסרטן האמיתי בגוף החברה הישראלית" ו-"מסתננת תקרא לסבתא שלך". מחר ב-11:00 מתוכננת הפגנה נוספת מול בית ראש הממשלה, פרי יוזמת פורום "תג מאיר", שקורא גם הוא לפעול נגד גזענות.

  מוקדם יותר היום נזף ראש הממשלה בנימין נתניהו בחברי הכנסת שהשתתפו אתמול בהפגנה בדרום העיר. "אני רוצה להבהיר שאין שום מקום לא להתבטאויות ולא למעשים שראינו אמש", אמר ראש הממשלה שהדגיש כי "אני אומר את הדברים גם לאנשי הציבור וגם לתושבי דרום תל אביב שאת כאבם אני מבין". נתניהו דיבר על רקע האלימות הקשה במהלך ההפגנה נגד הזרים בדרום תל אביב אתמול, שבה הותקפו מהגרים אפריקאים, עיתונאים ושוטרים.

  הדו"ח האמריקאי מתייחס גם לסוגיות כגון אפליית ערביי ישראל - "במיוחד הגישה להזדמנויות דיור ותעסוקה", אך גם בדיקות משפילות בשדה התעופה, כמו גם אפליית נשים והאלימות הביתית. כמו בשנה שעברה, הדו"ח מציין ש"באופן כללי, הממשלה מגנה על חופש הדת" - עם הסתייגויות של אפליה נגד היהודים הלא-אורתודוקסים וחלק מקבוצות המיעוט הדתי.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ