העיתונות המודפסת משגשגת בנתיבות - בירת המקומונים

11 מקומונים מתחרים על תשומת לבם של תושבי העיר, והפכו עם השנים לחלק בלתי נפרד מההוויה המקומית

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

כשחנניה דדון הוציא בשנת 1977 את העותק הראשון של המקומון שבבעלותו, "עליתון", כולם חשבו שזה שיגעון שיחלוף במהרה. "תחזיק חודש-חודשיים גג", אמרו לו תושבי נתיבות. גם חנניה עצמו לא האמין שכעבור יותר משלושים שנה יהיו בעיר הדרומית לא פחות מ-11 מקומונים, שיימצאו בסופי שבוע כמעט בכל בית.

נתיבות של סוף שנות ה-70 היתה עיירת פיתוח קטנה שמנתה 5,000 תושבים. "הייתי העיתון היחיד", אומר דדון, "היינו עוברים בית בית בעיר כדי לחלק את העיתון". הוא מספר שכדי להיכנס לתודעה המקומית, העיתון סיקר תחילה בעיקר פוליטיקה. "התחלנו בשחור לבן, בלי צבע. התנאים היו קשים מאוד. היינו מדפיסים את העיתון בבאר שבע", הוא מספר. "קראתי למקומון בשם 'עליתון' כי רצינו חסות של חברת עלית, וככה התגלגלנו", אומר חנניה, "לא מדובר בעסק שאתה מתעשר ממנו. רוב האנשים שהקימו עיתונים מקומיים פשוט רצו השפעה בעיר".

נתיבות של 2012 כלל לא מזכירה את התקופה ההיא. מאות עסקים חדשים נפתחו בשנתיים האחרונות, הפאבים בעיר מאכלסים בליינים מכל אזור הדרום ובעיר גרים כבר קרוב ל-30,000 תושבים. יחד עם הגידול באוכלוסייה ובמספר העסקים, החלו בשנים האחרונות לפרוח גם עסקי המקומונים, שמופצים בתשלום. נתון זה חריג בין ערי הנגב, כשאפילו בבאר שבע, שחצתה לפני כחצי שנה את רף 200,000 התושבים, יש כמה מקומונים בלבד.

כשכולם מדברים על מהפכת האינטרנט שמאיימת על העיתונות המודפסת, בנתיבות המגמה הפוכה. "עליתון", "צהוב", "שופר", "סברס", "מגזין", "עניין בעיר", "לעניין", "השבוע בדרום", "חדשות שלנו", "תצפית" ו"דין וחשבון", מגיעים מדי יום שישי לקיוסקים בעיר ורוב העותקים נמכרים. "כמו בכל העסקים האחרים בנתיבות גם בתחום המקומונים ישנה פריחה", אומר העורך הראשי והבעלים של המקומון "צהוב", נחמיה טויטו. לדבריו, "תושבי נתיבות אוהבים לדעת מה מתרחש אצלם בעיר והמקומונים הפכו להיות חלק בלתי נפרד מההוויה המקומית".

רוב המקומונים מיועדים לכלל התושבים, אך שלושה מהם מתחרים על הציבור החרדי בעיר, שמונה 25% מהאוכלוסייה. "נתיבות התפתחה בשנים האחרונות בקנה מידה ענק, מה שמאפשר לכולם להתפרנס", אומר עורך העיתון "חדשות שלנו", יעקב מעלימי, "אך יש מקומונים שנפתחו לא לשם פרנסה, כמו מקומון שנפתח במימון חצר מסוימת ונועד ליחצ"ן את הרב שלה או את מעשי החצר, או לחילופין מקומון שנפתח כדי להתריס נגד ראש העיר ומשפחתו ולהשחיר את פניו, לא משנה מה הוא עשה או לא עשה". לדבריו, "הציבור החרדי מייחס חשיבות רבה מאוד למלה הכתובה. החרדים קוראים עיתונים בשקיקה, ולכן פרסום במקומונים נחשב לדרך היעילה ביותר לפרסום במגזר החרדי. יש לציין כי העיתונים הנרכשים במגזר החרדי עוברים מיד ליד, לשכנים, לחברים ולבני משפחה, מה שמבטיח תפוצה גדולה בהרבה ממספר הגיליונות הנמכר".

להגדלה לחצו כאן

לפני כשנה הקים יו"ר האופוזיציה במליאת המועצה, אייל מסיקה, את העיתון "סברס" העוסק בביקורת נגד ראש העירייה, יחיאל זוהר. "הוצאתי את העיתון לאור רק כי אף אחד מהמקומונים האחרים לא כתב ביקורת על ראש העיר, והעיתון שלי הוא היחיד שעוסק בביקורת", אמר מסיקה. באשר לביקורת, אמר ראש העירייה זוהר: "כמי שחי ונושם את העיר כבר למעלה משני עשורים, אני מודע לחשיבות העיתונים ומקבל באהבה ביקורת נוקבת, בונה ועניינית". לדבריו, "הדבר מצביע על מודעות פוליטית ועל מעורבות התושבים בנעשה בעיר. בעלי המקומנים בנתיבות יצטרכו לשמור על רמה גבוהה והגינות עיתונאית".

גם לרב יעקב איפרגן, הידוע בכינויו "הרנטגן", יש דריסת רגל בנוף המקומונים בנתיבות. מקצת ממקורביו מוציאים בשנתיים האחרונות את המקומון "עניין בעיר", לחיזוק הקשר עם הציבור. "היו כמה פעמים שניסינו להעביר מסרים של הרב ולא הצלחנו, דרך המקומון אנחנו מעבירים את המסרים", אמרו.

"אני רואה בעבודתי העיתונאית במקומונים סוג של שליחות ציבורית - להביא סיפורים אנושיים בצד חשיפות שהן חשובות לציבור הרחב", מספר כתב המקומון "צהוב", שמעון בן קימון, "אני מסקר מזה כ-30 שנה את הנעשה באזור שלנו ומרוצה מכך שהצלחתי להביא לידיעת הציבור חשיפות בלעדיות לצד סיפורים שהראו באור חיובי את הפנים היפות של תושבי האזור. השפעתו של העיתון שלנו היא גדולה ויעידו הקוראים הרבים שמדי שישי קוראים בשקיקה את הכתבות היפות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ