ביקור בשכונת התקווה |

לא סיפור בשחור-לבן

בשוק התקווה נראה שהשגרה שבה, אבל העוינות ברורה. התושבים הוותיקים מאיימים שהזעם והאלימות יתפרצו שוב, והמהגרים מפוחדים וממתינים לבאות

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שרידי ההפגנה האלימה שנערכה שלשום בלילה נגד המהגרים מאפריקה נותרו אתמול בכניסה לשוק התקווה בדרום תל אביב. שלט הענק "אריתריאה אוהבת את נתניהו" עוד התנוסס על מרפסת בניין, מודעה על לוח המודעות עוד קראה ל"הפגנת הפראיירים" לדרוש מראש הממשלה "לקחת את המסתננים ומרכזי הסיוע ולהעביר אותם לצפון תל אביב". רק הגנה לא נותרה למהגרים האפריקאים בפינת רחובות האצ"ל וההגנה, גם תקווה לא ממש.

אתמול בצהריים הציג השוק מצג מתעתע של חזרה לשגרה. השלטים הציעו בעברית וברוסית מרכולת של מהגרים - מיץ גת תימני ובורקס טורקי, אך סובלנות למהגרים האפריקאים לא נותרה שם. משפטי שנאה שהיו מסמרים את שערותיו של כל ישראלי לו היו מושמעים נגד יהודים, הושמעו כאן אתמול ללא היסוס נגד מהגרים אפריקאים.

אך שגרת הצהריים מטעה, והמציאות אינה שחור ולבן, הבהיר יורם בר נתן, מוכר ביצים בשוק. "תבואי ב-20:00-21:00 בערב, תביני מה תושבים מרגישים. תראי מאה מטר מפה יותר מ-300 אנשים יושבים על המדרכות, עם בירות ביד, שתייה חריפה, מסטולים. אנשים מפחדים לעבור בכביש, כשתבואי לראות בעין תראי על מה מדובר".

ההפגנה האלימה שלשוםצילום: מוטי מילרוד ואלון רון

יחזקאל קוזרוב, שמוכר סנדלים בבסטה ליד, הצטרף לשיחה והסביר: "אם קודם, כל היום היית רגילה לעשות צעדה בגן התקווה, בכיף כשאת מתעוררת, או בערב לפני שאת הולכת לישון, בגן שגדלת בו, פתאום בשלוש השנים האחרונות לפני שאת נכנסת לגן בצהרי היום הרגליים שלך רועדות. את רואה בחור אריתריאי בלי מכנסיים, היית הולכת?".

לבר נתן אין פתרון. "אני לא יכול להגיד מה לעשות. אני לא שר. מי שהביא אותם צריך לפתור את הבעיה. טוב להם שלא יהיו פה, אין מקום פה, הם חיים 8-10 בחדר, חלק באים בלי נשים וזו בעיה".

"שיקחו את כולם לצהלה, לאפקה, שלא יישנו בלילה", נכנסה שולה לוי לדבריו. "אני רוצה לראות איך הם היו מגיבים - בשבוע היו מעיפים אותם, לוקחים אותם בתור עבדים, ואחר כך לוקחים אותם לפה. עלינו לא מגנים".

הפחד בדברי הישראלים ניכר, אך שיחה עם אריתריאים בשוק מגלה עד כמה הוא הדדי. מוכר אריתריאי שביקש לא להזדהות סיפר כי החליט לסגור את החנות מוקדם שלשום כששמע על ההפגנה, "אחרת יש אנשים שרוצים מכות", הסביר. חברו הוסיף: "שמעתי שהולכת להיות הפגנה אז הלכתי, הם יכולים להרוג אותי. אנחנו צריכים שלום. במדינה שלי יש דיקטטורה, אין שלום, אני לא יכול לחיות שם".

מהגר שהוכה בהפגנה בשכונת התקווהצילום: מוטי מילרוד ואלון רון

עודם מדברים, ואל החנות נכנס ברהה, אריתריאי בן 14, שביקש להשתמש באינטרנט. כששמע את השיחה סיפר: "קראתי ליד התחנה המרכזית שאף אחד לא יימצא בחוץ. כששמעתי שמשהו קורה נשארתי בבית - אמרתי אוי ואבוי לי, מפחיד להסתובב בחוץ. אם הם מרביצים לי עם אבן איך אני לא אפחד? הם יכולים לעשות דברים ולא יגידו להם שום דבר, אבל אם אנחנו נעשה יקחו אותנו לבית סוהר. למה הם שונאים? מי עשה להם משהו?".

סיום, אריתריאי בעל חנות אחרת ליד השוק, סיפר איך שהה שלשום בחנות הסגורה עם בנו בן השנה, שעה שבחוץ דפקו ישראלים בחוזקה על סורגי הפח המוגפים. "היה פה סגור, הייתי עם הבן שלי. בשביל מה בום בום? בשביל מה מכות? בשביל מה לשבור הכל? אנחנו עם עבודה, יושבים פה בלי בלגן. אם עשיתי בלגן, שהמשטרה תבוא תיקח אותי. מה עשיתי? הולך לעבודה חוזר לבית. פתחתי חנות בשביל כולם".

לדבריו, הוא לא התקשר למשטרה כי ידע שהיו שוטרים בסביבה. "הוא רואה, בשביל מה אני אתקשר?". אתמול שמע שהולכת להיות עוד הפגנה, והוסיף בצער: "גם היום נסגור מוקדם".

לגבי האלימות בהפגנה, בר נתן הקפיד להיות מסויג. "אין בעיה שתהיה הפגנה, אבל לא בכזו אלימות. כי יש יהודים בעולם, מה יהיה אם יהיו הפגנות כאלה נגד יהודים? גם ההלכה אומרת שאם רואים גוי נפצע בשבת צריך לטפל בו. אני לא גזען. אנחנו לא גזענים, אנחנו בני אדם. מי שיגיד שאין גזענות, יש, אבל לא ברמות שאומרים. מי שברא אותם ברא אותי ואותך". לשמע ההשוואות למאורעות ליל הבדולח הקפיד בר נתן לומר שאין מה להשוות: "שמה שרפו בתי כנסת, פה זה מדינת חוק. פה זה לעולם לא יקרה".

אבל מלי, תושבת השכונה, הזהירה: "מה שהיה פה לדעתי זה עוד בקטן. אני שומעת את הלך הרוחות, זה לא ייגמר ככה, זה יהיה יותר גרוע".

סיום, מהגר מאפריקה בחנות שלו ליד שוק התקווה, אתמול צילום: מוטי מילרוד ואלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ