ישי: "אקנוס ראשי רשויות שיעסיקו זרים"

אופיר בר-זהר
יניב קובוביץ ורויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אופיר בר-זהר
יניב קובוביץ ורויטל חובל

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ התייחס אתמול לסוגיית המהגרים בכנס דוברי הרשויות, בתל אביב. לדברי אהרונוביץ, "ממשלת ישראל עשתה שגיאה חמורה כשהחליטה להוציא מהדרום את לוחמי מג"ב ולהכניס במקומם גדוד סדיר ומילואים, והכל בגלל שיקולים כספיים. למשמר הגבול יש את הסמכויות של שוטר, הוא מכיר את השטח". לדבריו, "הפעילות המצרית שואפת לאפס בנושא המסתננים. בשבוע שעבר הגיעו לישראל 700 מסתננים וזה לא המספר הגבוה ביותר של מסתננים שהגיע במהלך שבוע אחד".

אהרונוביץ הציע לנקוט באמצעים להחזרתם של מהגרים עוד לפני חציית הגבול. "אנחנו יכולים להפעיל על קו הגבול מערכת של אמצעי אל-הרג כלפי המסתננים", אמר. "יש לנו מערכות כריזה, מערכות צעקה, ואמצעי פיזור שונים שיכולים למנוע מהם לחצות את הגבול. ראש הממשלה דיבר על 600 אלף נוספים שיכולים להגיע, ואני אומר לכם שזה גם יגיע למיליון, חלקם כבר בדרך לישראל וממתינים בסיני ואחרים ממתינים בערים המצריות".

במקביל, שר הפנים ויו"ר ש"ס אלי ישי אמר אתמול כי יקנוס באופן אישי ראשי ערים שיעסיקו מהגרים. "נפעל נגד ראשי רשות שיעסיקו מסתננים במסגרת החיוב האישי, כך שנתחיל גם לאכוף את זה על מנת שלא יעסיקו מסתננים", אמר ישי לחדשות 2. שר הפנים הוסיף ואמר כי יש להעסיק ישראלים, וכי "מסתננים מקומם באותן מדינת שמשם באו". לדברי ישי, הוא מגנה את התנהלותם של חברי הכנסת בעניין. "המאבק היה מנוהל הרבה יותר טוב ללא ההתלהמות המיותרת של פוליטיקאים ביממה האחרונה", אמר.

בסביבת יש הסבירו כי עד כה ננקט הנוהל במקרים שבהם נמצאו ראשי רשויות אשמים בהוצאה כספית שלא כדין, כגון מעילה. ישי יוציא בשבוע הבא מכתב לראשי הרשויות ובו יורה להן להישמע לחוזר מנכ"ל המשרד שהופץ כבר בשנת 2011, ואסר על העסקת מהגרים. לפי הוראת ישי, המשרד ינקוט בצעדי אכיפה כלפי רשויות שלא ייענו לדרישה תוך 30 יום.

בשבוע האחרון סייר השר לביטחון הפנים אהרונוביץ בדרום תל אביב, שם סיפר לו מפקד תחנת משטרת לוינסקי על הנעשה באזור. "מה שהולך היום בתל אביב הוא איום חברתי חמור, מה שקורה שם לא תקין", אמר השר. "כיום, 10% מתושבי אילת הם מסתננים, אנחנו חשופים לבעיה אמיתית. הבעיה בישראל הרבה יותר חמורה מאירופה, מאחר ובישראל הם מגיעים ומתרכזים למרכז אחד".

עם זאת, אהרונוביץ ביקש אתמול לשמור על איפוק בעניין. "אני קורא לכל נבחרי הציבור - ח"כים ושרים - לנהוג באיפוק, לא להתסיס ולא לגרום להסתה של ציבור אחד כנגד ציבור אחר".

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "הרשויות המקומיות אינן מעסיקות עובדים שלא באמצעות מכרזים או שלא לפי הוראות הדין. אנו מופתעים מאמירת שר הפנים וקוראים לו להעלות בישיבת הממשלה הקרובה את הנושא. לא ייתכן שהממשלה יוצרת בעיה חברתית והרשויות משלמות את החשבון במקומה".

אהרונוביץ בתל אביב, אתמול צילום: תומר אפלבאום

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ