דנה ויילר-פולק

• מסתנן: אדם שחצה את הגבול לישראל באופן לא חוקי ונתפס בגבול או בתוך הארץ. רוב המסתננים מגיעים מאפריקה, ואז מגיעים למתקן סהרונים שעורך הליך זיהוי ובדיקות רפואיות. האו"ם קובע כי הסתננות של פליט לא תיחשב עבירה. בישראל חיים כיום כ-60 אלף מסתננים.

• מהגר עבודה: אדם שנכנס לישראל באופן חוקי או שאינו חוקי במטרה מוצהרת לעבוד לפרנסתו ולפרנסת משפחתו השוהה במדינת המוצא. עובדים זרים חוקיים הם בעלי אשרת עבודה תקפה, ומספרם בישראל הוא כ-75 אלף. עובדים זרים בענפי הסיעוד, החקלאות והבנייה משלמים סכומים גבוהים, שיכולים להגיע לעשרות אלפי דולרים, כדי שיוכלו לעבוד בישראל. עובד זר לא חוקי אינו נושא אשרת עבודה והוא מסתכן בגירוש ומעסיקיו חשופים לקנסות.

• מבקש מקלט: אדם שנכנס לישראל והגיש בקשה למקלט. לכל אדם הנכנס לישראל, באופן חוקי או באופן שאינו חוקי כמסתנן, עומדת הזכות לפנות ליחידת מבקשי המקלט ברשות האוכלוסין וההגירה ולהגיש בקשה למקלט. רוב המהגרים שנכנסים לישראל הם מאריתריאה וסודאן ואזרחי מדינות אלו מקבלים הגנה קולקטיבית אוטומטית על פי החלטה של מדינת ישראל, על כן אינם עוברים הליך בחינת בקשת מקלט. הם לא מקבלים אשרת עבודה אך בג"ץ קבע כי מי שיעסיק אותם לא ייקנס.

• פליט: אדם שפנה בבקשה למקלט לרשות האוכלוסין וההגירה ונמצא כי נסיבות בקשתו מהימנות ומצדיקות קבלת מעמד פליט, על פי אמנת הפליטים של האו"ם. מדובר במעמד נדיר בישראל, בשנת 2011 הוכרו שמונה אנשים בלבד כפליטים מתוך 990 בקשות. מדובר בהליך שאורך כמה חודשים וכולל הליך זיהוי ראשוני, אחריו יקבל מבקש המקלט אשרת שהייה. לאחר מכן יזומן לראיון עומק ואז יוחלט אם בקשתו עומדת בתנאי האמנה לפליטים או לא. פליטים נחשבים לתושבים ארעיים וזכאים לתעודת זהות ישראלית ולזכויות אזרח, למעט הזכות לבחור ולהיבחר לכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ