האריתראים הפגינו: ישראל תומכת ברודן ממנו נמלטנו

כ-200 מהגרים הפגינו מול נציגות מדינתם, במקביל להפגנות דומות בעולם. "אם ישראל לא רוצה פליטים – ראוי שתצנן יחסיה עם הרודן השולט", אמרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראשי הקהילה האריתראית בישראל תוהים מדוע הממשלה שומרת על יחסים טובים עם המשטר הרודני בארצם שבגללו לטענתם, אינם יכולים לשוב לביתם, ולמרות זאת פועלת לגרשם. כ-200 מהגרים הפגינו הבוקר (שישי) מול שגרירות אריתריאה ברמת גן במחאה על משטרו של הרודן במדינה, הנשיא איסיאס אפוורקי, שנמצא בשלטון מאז קיבלה עצמאות ב-1993. אתמול חל יום העצמאות האריתראי והיום מתקיימות הפגנות ב-11 ערים בעולם. בנוסף, כ-50 אריתראים הפגינו מול בית ראש הממשלה בירושלים במחאה על האלימות כלפיהם.

המפגינים הניפו שלטים באנגלית בהם נכתב "עצרו אונס, עינויים וסחר באיברים", ו-"איסיאס אפוורקי - העם האריתראי רוצה לשוב למולדתו". על שלט אחר הופיע ציטוט לכאורה של סגן שר החוץ דני אילון בישיבה שעסקה בעובדים זרים בכנסת, לפיו "אריתריאה ידוע בקהילה הבינלאומית כמדינה שאינה שומרת על זכויות אדם ומי שחוזר לשם נתון בסכנה, כולל מוות".

באריתריאה קיים איסור על התאגדות פוליטית שלא במסגרת מפלגת השלטון, והשמעת דברי ביקורת כלפי הנשיא או אנשיו אסור ודינו מאסר ללא משפט. בעקבות כך הוטלו סנקציות כלכליות שונות על המדינה. עם זאת, ישראל אינה שותפה להם ומקיימת קשרים דיפלומטיים עם ראשיה.

מה ישראל צריכה לעשות עם הקהילה האריתראית? דברו על זה בפייסבוק

מפגינים מחוץ לשגרירות, היום ברמת גןצילום: מוטי מילרוד

מולוגטה טומזהיי, מהגר אריתראי, סיפר היום ל"הארץ" כי "הגענו לכאן משתי סיבות. חשוב להבהיר לישראלים שהשגרירות הזו לא מייצגת אותנו. זו שגרירות של מדינה שרודפת תושביה. כל מי שמעלה על שפתיו את המילה 'דמוקרטיה' יסיים במעצר או מוות. בנוסף, חשוב לנו לומר שאנו משתוקקים לחזור למולדת שלנו". לדבריו, "לא באנו לישראל לעבוד אלא כי במדינתנו גזר הדין שלנו הוא מוות. אנחנו קוראים לכל אזרחי אריתריאה בגולה להתאחד ולפעול להפלת אפאווקו ולכונן דמוקרטיה כמו בישראל".

גורמים בהנהגת הקהילה שביקשו להישאר בעילום שם, הסבירו כי ייתכן וישראל נמנעת מהטלת סנקציות כלכליות על המדינה בשל חשיבותה האסטרטגית. "כל העולם יודע מה קורה באריתריאה - וישראל ממשיכה להעלים עין ושומרת על יחסים - אפילו חמים - עם המנהיג, אולי כי המקום מהווה נכס אסטרטגי ללחימה באיראן".

על פי דיווחים לא רשמיים, שכן עיתונות עצמאית אסורה בחוק במדינה (שניצבת במקום האחרון במדד חופש העיתונות העולמי), עולה כי הרודן אפוורקי חולה ואף נוטה למות. מותו, טוענים המפגינים, יהווה הזדמנות לקהילות הגולים המונים למעלה מ-200 אלף איש מתוך ששה מיליון תושבי המדינה, לחזור למולדתם ולסייע בכינון דמוקרטיה לה נחשפו במדינות המערב. "אם ישראל לא רוצה פליטים מאריתריאה ראוי שתצנן את היחסים הכה אדוקים ואולי אף מפוקפקים עם הרודן שמדינתו מוגדרת כדיקטטורה הגרועה בעולם" אומר גבריאל טקלה, השוהה בישראל ארבע שנים.

בהתייחסות לאירועי האלימות כלפי מהגרים מאפריקה בתקופה האחרונה, אמר טקלה כי "אנחנו לא מאשימים את האנשים בשכונות, אלא את הפוליטיקאים שיוצאים בהצהרות שקריות שבאנו לעבוד כאן. כולם רואים את התמונות מהעינויים באריתריאה ובסיני. אדם יעבור דברים כאלה כדי לעבוד בישראל? הייתי שמח שהאנשים יבינו את זה כי כולנו בני אדם שרק רוצים לחיות בשקט את חייהם".

סייע בהכנת הידיעה: עוז רוזנברג

Read this article in English: Eritrean demonstrators claim Israel ignores rights abuses in their country

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ