אחרי 20 שנה |

המדינה דורשת להרוס את בית דני דנקנר, בטענה שנבנה בלי אישור

מינהל מקרקעי ישראל יגיש הבוקר לבית משפט השלום בחיפה כתב תביעה לפינוי והריסת הווילה בה מתגוררת גרושתו של דנקנר וילדיהם המשותפים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מינהל מקרקעי ישראל יגיש הבוקר לבית משפט השלום בחיפה כתב תביעה לפינוי והריסת הווילה של משפחת דנקנר בעתלית. כתב התביעה מוגש נגד יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, וגרושתו שושנה, המתגוררת כיום בבית עם ילדיהם המשותפים, וכן נגד חברת המלח - בעבר בבעלות הדנקנרים וכיום בבעלות שרי אריסון - שלה ניתנה הזכות בקרקע לצורך פעילות חברת המלח. לפי כתב התביעה, חברת המלח ומשפחת דנקנר הפרו את חוזה החכירה עם המינהל כאשר הרחיבו את מגורי הפועלים לווילת ענק, ללא אישור, ללא תשלום דמי שימוש וללא היתרי בנייה.

הווילה המדוברת נבנתה בשנת 1962 בצמוד למפעלי חברת המלח בעתלית, לצורך מגורים לפועלי החברה. בתחילת שנות ה-90 הפכו צריפי הפועלים לאחוזה הכוללת אגפי מגורים שונים, מגרש טניס, בריכה ויקב בשטח בנוי של כ-700 מ"ר. הצהרת עושר שהגיש דנקנר לבנק הפועלים כדי לקבל הלוואה, טען כי הבית, שאמנם לא בבעלותו, נאמד ב-15 מיליון שקלים.

"תביעה זו לסילוק יד נועדה לשים קץ למצב של עשיית דין עצמית במקרקעי ציבור, הפרות בוטות של חוזה ודינים ועשיית עושר ולא במשפט", נכתב בפתח כתב התביעה על ידי עו"ד אלעד חן, סגן פרקליט לפרקליט מחוז חיפה. "מהשתלשלות העניינים עולה החשש, המבהיל יש לומר, כי התנהלות הנתבעים נובעת מתוך מחשבה לפיה מקרקעי הציבור הינם הפקר מוחלט בבחינת 'איש הישר בעיניו ייעשה'".

התביעה מוגשת באיחור רב. משפחת דנקנר מתגוררת במקום זה למעלה מ-20 שנה, וההרחבות המוגדרות כבנייה לא-חוקית נעשו לפני שנים רבות. לאורך השנים ידעו במינהל על ההרחבות, אולם לא נקטו הליכים. במאי 2008 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחוף הכרמל את בקשת המשפחה להכשיר את עבירות הבנייה.

הווילה של משפחת דנקנר בעתלית. אחוזה הכוללת מגרש טניס, בריכה ויקבצילום: מורן מעיין

לפני כשנה חשף "הארץ" כי כשבועיים לפני שאושרו העבירות, תרם בנק הפועלים - אז בראשות דנקנר - סכום של כ-350 אלף שקלים לבית ספר של המועצה האזורית. באותה ישיבה נכחה נציגת המינהל, לימור יקיר רוטיץ, שתמכה בהכשרה של עבירות הבנייה. ערר שהוגש על אישור זה על ידי נציגות משרד הפנים והמשרד להגנת הסביבה, התקבל בוועדת הערר המחוזית. על החלטה זו של ועדת הערר הגישה משפחת דנקנר עתירה מינהלית, שעדיין ממתינה להכרעה.

ביולי 2011 שלח המינהל לראשונה התראה ובה דרש מחברת המלח לפעול להריסת המבנה. החברה התנערה בתשובתה מכל אחריות לנעשה במבנה וגלגלה אותה לפתחם של בני משפחת דנקנר. לשיטתה, השינויים נעשו שלא בתקופת הבעלים הנוכחי של החברה, שרי אריסון, שרכשה את השליטה בחברה ב-2007.

בחברת המלח הסבירו כי השטח הועבר לבעלות לאה, יצחק, דוד, שמואל ואברהם דנקנר, אביו של דני דנקנר, בסוף שנת 1991, ולכן יש להפנות אליהם את הטענות. משפחת דנקנר שילמה אז לחברת המלח סכום של 1.5 מיליון שקלים. מהמסמכים עולה כי המינהל הסכים להעברת הזכויות בקרקע, אולם בסופו של דבר לא מולאו התנאים להשלמת ההעברה.

מפרקליטות מחוז חיפה נמסר בתגובה כי "התביעה הוכנה בשיתוף פעולה בין פרקליטות מחוז חיפה (אזרחי), יחידת התביעות בפרקליטות המדינה ומינהל מקרקעי ישראל, כחלק ממהלך רחב יותר של אכיפת זכויות המדינה במקרקעין ואכיפת החוק. אין בכך כדי למצות פעולות המדינה בקשר למקרה נשוא התביעה".

עו"ד יוסי בנקל, המייצג את משפחת דנקנר, מסר בתגובה כי אינם מכירים את כתב התביעה. "כל מה שנעשה במבנה, נעשה בידיעת והסכמת המינהל. העברת הזכויות התעכבה בשל ויכוח כספי בין חברת המלח לבין המינהל. לעניין אישורי הבנייה, למבנה היו אישורים אולם תיק הבנייה אבד והיה צורך לאשרר מחדש את הבנייה. בהליכי אישור בוועדה המקומית חוף הכרמל נכחה נציגת המינהל שאישרה את הבנייה". חברת המלח סירבה להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ