עמירה הס
עמירה הס

בני זוג הומואים - האחד פלסטיני תושב הגדה והשני ישראלי - זומנו לשיחות נפרדות בשב"כ, לאחר שהמשטרה עצרה אותם בירושלים בחשד לעבירת שהייה בלתי חוקית והסעת שב"ח.

ס' הפלסטיני וג' הישראלי, שניהם בשנות העשרים לחייהם, הכירו לפני כשנתיים ונוהגים להיפגש ברמאללה. ס', הצעיר מבין השניים, שומר על זהותו המינית בסוד. לפני כשבועיים קיבל אישור יציאה ליום לישראל, לבדיקה קרדיולוגית בירושלים. מכיוון שלא ביקר בבירה מאז ילדותו, החליטו בני הזוג לטייל בעיר העתיקה ואחר כך לנסוע לתל אביב.

ג' אסף את ס' מחוץ למחסום קלנדיה, והשניים חנו בחניון ממילא סמוך לחומות העיר העתיקה. "לא הייתי יותר מ-20 דקות בירושלים", סיפר ס' ל"הארץ", "כשקבוצה של שוטרים ליד שער יפו עיכבה אותנו". ס' נדרש להראות את האישור, ומכיוון שזה מציין כיעד את בית החולים אל-מקסד שבמזרח העיר, נלקחו השניים לחקירה בתחנת משטרה סמוכה.

שני הצעירים, לדבריהם, היו מבוהלים ולחוצים מהמעצר ומהחקירה. ללחץ של ס' הוסיף השימוש שעשתה המשטרה בממצא ממכוניתו של ג': נפל של רימון גז מדמיע צה"לי, שג' לקח כשנסע פעם אחת לנבי סאלח, ושכח במכוניתו. השוטרים נפנפו בשקית ובה הרימון הריק ואמרו לס', שנחקר בנפרד, שהנה יש "פצצה במכונית". ס' סיפר ל"הארץ": "לא ידעתי מה קורה, התחלתי לדמיין את עצמי בכלא 15 שנה, מורשע באישומים שאין לי מושג עליהם". ג' אמר "הם השתמשו בנפל הרימון כדי להפחיד את ס'. הוא לא ידע כלום, לא היה לו שום קשר לזה".

בחקירה נאמר לו ש"אסור לו להיות מטר אחד מחוץ לאל-מקסד" ולכן הוא נחשב שוהה בלתי חוקי, אז ס' סיפר לשוטרים על טיב יחסיו עם ג'. בשלב מסוים העביר אחד השוטרים שפופרת טלפון לס', ואלמוני החל לשאול אותו בערבית לשלומו והפגין בקיאות בחנויות שבשכונתו. כשס' המבולבל שאל אותו לזהותו הוא ענה, לפי שחזורו של ס', "אני אלון האחראי על אזור רמאללה. אנחנו חברים מאותו מקום וצריכים להיפגש. יש לנו על מה לדבר, אוציא אותך (ממעצר) ותבוא לפגישה".

אחרי היסוסים והתייעצויות הגיע ס' לפגישה שנקבעה, בה הציע לו אלון לסייע לשב"כ. ס' זוכר שאלון אמר לו: "תשמע על הפגנה, תשמע על אנשים, איפה יוצאים, מי בראש ההפגנה, מי עוזר לילדים שזורקים אבנים, מי דתי, מי מיידה אבנים על חיילים". ס' גם נשאל על יחסו לשימוש בנשק ולהרג. עניין זהותו המינית לא עלה במישרין בחקירה. כשס' הסביר את ההיסוס לפני בואו בכך שאין מדובר בזימון רשמי לשב"כ, אמר לו "רוצה משהו רשמי? אתן לך, ואז תראה איזה בעיות יהיו לך עם הרשות הפלסטינית".

ג' עצמו זומן לשיחה עם רכז שב"כ בשם שביט, בתחנת המשטרה בדיזנגוף בתל אביב. לדברי ג' שביט שאל אותו שאלות כלליות ואמר ש"אנחנו רוצים להכיר אותך". עניין זהותו המינית לא עלה. השב"כ לא התייחס לשאלת "הארץ" לגבי זימונו לחקירה של ג' ורק מסר שתחקור הפלסטיני הוא "הליך שגרתי המבוצע בשוטף" ואינו קשור לנטיותיו המיניות.

שאול גונן, איש האגודה לשמירה על זכויות הפרט הפעיל בתחום של בקשת מעמד משפטי זמני בישראל לבני זוג פלסטינים של הומואים ישראלים, אומר כי המצב הרגיש של הומואים בחברה הפלסטינית חושף אותם לסחיטה מצד שירותי המודיעין הישראליים והפלסטיניים כאחת. "שב"כ מנסה לגייס כמעט כל הומו פלסטיני שנעצר. ס' הוא אינו מקרה יחיד או חדש", אמר גונן וציין עם זאת שמספר המוכנים לשתף פעולה הוא זעום ביותר.

מהמשטרה נמסר כי "בחקירתו הודה הישראלי כי אסף את חברו הפלסטיני בשעות הבוקר במחסום קלנדיה, ‘כדי לקחת אותו לתל אביב כי זו הפעם הראשונה שהוא קיבל אישור וזה החלום שלו להגיע לשם'. הפלסטיני סיפר בחקירתו כי הישראלי הוא בן זוגו וכי ביקש ממנו ‘לקחת אותו לסיבוב בירושלים לפני נסיעתם לתל אביב'. חוקרי המשטרה הזמינו כמתחייב בחוק ועל פי בקשתם של השניים עורך דין מהסנגוריה הציבורית כדי שזה ייצגם. בסיום חקירתם הועברו פרטי הצעיר הפלסטיני למנהלת התיאום והקישור במינהל האזרחי, ואילו הצעיר הישראלי שוחרר והמשטרה תמליץ להעמידו לדין באשמת הסעת שוהה בלתי חוקי. במשטרת ירושלים מדגישים כי אישור הכניסה שניתן לפלסטיני הינו לצורך ביקור בביה"ח אל-מקסד בלבד וחזרה לשטחים, ואינו מתיר לטייל ברחבי הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ