תנועת הרכבת חוסמת את תנועת המחאה: בכיכרות במרכז י-ם לא יתקיימו הפגנות

המשטרה סירבה לאשר הפגנות בכיכרות ציון ופאריס בגלל הסכם בין המדינה לחברת סיטי פס, המפעילה את הרכבת הקלה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

כיכר ציון שבמרכז ירושלים ידעה כמה מפעולות המחאה האזרחית החשובות בתולדות המדינה, שנייה רק לכיכר רבין (בעבר כיכר מלכי ישראל) בתל אביב. מבגין שזעק נגד השילומים מגרמניה, דרך הפנתרים השחורים שספגו מהלומות מהמשטרה ועד לבנימין נתניהו שנאם במרפסת שמעל הכיכר ערב רצח רבין. בימים אלה מתברר כי ההיסטוריה הארוכה הזו עומדת להגיע אל קצה, כאשר הכיכר לא תשמש עוד זירה למחאות ציבוריות. הסכם שנחתם בין המדינה לבין חברת סיטי פס, זכיינית הרכבת הקלה, קובע כי לא ניתן יהיה להפסיק את פעולת הרכבת בין היתר על ידי חסימת הרחובות באזור, ובכך מונע למעשה קיום הפגנות בכיכר ציון.

רונה אורובנו ורועי פרומן, ממובילי המחאה החברתית בירושלים, פנו לפני כשבועיים למשטרה בבקשה לערוך הפגנה של 5,000 איש בכיכר ציון או בכיכר פאריס, אשר היו מוקדי מחאה בקיץ שעבר. בסוף השבוע האחרון נמסר להם שאין לקיים הפגנות בכיכר ציון או לסגור את הרחובות באזור כיכר פאריס, שכן חסימת צירי התנועה, ובראשם רחוב המלך ג'ורג', תשבש את תנועת הרכבות. זאת משום שמדובר בציר המזין את הרכבת בנוסעי האוטובוסים.

הפגנת פעילי ימין נגד תוכנית ההתנתקות בכיכר ציון ב-2004. הפעילים דחו את החלופות שהמשטרה הציעה צילום: ליאור מזרחי / באובאו

בקיץ שעבר, לפני תחילת הפעלת הרכבת הקלה, נהגו המפגינים לצעוד מרחבת המשביר לכיכר ציון ומשם לכיכר פאריס. במשטרה הבהירו למארגנים שהחסימה החוזרת ונשנית של נתיבי תחבורה המרכזיים במוצאי שבתות לא תשוב על עצמה בקיץ הקרוב. כשאורובנו ניסתה לברר עם קצין במשטרת מחוז ירושלים מדוע ייאסר על הפעילים לקיים את ההפגנות כפי שהם מבקשים, היא נענתה כי "לא תהיה השבתה של הרכבת בגלל זה. כיכר פאריס לא באה בחשבון בגלל שהיא הספק של הרכבת". הקצין הוסיף באזני אורובנו כי "מפקד המחוז (ניסו שחם - נ.ח) הסביר לכם שכיכר פאריס, בית ראש הממשלה והמלך ג'ורג' הם סביב אותו מעגל. אתם משביתים את כל העיר ואז רוצים עוד פעם, וזה לא יכול לקרות".

כפשרה הציעה המשטרה לפעילים לקיים את ההפגנה בכיכר החתולות, הסמוכה אמנם לכיכר ציון אך נחשבת למרכזית פחות ממנה. חלופה נוספת שהעלתה המשטרה היא לערוך את ההפגנה באזור הכנסת. המארגנים דחו את כל החלופות ומאיימים לעתור לבג"ץ. "אם הממשלה נוקטת צעדים של הפרטת החינוך, הרווחה והבריאות, לא מפתיע אותנו שהיא מנסה להפריט את המרחב הציבורי במטרה למנוע מהאזרחים להפגין נגדה", אמרה אורובנו.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "המשטרה תאפשר מחאה לגיטימית, חוקית ומאושרת, ועם זאת תשמור על האיזון שבין חופש הביטוי לשגרת החיים וחופש התנועה. בשנה שעברה פגעו המחאות החברתיות פגיעה קשה בשגרת החיים. השנה הציעה המשטרה למארגנים מקומות חלופיים הרחוקים בכ-200 מטרים בלבד ממקומות ההפגנה המבוקשים. אתרים חלופיים אלה לא יגרמו להשבתת הרכבת הקלה ולפגיעה בשגרת החיים של התושבים".

מסיטי פס נמסר כי "ההחלטה על תוואי הנסיעה של הרכבת הקלה נקבעה על ידי המדינה, בדיוק כמו ההחלטה האם לאפשר קיום הפגנה. בניגוד לאוטובוסים, שלהם יש נתיב חלופי המאפשר עקיפות, לרכבת הקלה יש רק נתיב נסיעה אחד, ולכן כל אירוע שמתרחש לאורך התוואי עלול לעצור את פעילות הרכבות לחלוטין".

"לא נשאר בירושלים מקום להפגין בו"

בין אירועי המחאה הזכורים ביותר שנערכו בכיכר ציון היו ההפגנה בראשות מנחם בגין נגד הסכם השילומים עם גרמניה ב-1952, הפגנות הפנתרים השחורים ב-1971, הפגנת ההסתה בהשתתפות בכירי הליכוד ערב רצח רבין ב-1995, ההפגנות נגד תוכנית ההתנתקות ב-2004-2005 וכן ההפגנות הגדולות של המחנה החילוני בירושלים נגד הכפייה הדתית בעיר בשנים האחרונות.

הפגנת המחאה החברתית בכיכר ציון, אוגוסט 2011צילום: תומר אפלבאום

ראובן אברג'יל, ממנהיגי הפנתרים השחורים, זוכר היטב את המכות שספג בכיכר. "זה היה ביום שבו החלטנו לשנות את שם הכיכר ל'כיכר עדות המזרח'. היו אז עימותים קשים ביותר, כאשר המשטרה לא בחלה באף דרך", סיפר. אברג'יל מאמין שההחלטה לאסור קיום הפגנות בכיכר ציון לא קשורה לרכבת הקלה אלא לרצון לשבור את המחאה החברתית. "כשהם אומרים שלא יהיו הפגנות אני מבין שלא יהיו הפגנות שהם לא רוצים", הוסיף, "הימין, הדתיים והממסד השלטוני - הם יכולים להפגין. הרי לא נשאר מקום להפגין בירושלים: בגן העצמאות אתה מפריע לקונסוליה האמריקאית, בבנייני האומה אתה מפריע לקונצרטים, איפה נותר לנו להפגין? הם רוצים שכל אחד יישב בדלת אמותיו ויבכה על מר גורלו. הטעות של המפגינים היא שהם מבקשים רישיון. זכותנו המלאה למחות ואנחנו נקבע את המקום ואת המועד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ