ארגוני הסיוע החרימו את דיון ועדת הפנים על המהגרים: "במה להסתה"

הח"כים מיקדו את ביקורתם בארגונים. דנון: "בגלל המתייפיפים יש מקרי אונס". רגב: "למה ניקו את הבריכה בגורדון במשך יומיים אחרי שהם היו שם?"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת הפנים של הכנסת עורכת הבוקר (שלישי) דיון טעון בנוגע לממדי הפשיעה של המהגרים האפריקאים בישראל ועל התמודדות המשטרה עם התופעה. את הדיון יזמו, בין היתר, חברי הכנסת מירי רגב ודני דנון (הליכוד), שזכו לביקורת רבה בעקבות הנאומים שנשאו נגד המהגרים בהפגנה בדרום תל אביב בשבוע שעבר, שנגמרה באלימות.

ח"כ דני דנון אמר במהלך הדיון כי "היו מספר ארגונים שהחליטו להחרים אותנו, אני מפנה את הארגונים המתייפיפים לראות את מצוקת תושבי הדרום שנמצאים במצור ובמצוקה. בכל מקום בעולם מגרשים שוהים בלתי חוקיים. אני מדבר על גירוש. להכניס פלוגת מג"ב זה לא פתרון. תושבי הדרום מרגישים שהם חיים במחנה פליטים. בגלל המתייפיפים האלה יש מקרי אונס בשכונות הדרום. 2,000 עתירות הוגשו נגד הגירוש. הארגונים הוציאו צו מניעה שאוסר הוצאתם של דרום סודאנים".

ארגוני הסיוע לעובדים הזרים הודיעו אתמול שבכוונתם להחרים את הדיונים, לאחר שדיוני ועדות הכנסת בנושא הפכו לדבריהם במה להסתה מצדם של הח"כים והמוזמנים לדיוני הוועדות. ראשי הארגונים ביקשו מריבלין לקחת חסות על הישיבה, בניסיון למתן את האווירה הצפויה בה. בתגובה קרא ריבלין לארגונים לשוב בהם מכוונתם, לדבריו: "הכנסת איננה במה על תנאי, ואין זה נכון לוותר עליה כזירה של השפעה ופיקוח על פעולות הממשלה, במיוחד בסוגיה חמורה זו".

"אני סומך על יושב ראש הוועדה (ח"כ אמנון כהן מש"ס - י"ל) שיקפיד לקיים דיון הגון, ענייני ויסודי, שיאפשר לכל הגופים להציג את עמדותיהם ומבלי שהדיון יהפוך לבמה של השתלחות והסתה כנגד מבקשי המקלט וגורמים אחרים", הוסיף ריבלין. "ניסיון העבר מלמד, שדיון זה יכול להביא לפתרונן של בעיות נקודתיות רבות הקשורות בשהייתם של מבקשי המקלט בישראל, ולהוביל לדרישה נחרצת מהממשלה לגבש מדיניות ברורה לטיפול אמיתי בסוגיה קשה זו. על הארגונים לחזור בהם מכוונתם, ולהשתתף באופן פעיל בדיוני הוועדה".

דנון בהפגנה בדרום תל אביבצילום: מוטי מילרוד

ח"כ מירי רגב אמרה היום בוועדה כי  "דרום תל אביב, אילת וערד בוערים. מי שחושב שאמירה כזאת או אחרת מלהיטה את הרוחות טועה. המקום בוער. אנחנו עושים אבחנה בין פליטים למהגרי עבודה. את כל הפליטים נקלוט בכל מקום בארץ. את מהגרי העבודה נחזיר לארץ מוצאם. שום מענק לא יירצה אותם. 60 אלף מהגרי עבודה זו תופעה שמתפשטת במדינה. התפקיד שלנו הוא לעצור את התופעה. אני חברת כנסת, עם דרכון דיפלומטי ולא אכנס לארה"ב בלי אישור. ממה אנחנו פוחדים? מכותרת בעיתון? מי מנהל אותנו? לא עשרה אחוז אנרכיסטים, אלא הרצון שלנו לשמור על מדינה יהודית".

ח"כ שלמה מולה אמר: "אני מתבייש מתוכן הדיון הזה, מהגישה: הם אפריקאים, בואו נגרש אותם". מולה גם פנה לרגב: "את ידידה טובה שלי, אני מתבייש במה שאמרת בהפגנה". רגב ענתה לו ואמרה:" מתמונה של חברת כנסת במדי נאצית אתה לא מתבייש?".

יוסי אדלשטיין, נציג משרד הפנים בדיון, אמר כי: "יש מו"מ עם מדינות שלישיות לקליטת פליטי אריתריאה, אבל מדובר בהליך מורכב. אין לנו מספיק כוח אדם, הגשנו דרישה לתוספת ומקווים שתיענה".

בהפגנה בה נאמו ח"כ רגב ודנון, השתתפו כאלף בני אדם, לאחריה התקבצו מאות בני אדם ברחוב האצ"ל, הרחוב הראשי של שכונת התקווה בתל אביב. כמה בני אדם ניפצו שמשת חנות מזון לקהילה זרה, שברו חלונות של מספרה ובזזו את תכולתה. אחרים עצרו מוניות שרות בקו 16 שעברו במקום, בדקו אם יושבים בהם זרים ודפקו על חלונותיהן. המתפרעים צעקו "העם רוצה את הסודאנים לגרש" וכן קריאות גנאי שונות. שני חזיזים הושלכו לעבר סוסי משטרה שהיו במקום. חלק מהמפגינים תקפו עוברי אורח, בהם אפריקאים, הבעירו פחי אשפה וניפצו זגוגיות של מכוניות.

על רקע השתתפותם של חברי סיעתו רגב, דנון ויריב לוין, בהפגנה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני רוצה להבהיר שאין שום מקום לא להתבטאויות ולא למעשים שראינו. אני אומר את הדברים גם לאנשי הציבור וגם לתושבי דרום תל אביב שאת כאבם אני מבין".

בארגוני זכויות האדם הביעו שאט נפש מהאמירות שנשמעו בדיון שבו לא השתתפו. "הכנסת היא אחד ממעוזי הדמוקרטיה והדיון הציבורי, ואנחנו מכבדים אותה", אמר עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, "ההחלטה שלא להשתתף בדיון התקבלה בלב כבד, חרף המאמצים שעושים יו"ר הכנסת ראובן ריבלין לצאת פומבי נגד ההסתה, ושל חבר הכנסת אמנון כהן, יו"ר הוועדה, לשמור על דיון ענייני ועל כבודו של בית המחוקקים הישראלי. בדיון היום האשימו את הארגונים באונס וקראו לשלוח אותנו למחנות".

לדבריו, "ההתנהלות של חברי הכנסת רגב, דנון, שמאלוב-ברקוביץ ובן-ארי, מעוררת חלחלה. הם משקרים לציבור, משום שהם יודעים, שרוב רובם של מבקשי המקלט בישראל הם אריתראים וסודאנים, שאין אפשרות לגרשם. תחת אימוץ פתרונות שיפחיתו את המצוקה ויצננו את הרוחות הסוערות, נשמעות התבטאויות מתלהמות נגד מבקשי המקלט ונגד ארגוני זכויות האדם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ