ועדה חדשה תגבש קוד אתי לחלוקת מזון לנזקקים

על הקמת הוועדה סוכם בפגישה בין שר הרווחה לנציגי העמותות, בעקבות עימות סביב הנושא בפסח האחרון. בראשה תעמוד השופטת בדימוס פרוקצ'יה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

שופטת העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה תעמוד בראש ועדה מיוחדת שתגבש קוד אתי לחלוקת מזון. הוועדה, שתפעל בשיתוף המועצה לביטחון תזונתי, תסייע בקביעת המדיניות הממשלתית בתחום. כך סוכם בפגישות שערך היום (שלישי) שר הרווחה, משה כחלון, עם נציגי עמותת "ידיד" העוסקת, בין השאר, בנושא הביטחון התזונתי ונציגי עמותות המזון "לתת" ו"לקט ישראל".

את הקמת הוועדה יזם כחלון בעקבות העימות בינו לבין עמותות המזון בפסח האחרון, אז טען כי העמותות מנצלות את הנזקקים לטובת יחסי ציבור וכי ראש העמותות מושכים משכורות גבוהות. לאחר מכן הודיע כחלון כי יתנה את עבודת העמותות עם משרדו בכך שאלו יפעלו על פי כללים אתיים שיקבע המשרד. אלו, כאמור, ייקבעו על ידי הוועדה מיוחדת שתוקם לטובת הנושא.

בפגישה שערך כחלון עם סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, הודיע השר כי בימים הקרובים תוצג המועצה לביטחון תזונתי, שהוקמה מתוקף חוק שיזמה "ידיד". המועצה יחד עם הוועדה המיוחדת שתקבע קוד אתי לחלוקת מזון, יהיו שני הגופים שיסייעו למשרד הרווחה בקביעת המדיניות הממשלתית לפתרון בעיית הביטחון התזונתי בישראל - ממנה סובלים על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי כ-19% מהאוכלוסייה.

השר כחלון נפגש אף עם מטה המאבק לביטחון תזונתי בישראל בה דרשו מובילי המאבק, ערן וינטרוב, מנכ"ל לתת וגידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל התחייבות של 250 מיליון שקלים לביטחון התזונתי בבסיס התקציב של 2013. אם לא יתקדם הנושא בימים הקרובים, טוענים במטה המאבק כי לא יהיה מנוס מקיום מחאה ציבורית ואף השבתת הפעילות.

באשר לדרישת העמותות להוסיף 250 מיליון שקל לבסיס התקציב למטרת פתרון בעיית אי הביטחון התזונתי, טען כחלון כי בכוונתו לדרוש סכום של 100 מיליון שקל בלבד. כמו כן הודיע השר כי פרויקט "ארוחה בחופשה", במסגרתו מקבלים ילדים בסיכון ארוחות חמות בתקופת החופש הגדול, יורחב כבר הקיץ על ידי משרד הרווחה לכלל בתי הספר היסודיים בארץ. זאת לאחר הצלחת הפיילוט שערך משרד הרווחה בשיתוף קרן רש"י. ראשי העמותות הזהירו מנגד כי אם לא יתקדם הנושא בימים הקרובים, לא יהווה מנוס ממחאה ציבורית ואף בהשבתת הפעילות.

מלמד אמר לאחר הפגישה כי על הממשלה לקבוע סל פתרונות לכלל האוכלוסייה הבוגרת והילדים, פתרונות שייושמו על ידי המועצה לביטחון תזונתי. "יש להקים מערכת ממשלתית הקובעת מדיניות, מתקצבת אותה ומוציאה אותה לפועל באמצעות החברה האזרחית וגורמים נוספים", אמר, "כמו כן יש לפעול למינוף נושא הביטחון התזונתי ככלי להרחבת התעסוקה בקרב אוכלוסיות מוחלשות ועסקים קטנים ברמת העיר והאזור".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ