נכה שביקשה קצבה נדחתה: "היא לבושה אופנתי"

בפרוטוקולים שצורפו להחלטת הביטוח הלאומי נכתב בין היתר כי האשה, אם חד-הורית, באה "עם מניקור חדש על ציפורניה"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

תובעת שפנתה למוסד לביטוח לאומי לקבלת קצבת נכות, נדחתה על ידי הוועדה הרפואית, בין השאר, בטענות המתייחסות למראה החיצוני שלה, שכלל, לפי הוועדה, לבוש אופנתי ומניקור בציפורניה.

ת"י, בת 54, אם חד-הורית לשלושה ילדים, סובלת ממחלת הפיברומיאלגיה, הגורמת לכאבים כרוניים. בדצמבר נאלצה לעזוב את עבודתה כסייעת בגן. "תקופה ארוכה סבלתי מכאבים, אך בדצמבר לא הצלחתי לקום מהמיטה", מעידה ת"י, "ההחמרה חלה אחרי שבוע של כאבי תופת שבו לקחתי כל כדור אפשרי כדי להמשיך לתפקד וגם זה בלי הצלחה יתרה".

ת"י הגישה תביעה למוסד לביטוח לאומי כדי שיכיר בה כנכה. בסוף אפריל ובתחילת מאי היא זומנה לשתי ועדות רפואיות, בסניף המוסד ביפו, כדי לאבחן מצבה הבריאותי. היא התייצבה עם חוות דעת רפואיות שונות של כמה רופאים שמטפלים בה ולפיהן היא סובלת מפיברומיאלגיה. בוועדה הראשונה נבדקה על ידי אורתופד ואילו בוועדה השנייה נבדקה על ידי פסיכיאטרית. זאת, בניגוד לנוהל שלפיו חולים בפיברומיאלגיה ייבדקו על ידי ראומטולוג - מומחה למפרקים.

שישה ימים לאחר הוועדה השנייה קיבלה ת"י את תשובת המוסד שלפיה בקשתה לקצבה נדחתה, כי נכותה היא בשיעור 10% שאינה מזכה בכסף. היא הופתעה מהתשובה, אך יותר הופתעה מהפרוטוקול שצורף להחלטה: "באה בליווי חברתה, לבושה לפי האופנה. מניקור חדש על ציפורניה" ועוד: "מציגה התנהגות מוטורית אטית במיוחד, בקושי זזה. לשאלות ראשונות עונה רק בתנועות ראש. בהמשך החלה לשתף פעולה. מודע - צלול, התמצאות - תקינה... גוון דיכאוני... אין עדות להפרעה פסיכוטית".

בהמשך כתבה הפסיכיאטרית: "אשה בת 54 שהסתבכה בחובות, יש לה משפטים והליכי הוצאה לפועל... הומלץ לה על טיפול בסימבלטה - תרופה פסיכיאטרית הניתנת לחולי פיברומיאלגיה. לפי טענתה, לוקחת 90 מ"ג בכדור אחד. אין כזה מינון בכדור. התרשמות שמדובר בהפרעת הסתגלות".

"לא האמנתי כשקראתי את הפרוטוקול", אומרת ת"י, "לא מספיק שנותנים תחושה שאני מתחזה שרק רוצה להונות אותם, הם עוד מתייחסים למניקור על הציפורניים שלי כדי לרמוז שאני מטופחת ומכאן משקרת? הם לא שאלו אותי דבר על הכאבים שלי או על מצבי והמלה פיברומיאלגיה לא עלתה ועכשיו אני מבינה למה. אנשים אמרו לי 'לכי מוזנחת', אבל מאז שאני זוכרת את עצמי, אני מטופחת ולא אוותר על הטיפוח שלי כי ביום שאוותר על זה, אוותר גם על חיי. גם בימים הכי קשים שלי, כשחייתי ברחוב חמישה חודשים עם הילדים, הקפדתי לקום בבוקר ולהיראות כמו בן אדם חי, אז על סמך זה קובעים שאני בריאה?".

יוחנן פנתה לסיוע לעמותת ידיד. "מדובר באמירה פוגענית, מיותרת, ושאינה קשורה לנושא תביעתה של גב' יוחנן" כתב סמנכ"ל העמותה, רן מלמד, למנכ"ל המוסד, פרופ' שלמה מור יוסף, באשר לאמירות הוועדה על מראה של יוחנן, ודרש התנצלות של חברי הוועדה בפני יוחנן.

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר: "חוות פסיכיאטרית כוללת התייחסות למרכיבים שונים באישיות הנבדק. ההופעה החיצונית ורמת הטיפוח חשובות ומשמעותיות ביותר לצורך הכנת חוות דעת מושלמת. תיאור הופעתה החיצונית של הנבדקת היה רלוונטי בשל תלונותיה והמסמכים שהציגה. לבסוף, לנבדקת נקבעו אחוזי נכות התואמים את מצבה הרפואי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ