ישי: נשים רבות נאנסו על ידי זרים ומפחדות להתלונן שלא יחשבו שהן נשאיות איידס

שר הפנים התייחס לתופעת המהגרים מאפריקה ואמר כי הפתרון הוא לכלוא אותם בבתי כלא ובמתקנים. "מהיום מסתנן לא נוסע לת"א, הוא ילך לכלא ל-3 שנים"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

שר הפנים, אלי ישי, התייחס לבעיית המהגרים מאפריקה ששוהים בישראל וטען כי נשים רבות נאנסו בתל אביב אך "מפחדות להתלונן שלא תדבק בהן סטיגמה של נשאיות נגיף האיידס". בראיון שהעניק  ל"מעריב", הוסיף השר כי הפתרון למצב הוא "עוד בתי כלא ומחנות השהייה. צריך להכשיר בסיסים צבאיים שבהם נוכל לכלוא את כולם בלי יוצא מן הכלל".

לדבריו, "המסתננים, יחד עם הפלסטינים, יביאו אותנו מהר מאוד לסיום החלום הציוני. אין מדינה שרגישה כמונו לזכויות זרים. פשוט יש לנו מספיק דאגות במדינה בתחום הבריאות והרווחה, ולא צריך לייבא עוד דאגות מאפריקה". הוא הוסיף: מהיום והלאה מתסנן לא נוסע לתל אביב אחרי שהוא חוצה את הגדר...נתפוס אותו והוא ילך לכלא לשלוש שנים".

השר אמר עוד כי "דרום תל אביב הפכה להיות פח הזבל של המדינה. לכל אותם יפי נפש שמדברים נגדי אני מציע שייקחו כמה עשרות מסתננים וישכנו אותם בשכונות שלהם. שיראו אותם מדי יום, שהילדים שלהם ינסו לשחק באותם גנים שבהם הם נמצאים".

הוועד למלחמה באיידס גינה את דבריו של ישי. "אנחנו מגנים את השימוש הציני שעושה השר ישי בפחד הציבור מהמחלה לטובת קידום אינטרסים פוליטיים, תוך ליבוי השנאה נגד קבוצות חלשות והעצמת הסטיגמה נגד אנשים החיים עם HIV" אומר יונתן קרני, מנכ"ל הוועד. "נראה שהשר ישי נדבק בבורות שממש כמו הנגיף, אינה מבחינה בין דת, מגדר, השכלה או צבע עור. ניתן לצפות משר בישראל להכיר תחום מקצועי לפני שהוא בוחר להתבטא בו בצורה חסרת אחריות. לאור התבטאויותיו הרבות בנושא ועיסוקו האובססיבי במחלה, אנחנו מזמינים את השר ישי לבקר בוועד למלחמה באיידס וללמוד על דרכי הדבקה, אמצעי מניעה וכדומה".

הפגנה נגד מהגרים מאפריקה בתל אביב, אתמולצילום: הדר כהן

גם בעבר קשר שר הפנים בין מהגרים ומחלות. בראיון לערוץ 2 ב-2009 אמר ישי כי "אם יבואו לפה עכשיו מאות אלפי עובדים זרים הם יביאו איתם שלל מחלות: צהבת, חצבת, שחפת, איידס, סמים. עם כל ההתייפייפות הזאת, זה לא מאיים על מפעל הציונות של מדינת ישראל?".

מיכל רוזין, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אמרה בתגובה לדברים כי "מהדיווחים המגיעים למרכזי הסיוע, עולה כי 87% מהפניות מדווחות כי הפגיעה נעשתה על ידי  אדם קרוב ומוכר ולא על ידי אדם זר. רוב הנשים שנפגעו מינית אינן מדווחות ואינן מבקשות עזרה, והסיבות לכך רבות: תחושת אשמה, בושה, האשמת הקורבן על ידי סביבתו, תחושת בדידות ופחד, ולאו דווקא משום החשש שנדבקו באיידס. אל להם לפוליטיקאים לעשות שימוש ציני באונס על מנת להביע עמדתם בעניין הפליטים ומבקשי המקלט".

מנכ"ל מוקד סיוע לעובדים זרים, עו"ד רעות מיכאלי, מסרה בתגובה כי "אלי ישי עלה על נוסחת קסם להצלחה - איך להשיג כותרת ראשית פעם ביומיים רק בדיבורים בלי שום עשייה פרלמנטירת משמעותית, "זאת בהיותו שר פנים כושל עם מחדלים בכל תחום תחת פיקוחו, כולל אסון הכרמל ולאחר שבעצמו אישר 27 אלף אשרות למהגרי עבודה חדשים בשנת 2010".

אמש (רביעי) הפגינו כ-600 פעילים באזור התחנה המרכזית, בשכונת התקווה ובאזור קיבוץ גלויות בדרום תל אביב בדרישה לגרש את המהגרים מאפריקה מהמדינה. שישה בני אדם נעצרו, חמישה מהם בחשד להפרות סדר ואדם נוסף בחשד שהסית לפגוע במהגרים אפריקאים.

במהלך ההפגנה תקפו הנוכחים בטעות את חנניה ונדה, ישראלי ממוצא אתיופי שבמקרה הזדמן למקום. לאחר שהבינו כי הוא יהודי, אמרו המפגינים שלא התכוונו לעשות זאת. ונדה עצמו אמר: "עברתי פה במקרה והתחלתי לצלם. היחס לסודאנים הוא בדיוק כמו לאתיופים, הנוכחות השחורה מאיימת".

המפגינים קראו קריאות דוגמת "שמאלנים בוגדים", ו-"העם דורש סודאנים לגרש" והניפו שלטים שעליהם נכתב, בין השאר, "דרום תל אביב – לא דרום סודאן", ו"שיוויון בנטל – גם בצפון תל אביב". פעיל הימין ברוך מרזל אמר במהלך ההפגנה: "אנחנו נשתדל לערוך הפגנה כל יום. לא יהיה פה שקט, עד ראש הממשלה, שרי החוץ והפנים יתחילו לעשות במקום לדבר". המשטרה מנעה מהמפגינים לצעוד לכיוון שכונת שפירא שבדרום העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ