"הרבה מירי גולד, תעתרו עכשיו להכיר בנישואין שעורכים רבנים רפורמים?"

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

מראיינת: מרב מיכאלי

השבוע הודיע היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ שמועצות אזוריות יוכלו להעסיק, במימון המדינה, רבנים לא אורתודוקסים. הרבה מירי גולד, האשה השלישית בישראל שהוסמכה לרבה רפורמית, היא שעתרה לבג"ץ, ובעקבות העתירה שינתה המדינה את עמדתה.

אמרת בתגובתך לתשובת המדינה שלא האמנת שזה יקרה בחייך. למה?

"כי הרגשתי שאני חלק קטן מתהליך שחשבתי שיימשך עוד ועוד. הרגשתי שבית המשפט מתעקש שיימצא פתרון בשטח, בתוך הממשלה, ואני דווקא מסכימה לזה. אם בית המשפט היה מכריע לפני שנתיים-שלוש - הרי העתירה הוגשה ב-2005 - לדעתי הוא היה מכריע בעדנו. אבל אז תמיד יש סיכוי שבממשלה ינסו להפוך את זה, בחקיקה או משהו כזה. אבל אני שמחה שטעיתי, באמת. אני אולי מייצגת, כי העתירה היתה בשמי, אבל אני אחת מהמונים".

מה קרה לדעתך שהממשלה החליטה לקבל, בעצם, את העתירה?

"אני חושבת שהם פשוט הבינו שאין להם עוד מנוס. זה יותר מ-25 שנה שיש הסמכה בארץ, אז כמובן יש מאות אם לא אלפים של רבנים - ההיברו יוניון קולג' (אחד מארבעה קמפוסים שמלמדים ומסמיכים לרבנות לא אורתודוקסית, מ"מ) התחיל כבר במאה ה-19, אז יש בעולם המון רבנים שקוראים לעצמם קונסרבטיביים, רפורמים, רקונסטרוקציוניסטים. זה לא משהו חולף, זה משהו מאוד יציב, היסטורי. אני רואה שיותר ויותר יהודים ישראלים, שלא מוצאים את ביתם אצל האורתודוקסים, כן מוצאים אצלנו משהו נגיש, חם ומשמעותי, שמתאים לאורח החיים שלהם. אז נראה לי שבסופו של דבר, כמו שבשבת יש כדורגל והרבנים לא אומרים כלום, זה הכוח של הקהילה".

עד היום עבדתן בהתנדבות?

"רובנו לא עושים את זה בהתנדבות, אבל אני למשל בחצי משרה, כי הקהילה מממנת בעזרת התנועה הרפורמית הישראלית, בעזרת הרבה אנשים בארה"ב שקוראים לעצמם "חברים מעבר לים" בתנועה. המשכורת היא של חצי משרה, אבל אני כמובן במשרה מלאה, כי אין דבר כזה להגיד "ביום שלישי אני לא עושה לוויה או ביקור חולים". זאת עבודה של 24 שעות".

הודעת המדינה מדגישה שלא תהיה להחלטה השפעה על שיקול דעת הלכתי. אבל בעצם, פסיקה שלך עשויה להיות שונה בתכלית מפסיקת רב אורתודוקסי.

"נכון, אבל הכי משמעותי זה שאין לנו זכות לחתן זוג ושזה יירשם במרשם האוכלוסין. אני לא מצפה שהישראלי ברחוב יגיד "עכשיו אני סומך על הרב הרפורמי", אבל הקהילות שלנו כן סומכות, זה משמעותי שאי אפשר לרשום נישואין וגירושין בתוכן במרשם האוכלוסין".

למה את לא מצפה מהישראלי לסמוך על רב רפורמי?

"ככל שאנשים מכירים אותנו הם אוהבים אותנו. אני רואה את זה כל פעם שיש אצלנו בר מצווה. אפילו כאלה שאומרים 'תיזהרו מהסבתא, היא נורא מסורתית', אבל כשיש לה הזדמנות לגעת בספר תורה היא בוכה ומתרגשת. יותר ויותר סומכים עלינו ורוצים להתחתן ולהתגייר אצלנו. אבל לפעמים כשאני שומעת מישהו שאומר לי שהוא חילוני לגמרי אבל הוא סומך רק על האורתודוקסים, אז זה מייאש, אני מודה בזה, זה מייאש. אני רואה את התגובות מחו"ל, כמה זה חשוב להם להרגיש שבישראל הם כן שווים, כי הם לא רק מתייאשים, הם כועסים".

אז מה הדבר הבא, תעתרו להכיר בנישואין שעורכים רבנים קונסרבטיבים ורפורמים?

"נראה לי שכן, בעתיד, אבל הדבר הבא הוא רבני שכונות. כמו שאצלנו זה התחיל בתמיכה של ראש המועצה שקיבל על הראש מאלי ישי כשהיה שר התמ"ת, עד כדי כך שהוא לא רוצה להתראיין כי היה לו מזה צרות, אבל היה מספיק אמיץ לכתוב למשרד רה"מ שיש קהילה בגזר של יהודים ליברליים, למה שלא יהיה להם רב ליברלי?".

תגובות