חברי דירקטוריון נמל ת"א: לבחון שוב מינוי המנכ"ל

בכירים בחברה המנהלת את הנמל טוענים כי מסמך חדש סותר לכאורה את קורות החיים שהציג דניאל בנלולו, ח"כ לשעבר מהליכוד שמונה לתפקיד

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

חברים בדירקטוריון חברת "אוצר מפעלי ים", המנהלת את מתחם הבילויים והתיירות בנמל תל אביב, דורשים לבחון מחדש את ההחלטה למנות למנכ"ל החברה את איש הליכוד, ח"כ לשעבר דניאל בנלולו. לטענתם, קיים מבחינתם ספק אם בנלולו עומד בתנאי הסף של המכרז. בעקבות דרישתם ומסמך חדש הסותר לכאורה חלק מקורות חייו של בנלולו, ביקש ממנו היועץ המשפטי של החברה, עו"ד אהרון שפרבר, הבהרות. בכל מקרה, המינוי טעון עדיין את אישור הוועדה לבדיקת מינויים במגזר הציבורי, בראשות השופט בדימוס שלום ברנר. על מנת לזכות בתפקיד יידרש בנלולו להוכיח כי הוא בעל כישורים מיוחדים. זאת בשל הזיקה הפוליטית שלו לליכוד ולשר התחבורה, ישראל כץ, שמשרדו מחזיק ב-82.5% ממניות "אוצר מפעלי ים".

דירקטוריון החברה החליט בחודש אפריל למנות את בנלולו לתפקיד על סמך המלצת ועדת איתור. שמונה חברי דירקטוריון הצביעו בעד מינויו ורק סגן ראש עיריית תל אביב, אסף זמיר, התנגד. זמיר אמר לחברי הדירקטוריון כי בנלולו איש נעים הליכות, אך אין לו את הכישורים הדרושים לתפקיד. עיקר המחלוקת נוגע לשאלה אם בנלולו עומד בתנאי הסף של המכרז, הקובעים כי על המועמד להיות בעל ניסיון מצטבר של חמש שנים לפחות בתפקיד בכיר בתאגיד בעל מחזור כספים של לפחות 30 מיליון שקלים בשנה, או שכיהן בתפקיד ציבורי בכיר בתחומים כלכליים, מסחריים, ניהוליים או משפטיים. תפקיד בכיר הוגדר "מי שכיהן בתפקיד מנכ"ל, סמנכ"ל או שווה להם ומעלה, וניהל והוביל באופן ישיר צוות של לפחות שבעה עובדים".

בקורות החיים שצירף לטופסי המועמדות שלו לתפקיד הצהיר בנלולו כי משנת 1998 ועד שנת 2002 שימש סגן מנהל מרחב דרום ברשות הדואר. משנת 2003 ועד 2006 היה חבר כנסת מטעם הליכוד. בהסתמך על שני אלה קבעה חברת משאבי האנוש "קינן שפי", שהעניקה ייעוץ לוועדת האיתור, כי בנלולו עומד בתנאי המכרז. במכתב ליו"ר הדירקטוריון ציין גיל קינן, מנכ"ל "קינן שפי", כי חברת משאבי האנוש שיקללה בניסיון המקצועי של בנלולו 37 חודשים כחבר כנסת ו-40 חודשים בתפקיד סגן מנהל מרחב דרום של הדואר. קינן ציין כי במסגרת תפקידו בדואר בנלולו "ניהל כעשרה כפיפים ישירים וכמאות כפיפים עקיפים. במחוז כ-1,200 עובדים והיקף העסקים הכספי הוא כמאות מיליוני שקלים". היועץ המשפטי של "אוצר מפעלי ים" הצטרף לדעתו.

בנלולו בוועדת הכספים של הכנסת ב-2004. עבר בתום כהונתו לפעילות במגזר העסקיצילום: אוליבייה פיטוסי / באובאו

"מספר העובדים שהיו כפופים לו לא ידוע"

כמה מחברי הדירקטוריון העלו ספקות באשר לעמידתו של בנלולו בתנאי המכרז והתאמתו לתפקיד. אחד מהם, גל פרויקט, המשמש מנהל אגף גביית ארנונה ואגרת מים בעיריית תל אביב, פנה בתחילת חודש מאי לדואר ישראל וביקש לוודא כי קורות החיים שמסר בנלולו מדויקים. יוחנן יצחק, מנהל תחום ענייני עובדים ומשמעת בדואר ישראל, השיב לו במכתב מ-17 במאי כי בנלולו "הועסק ברשות הדואר במרחב הדרום בתפקיד מנהל הבקרה המרחבית כממלא משרד מיוחדת (עובד בכיר)". הוא ציין כי אין ברשותו מידע לגבי מספר העובדים שהיו כפופים אליו אז, אך כיום מונה היחידה מנהל וארבעה עובדים. עוד הוסיף כי אין ברשותו נתונים על אודות היקף הפעילות הכספית שהיתה תחת אחריותו של בנלולו.

על אף שהנושא לא היה על סדר היום, מכתבו של יצחק הוצג בישיבת הדירקטוריון האחרונה של "אוצר מפעלי ים" ביום חמישי בשבוע שעבר. לאחר הצגתו, תבעו חברים בדירקטוריון לקיים בירור יסודי אם בנלולו עומד בתנאי הסף, כיוון שלכאורה, בניגוד להצהרתו, לא שימש סגן מנהל המרחב. שלושת חברי הדירקטוריון מטעם עיריית תל אביב אף שלחו מכתב ליועץ המשפטי של החברה וביקשו ממנו לשנות את חוות דעתו בעקבות המידע החדש ולקבוע כי בנלולו אינו עומד בתנאי הסף. הם טענו כי תפקידו ברשות הדואר היה מרכיב מכריע בהחלטת חברת "קינן שפי" כי הוא עומד בתנאי המכרז, ועל כן יש לבחון מחדש קביעה זו.

מבקר המדינה התייחס למינויו ברשות הדואר

דו"ח מבקר המדינה לשנת 1998, שעסק בין השאר במינויים פוליטיים ברשות הדואר, מתח ביקורת על מינויו של בנלולו למשרה מיוחדת במרחב דרום של רשות הדואר. המבקר ציין כי בתיאור התפקיד של מנהל בקרה מרחבית נדרש ידע בעבודות הרשות. בנלולו "לא עבד ברשות לפני מינויו לתפקיד, והוא לא נדרש להוכיח כי הוא בעל ידע בנושאים שבהם מטפלת הרשות ובשיטות עבודה הנהוגות בה. בבדיקת תיקו האישי לא נמצאו אישורים על השלמת לימודים במוסד כלשהו להשכלה", נכתב בדו"ח.

מאז הסתיימה כהונתו בכנסת עבר בנלולו לעולם העסקים. הוא בעל שלוש חברות, שאחת מהן, "ב.ד. השבחת נכסים", עוסקת בפרויקטים במסגרת תמ"א 38. בנוסף, משמש בנלולו מנהל פרויקטים מיוחדים בחברת "חופית", חברה של עיריית אשדוד העוסקת בפיתוח התיירות בעיר. אחיו ליאון הוא סגן ראש העיר. בעבר שימש בנלולו חבר מועצת העיר אשדוד. בטופס המועמדות שלו לתפקיד מנכ"ל "אוצר מפעלי ים" ציין בנלולו כי משנת 2000 הוא בעל תואר ראשון במינהל עסקים ממכלת צ'מפליין בארצות הברית. אם ימונה למנכ"ל אוצר מפעלי ים יזכה בנלולו לשכר של כ-35,000 שקלים בחודש.

אסף זמיר. התנגד למינויצילום: תומר אפלבאום

חברת "אוצר מפעלי ים", המנהלת את מתחם הבילויים בנמל, מוגדרת חברה ממשלתית עירונית, ועל פעילותה מפקחת רשות החברות הממשלתיות. 82.5% ממניותיה שייכות למשרד התחבורה, 16.5% לציבור וכאחוז לעיריית ת"א.

מרבית חברי הדירקטוריון בוועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל "אוצר מפעלי ים" העניקו לבנלולו ניקוד גבוה יותר ביחס ליתר המועמדים כמעט בכל הקטגוריות. בסיכום התוצאות דירגה ועדת האיתור את בנלולו ראשון עם 80 נקודות. אחריו דורג אריאל זילבר, לשעבר סגן נשיא חברת Coral World, שהקימה את המצפה התת ימי באילת, שקיבל 70 נקודות. במקום השלישי דורג האדריכל דייוויד סוקט, סמנכ"ל אפריקה ישראל, שזכה ל-65 נקודות. כל זאת על אף שחברת "קינן שפי" דירגה את זילבר ראשון ואחריו את בנלולו.

חברת אוצר מפעלי ים מסרה בתגובה כי "החברה מתנהלת זה ארבע שנים ללא מנכ"ל קבוע. לאור האתגרים העומדים בשלב זה בפני החברה, ניסיונו של דניאל בנלולו, ובכלל זה ניסיונו בקידום פרויקטים עם רשות הנמלים, רשויות מקומיות וגופים נוספים עמם עובדת החברה, הוא בעל משמעות מהותית לתפקודה בהווה ובעתיד. הבחירה במר בנלולו לתפקיד מנכ"ל החברה נעשתה בהליך ארוך במיוחד ועל דעת כל חברי הדירקטוריון, למעט אחד, ובכלל זה על דעתם של שני נציגי עיריית ת"א ונציגי הציבור בדירקטוריון. לצערנו, על אף שמרביתם הצביעו בעד מינויו של בנלולו, הדירקטורים מטעם העירייה עושים כל שביכולתם לפגוע במינוי".

בחברה ציינו כי "בניגוד מוחלט לטענות שהועלו, עמידתו של בנלולו בתנאי הסף, כמו של יתר המועמדים, נבדקה ע"י מכון ההשמה ‘קינן שפי', אשר ליווה את התהליך, ובכלל זה בדיקת ניסיונו המקצועי. הבחירה בבנלולו נעשתה רק לאחר שהדירקטוריון ביקש וקיבל חוות דעת מפורשת ולפיה הוא עומד בתנאי הסף. על פי חוות דעת שקיבל דירקטוריון החברה ממכון ההשמה, לבנלולו ניסיון רלוונטי מצטבר של 77 חודשים. על פי חוות הדעת שהתקבלו ממכון ההשמה ‘קינן שפי' ומהיועץ המשפטי של החברה, עו"ד אהרון שפרבר, ‘המועמד עומד בתנאי הסף למשרה'".

דניאל בנלולו מסר בתגובה כי "אעמיד לרשות החברה את הניסיון הרב שצברתי, בתחומי פעילותה במשך השנים, ובכלל זה את ניסיוני הניהולי ואת ניסיוני בעבודה עם גופי ממשל וחברות ממשלתיות שצברתי כיו"ר ועדת הכנסת וכממלא מקום יו"ר ועדת הכספים. בנוסף אעמיד לרשות החברה את ניסיוני הרב בניהול וייעוץ לפרויקטים גדולים בתחומי התשתיות, התיירות והפנאי. בטוחני כי גם את תפקיד מנכ"ל ‘אוצר מפעלי ים' אמלא על הצד הטוב ביותר ובשיתוף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים ובכללם דירקטוריון החברה, משרד התחבורה ועיריית תל אביב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ