בעקבות תקיפת יוצא אתיופיה בהפגנה: בקהילה חוששים מהשנאה הגוברת

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

האלימות שלשום בהפגנה באזור התחנה המרכזית שהופנתה כלפי חנניה ונדה, העלתה חשש בקרב הקהילה האתיופית. בתגובה, עו"ד אליאס אינברם יזם הדפסת חולצה עם הכיתוב "אני לא המסתנן מאפריקה". "החולצה עוררה חיוכים, לא מעטים רצו לרכוש - גם אתיופים", אמר.

"מהרגע שהתחילה המחאה נגד הפליטים, ידעתי שתהיה זליגה ליוצאי אתיופיה", אמר אינברם, שהתחרה בעונה השניה של הסדרה "השגריר", וכיהן כדובר השגרירות הישראלית בדרום אפריקה. "כשקראתי על האלימות נגד חנניה, הלכתי ברחוב ואמרתי ‘יאללה, נמאס לי'. חשבתי איך להעביר מסר שאנשים יחשבו קצת לפני שמתייחסים באלימות לאנשים ששירתו איתם בצבא, ולמה בכלל צריך אלימות", הוסיף.

בעבר היה אינברם חבר בוועדה למבקשי מקלט מטעם משרד החוץ, ותומך בגירוש מסתננים שאינם פליטים מאזורי סיכון. על אמירתה של מירי רגב, שהשוותה את האפריקאים לסרטן אמר: "היא לא טובה מההתבטאויות של אחמדינג'אד". לדבריו, הוא הוסיף את הטלאי הצהוב לחולצה "על אף שאין מה להשוות לשואה, זה שמיים וארץ. ובכל זאת, מה שקורה כאן מזכיר מגולחי ראש באירופה. ככה זה מתחיל".

ואולם, ונדה, שנפגע בהפגנה, מתנגד לרעיון: "החולצה זו יוזמה מטומטמת. מה זה משנה אם אני כן אתיופי או לא אתיופי, התופעה המבישה היא הגזענות. צריך להתייחס אל אנשים כבני אדם. זה כמו להגיד: הם שחורים, אז שיחטפו".

אליאס אינברם

"זה היה מפחיד מאוד", שיחזר ונדה את התקיפה. "ניגשתי לדבר עם המפגינים, חשבתי שהם נורמלים. אנחנו מתקדמים בהייטק, אבל במחשבה מדינית מתנהגים כמו במשטרים אפלים".

תגובות