שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חוזרים לרחובות

אלפים השתתפו בהפגנות המחאה החברתית

המפגינים קראו "העם דורש צדק חברתי" ו"צאו מהמרפסת המדינה קורסת". בירושלים ובחיפה הפגינו גם נגד האלימות כלפי המהגרים האפריקאים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

אלפי בני אדם השתתפו הערב (שבת) בעצרות המחאה החברתיתבתל אביב, ירושלים וחיפה. בתל אביב ובחיפה בלטה נוכחות פעילי מפלגות חד"ש ומרצ וכן תנועות נוער המזוהות עם השמאל.

בתל אביב צעדו לפחות 7,000 בני אדם מהכיכר הסמוכה לתיאטרון "הבימה" אל מוזיאון תל אביב לאמנות בשדרות שאול המלך. להערכת המארגנים, כ-10,000 בני אדם משתתפים באירוע. המפגינים קוראים "העם דורש צדק חברתי", אנחנו הרוב יצאנו לרחוב" ו"צאו מהמרפסת, המדינה קורסת". בעצרת תופיע להקת איזבו, שייצגה בשבוע שעבר את ישראל באירוויזיון.

בירושלים צעדו כ-1,000 מפגינים מגן הסוס אל כיכר פאריס. הם הניפו שלטים כמו "הון שלטון עולם תחתון", "תקציב 2013 לא יעבור" ו"צדק חברתי עכשיו". המפגינים קראו  לפריצת מסגרת תקציב 2013. בחיפה צעדו כ-500 בני אדם מכיכר מאירהוף שבקריית אליעזר אל שדרות בן גוריון שם נערכה עצרת. רבים מהמפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב "די לגזענות". באירוע נואמים הפרופסור יוסי יונה, מורים המועסקים כעובדי קבלן ופעילי מחאה.

8 מתוך 8 |
ירושליםצילום: שירן גרנות
1 מתוך 8 |
ירושליםצילום: שירן גרנות
2 מתוך 8 |
תל אביב

משתתפים בהפגנות? שתפו אותנו בפייסבוק

פרופ' יונה, המשמש חבר בוועדת המומחים האלטרנטיבית שהוקמה במחאת הקיץ בשנה שעברה, מתח ביקורת על ועדת טרכטנברג ואמר כי "הפעם אנחנו יוצאים לרחובות כדי להודיע לממשלת ישראל כי אפשר לעבוד עלינו יותר. תבענו צדק חברתי, קיבלנו וועדה שכל תפקידה היה למרוח אותנו. קיבלנו וועדה שהכנפיים שלה קוצצו עוד לפני שהיא רצתה לעוף".

לדבריו, "תבענו שינוי בסדרי העדיפויות, קיבלנו שינויים קוסמטיים. מחירי החשמל, הדלק והמים, הנמצאים בפיקוח ממשלתי, עולים... למדנו מאז חשבון, למדנו כלכלה ולמדנו איך מנסים לתחמן אותנו בתרגילים מתוחכמים. היום אנחנו חכמים יותר, מודעים יותר לזכויות שלנו ועליהן נילחם, כי העם דורש צדק חברתי. אנחנו יודעים שאפשר אחרת. אנחנו רוצים חברה צודקת, הוגנת, עם חמלה".

שאהין נסאר, פעיל חברתי בחיפה, נאם בערבית ואמר כי "השנה הולכים עד הסוף, עד שתיפול ממשלת העוני, ממשלת האפליה, ממשלת הגזענות, ממשלת הכיבוש, השנה הולכים עד הסוף ולא עוצרים בסוף הקיץ".

סתיו שפיר, ממובילות המחאה וממארגנות ההפגנה בתל אביב, תקפה בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שריו ואמרה כי "שנה אחרי המאבק החברתי הגדול בהיסטוריה של מדינת ישראל, אנחנו עדיין כאן. הייאוש אינו אופציה. היום אנחנו לא מעטים מול רבים אלא רבים מול מעטים, אך משום מה המיעוט הכוחני שאנחנו נאבקים בו מחזיק בכוח". שפיר אף מתחה ביקורת על ממשלת האחדות: "משקרים לנו שאין כסף. אם רק היו עושים שינוי בסדרי העדיפויות היה לנו כסף להשקיע בחברה הישראלית. כשהם אומרים לנו שאין מה לעשות אל תאמינו להם". היא האשימה את הפוליטיקאים בליבוי השנאה בדרום תל אביב ובהסתה נגד חרדים וערבים בסוגיית השוויון בנטל. במהלך דבריה קראו המשתתפים בהפגנה "ביבי הביתה".

רג'א זעתרה, תושב חיפה שנאם באירוע, אמר כי "הממשלה הזו לא נחה על זרי הדפנה. היא עושה הכול כדי לסתום את הגולל על היכלות להשיג שינוי. אחת הדרכים היא להסית את קורבנות השיטה אלה נגד אלה. אתמול היו אלה הפליטים והמסתננים, שלשום החרדים והערבים – כולם אשמים, חוץ משלטון ההון. אנחנו אומרים שהאיום הגדול יותר על החברה הוא בראש ובראשונה ממשלת ישראל. צריך להפיל אות הממשלה, היא לא יכולה לספק את הסחורה".

יוסי ברוך, מפעילי המחאה בחיפה, התייחס בין השאר למצב בדרום תל אביב ואמר כי המצוקה של תושבי שכונות הדרום היא תוצאה ישירה של מדיניות הממשלה: "בני אדם אינם סרטן, הם התכלית לקיומה של מדינת ישראל", אמר, "מדינה שאינה מתייחסת לבני אדם כאל בני אדם, סופה שהם לא יתייחסו אליה כמדינה". הוא קרא למשתתפים להתאגד בארגוני צרכנים ולהצטרף ל"משמר החברתי" המבקר את פעילות הרשויות וליטול חלק בפעולות המחאה.

מפגינה בירושלים, הערבצילום: שירן גרנות

איציק אלרוב, יוזם מחאת הקוטג' שהגיע הערב להפגנה בת"א, אמר ל"הארץ" כי הוא חושש משיוך פוליטי מפלגתי של המחאה החברתית. "אני כאן בגלל המאבק ביוקר המחיה, למרות הדעות הפוליטיות", אמר. "אני חושש שצובעים את המחאה בצבע אחד. היא הרבה יותר רחבה ממה שמנסים לעשות ממנה כאן. באמירות פוליטיות נבובות ומתנשאות כמו 'כל העם אופוזיציה' מדירים מכאן הרבה יותר מ-50% מהציבור. חבל, גם אותם חייבים לראות כאן".

"קריאתנו המחודשת נובעת מצער ומזעם – כבר שנה ארוכה שאנחנו נלחמים, בגיבויו המוחלט של רוב הציבור הישראלי, על דמותה של החברה הישראלית", נמסר בהודעת המארגנים טרם תחילת ההפגנות. "בו בזמן התהליכים החברתיים ההרסניים שמקדמת הממשלה רק הולכים ומחריפים. הציבור הישראלי דורש הכרה במצוקות שלו ושינוי מדיניות משמעותי – אך הממשלה ממשיכה להתעלם".

המארגנים הוסיפו כי "במקום דאגה לאזרח העובד ולשכבות המוחלשות, ממשלת נתניהו ממשיכה לקדם מדיניות הפועלת אך ורק לטובת העשירים והמקושרים. מעמד הביניים והשכבות המוחלשות נשכחו מאחור". לדבריהם, "הממשלה מתכוונת להמשיך לקצץ בשירותים החברתיים, להעלות מסים עקיפים וליצור רפורמות שיביאו לפיטורים של אלפים. לכן אנחנו קוראים לכלל האזרחים: אל תרימו ידיים. צאו לרחובות".

לקראת ההפגנות פנתה האגודה לזכויות האזרח למשטרה וקראה לה לנהוג באיפוק כלפי המפגינים, בעקבות התלונות על אלימות שוטרים בהפגנות קודמות. בפנייתה, ציינה עו"ד טל חסין, מנהלת מערך פניות הציבור של האגודה, כי ניתוח עדויות רבות של מפגינים שהגיעו אליה מלמד כי שוטרים הפעילו אלימות בלתי מוצדקת, הפגינו זלזול בנהלי המשטרה ועשו שימוש לרעה בסמכותם, שהתבטאה באיומי שווא במעצרים, בכבילה באזיקים בניגוד להוראות ובסירוב להזדהות. במקביל, פנתה האגודה אל מח"ש בדרישה לחקור את תלונות המפגינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ