אחרי האוהלים, המכוניות פונו מהשדרה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ביום שישי בשש בערב הונחו המחסומים הכחולים על הכביש. שדרות רוטשילד נחסמו לתנועת כלי רכב ל-24 שעות, כמעט לכל אורכן. הפעם לא היה מדובר בהכנות למרתון תל אביב, לאירועי לילה לבן, לפסטיבל או להפגנה. סתם ככה, למען השקט והשלווה. עיריית תל אביב הוציאה לדרך פיילוט שבמסגרתו תהפוך השדרה למדרחוב בכל סוף שבוע. בסוף הקיץ תחליט העירייה אם ואיך להמשיך את הפיילוט.

בשבת היתה השדרה שקטה, אחדים אפילו טענו שקטה מדי. ברחובות החוצים אותה אמנם המשיכה התנועה לזרום כרגיל, אבל מספיק היה להתרחק כמה מטרים מהצמתים כדי לא לשמוע את המכוניות. גם בשדרה עצמה חלפה מדי כמה דקות מכונית, אך נפח התנועה הצטמצם באופן משמעותי. משפחות רבות צעדו לאורך השדרה עם ילדיהן, אמהות ואבות טיילו עם עגלות תינוק, תל אביבים שוטטו עם הכלב, אחרים רכבו להנאתם על אופניים.

"זה כיף, נורא נהניתי ללכת על הכביש ולא על המדרכה, כמו ביום כיפור", אמרה רינה, המתגוררת ברחוב סמוך, "אני מאוד בעד - לא לשמוע את הרעש, בלי זיהום, ילדים יכולים להתרוצץ חופשי". יחד עמה ישבה הגר, אף היא תושבת העיר, נלהבת פחות. "לא נראה לי שזה תרם", אמרה ומיהרה להצביע על הסיבות ליוזמה המפתיעה של העירייה. "זו היתה דרך מאוד אלגנטית להחליט שלא יהיו כאן אוהלים ומחאה בקיץ הקרוב. כל הכבוד להם שחשבו על זה", העירה בציניות.

"באנו במיוחד", סיפרו אמיר ושחר ששון, זוג צעיר מהרצליה. הם התיישבו על ספסל בשדרה עם בתם נטע, בת שנה, אך לדבריהם לא חשו שינוי משמעותי. "הפלוס היחיד הוא שיותר שקט פה ויש פחות צפירות ופיח. תמיד לבוא לפה זו חוויה חיובית, אבל חשבנו שיהיה קצת יותר חיובי", אמר אמיר באכזבה מסוימת.

לא רחוק מהם, על ספסל אחר, ישב רביב ליפשיץ, תושב פלורנטין, שיצא לטיול עם ארבעת הכלבים שלו. "הרחוב לא לגמרי סגור", הצטרף גם הוא לביקורת, "זה רעיון נחמד, אבל לא הלכו עם הרעיון עד הסוף. אין רצף, אתה לא יכול באמת לטייל על מדרחוב לאורך השדרה".

במסעדת "השולחן", בלב השדרה, ישבו שני מנהלי המסעדה אסף וייס ודביר אוברג. סגירת הרחוב, סיפרו, לא הועילה לעסקים בסוף השבוע הראשון, אולי אפילו הזיקה מעט. ובכל זאת, עשה רושם ששניהם נהנו מהשלווה. "היום בבוקר גיליתי שיש ציפורים בעיר, פעם ראשונה ששמעתי אותן בשדרה", אמר אוברג. "אפילו היונים הלכו באמצע הכביש", הצטרף וייס לתיאורים הפסטורליים.

השניים היו חלוקים בדעתם אם סגירת הרחוב טובה או רעה. "אנשים אמרו לי ‘מה הקטע של זה?' ציפיתי שתהיה פעילות, שיהיה מדרחוב. מה זה - יום כיפור?", תמה וייס.

בשבת בשש בערב הסירו הסדרנים שהוצבו לאורך הרחוב את המחסומים, ובתוך רגעים שבה התנועה לסדרה. רעש המכוניות חזר. נדמה היה שהשדרה רועשת מאי פעם. התושבים והמבקרים לא עזבו, אבל לפתע העריכו הסובבים יותר את היוזמה. שלוש שעות אחר כך, בקצה השדרה, התאספו המפגינים. השקט שהיה ברוטשילד במהלך השבת הוחלף בקריאות רמות. "העם דורש צדק חברתי", קראו שוב, בניסיון להוציא מהשלווה את השדרה שבה החלה לפני שנה המחאה החברתית.

תגובות