מועצת כפר תבור סילקה מתחומה את הנוער העובד והלומד

ההחלטה, שהתקבלה על ידי ועדת הנוער של המתנ"ס המקומי, נובעת בין היתר מהתנגדות אידיאולוגית לתוכני התנועה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

המועצה המקומית כפר תבור, בהובלתו של המתנ"ס המקומי, הורתה והלומד - תנועת הנוער היחידה במועצה זה 20 שנים - לסיים באופן מיידי את פעילותה החינוכית בכפר. במהלך שנת הפעילות סגרה בפני התנועה את מבני הציבור שבהם פעלה, והותירה כ-150 חניכים ללא תנועת נוער.

בעוד שבמתנ"ס, המופקד על הפעילות החינוכית הבלתי-פורמלית במועצה, נימקו את ההחלטה ב"חוסר שביעות רצון", בתנועה מאשימים כי ההחלטה התקבלה לאחר שלא עלה בידי המתנ"ס והעומדת בראשו לעצב את תוכני הפעילות.

במכתב שהפיצה הנהלת המתנ"ס לתושבים הובהר כי ההחלטה, שהתקבלה על ידי ועדת הנוער של המתנ"ס, נובעת מכך שהתנועה "לא עומדת בציפיות". אך מסמך דרישות שהכינה מנהלת המתנ"ס עוד בטרם התקבלה ההחלטה, חושף מאבק עיקש שלדברי התנועה התנהל נגדה. בין היתר נחשפת ההתנגדות האידיאולוגית לתוכני התנועה: כך נכתב כי בפעילות לא יהיה "כל תוכן המוביל ליצירת עמדה כלשהי". בסעיף אחר נקבע כי "לפעילות לא יהיה גוון פוליטי".

מדריכי הנוער הלומד והעובד מול הקן הסגור בכפר תבורצילום: ירון קמינסקי

עוד תבעה הנהלת המתנ"ס כי רכז התנועה ייבחר על ידי המתנ"ס, ויהיה כפוף ישירות למנהלת יחידות הנוער. באשר לקביעת התוכנית החינוכית, דרשה עובדת החברה למתנ"סים כי זו תיקבע בהתאם לחזון ותוכנית העבודה שתיכתב עם ועדת היגוי יישובית, בהתאם לצורכי היישוב. במכתב נקראת התנועה שלא לעודד יציאת חניכים לשנת שירות.

לדברי מזכ"ל התנועה, רועי יסוד, "אנו עדים לניסיון לפגוע בתנועת נוער, להשתיק אותה, למנוע ממנה לחנך לחשיבה ביקורתית, ולהציג דעות ועמדות. לניסיון ההתערבות של אנשי המתנ"ס בפעילות התנועה יש תכלית אחת: השתקה של עמדות לגטימיות של תנועת נוער".

בשיחה שהוקלטה על ידי בני גרעין בכפר נשמע מנהל מחלקת הנוער במתנ"ס, עודד שחורי, מאיים על בני שנת השירות שהגיעו לגייס חניכים בבית הספר: "הסגתם גבול, נכנסתם לשטח... אתם בחורים צעירים לפני צבא אל תיכנסו לסיפור הזה... אל תסתבכו בפלילים", אמר.

פעילותה של תנועת הנוער ממומנת על ידי משרד החינוך, המבקר את תכניה. על פי המשרד, המועצה אינה חתומה על אמנת תנועות הנוער, שמיסדה את מחויבות הרשויות המקומיות לפעילותן, ובפועל אין למשרד החינוך סמכות להתערב בעניין.

ראש המועצה, יוסי דולה, הסביר כי זו גיבתה את המרכז הקהילתי בכפר תבור שכל חבריו הם מתנדבים מהקהילה. "פנו אלי וטענו שההחלטה לא התקבלה כשורה", מספר דולה, "ומתוך כבוד לתנועה אמרתי 'אין לי בעיה לזמן אתכם שוב', ואכן הם אמורים לבוא לישיבה באמצע יוני".

מהחברה למתנ"סים נמסר בתגובה: "ההחלטה על סיום הפעילות עם תנועת הנוער העובד התקבלה בתהליך ארוך שכלל שיתוף תושבים, דיונים ברשות המקומית, התייעצות עם משרד החינוך. כל זה לאחר שסוכמה עם התנועה אמנה וניתנה לה שנת ניסיון. שיתוף הפעולה בין התנועה ליישוב אמור להיות מושתת על הדדיות וכאשר צד אחד אינו רוצה בהמשך הפעילות יש לכבד זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ